Одного з найрейтинговіших політиків України Валентина Наливайченка з Тернопіллям пов’язує дуже багато: за свою діяльність, насамперед на чолі СБУ, в нашому краї він має шану і підтримку, неодноразово бував на теренах області і навіть планував балотуватися на одному з округів Тернопілля до парламенту в 2014 році.
Нині саме в нашій області один з ключових осередків партії Валентина Наливайченка «Справедливість». Очолює його досвідчений політик Петро Мандзій, який знайомий з майбутнім кандидатом у президенти вже близько десяти років. Про ідеологічні засади нової партії, співпрацю з Валентином Наливайченком та розбудову партійної структури на Тернопіллі з Петром Васильовичем розмовляв журналіст «НОВОЇ…».
«Валентин Наливайченко запевнив, що ніколи не буде технічним кандидатом»
— Петре Васильовичу, дехто стверджує, що Валентин Наливайченко — технічний кандидат. Що на це скажете?
— Знаєте, ще далеко до старту виборчої кампанії лідери демократичних сил дискутували між собою і шукали певні точки дотику щодо вироблення спільної позиції. Своє бачення і політичного ладу, і змін до конституції були й у Валентина Наливайченка. Він представив свою концепцію, а до неї пристали деякі політтехнологи, які запропонували подати її суспільству. І першою політичною лідеркою, яка погодилася це підтримати, була Юлія Тимошенко. А вже на підставі цього факту недоброзичливці Валентина Наливайченка й запустили чутку, що він нібито технічний кандидат Юлії Володимирівни. Отож, я від імені Валентина Наливайченка це категорично спростовую.
На внутріпартійних зборах партії «Справедливість» ми, керівники обласних організацій, прямо запитали у Валентина Олександровича про можливість такої домовленості з Тимо-
шенко. Він нас запевнив, що ніколи не буде технічним кандидатом. Об’єднання з іншими демократичними силами і їх кандидатами можливі, але поки що мова про це не йде і така розмова можлива хіба що за два-три місяці до виборів. Отож, нині Валентин Наливайченко — майбутній кандидат у президенти, ми формуємо виборчі штаби і працюємо заради його перемоги.
В основу своєї передвиборчої програми він ставить, звісно, питання держбезпеки і оборони. Україна повинна мати детальний план щодо цих напрямків, з яким необхідно ознайомити наші країни-партнери по Нормандському формату та НАТО. Вони повинні розуміти цю стратегію і підтримувати її. Та, на жаль, нині цього плану ніхто не представляє. А як розібратися в нашій закрученій політиці партнерам України?
Тому найперше для нього як для майбутнього кандидата у президенти це чітка позиція і комплексний план щодо державної оборони. Думаю, що ніхто не буде заперечувати, що таке бачення і компетентність у цих питаннях у Валентина Наливайченка є як у жодного іншого вітчизняного політика.
«Проводили моніторинг і визначили, що негативно Валентина Наливайченка сприймає не більше 1% українців»
— Щоб завершити цю тему, скажіть, з ким Валентин Наливайченко буде шукати спільні точки дотику, а з ким не буде об’єднуватися за жодних обставин?
— Гадаю, нині вже визначилося, що Петро Порошенко як діючий президент йде на вибори самостійно. Про окрему позицію заявила і Юлія Тимошенко. Відкинемо ще з ідеологічних міркувань «Опоблок» та його сателітів, а також Олега Ляшка, в якого, м’яко кажучи, непослідовна позиція. Всі інші обов’язково будуть вести між собою перемовини, але нині всі працюють самостійно і демонструють свою позицію.
Я можу говорити лише за Валентина Наливайченка, якого знаю вже 10 років. Ми спеціально робили моніторинг і розпитували людей щодо його перспектив. І, ви знаєте, негативно сприймають його не більше 1% людей. Він має дуже низькі показники антирейтингу, адже ніколи не зраджував своїм принципам: не красти самому, і не пускати крадіїв до свого найближчого оточення.
«На Тернопіллі Валентин Наливайченко отримує наснагу від людей»
— А наскільки наш регіон є стратегічним для партії «Справедливість»?
— Як відомо, на парламентських виборах 2014-го року Валентин Наливайченко спочатку хотів балотуватися по Зборівському виборчому округу (куди також входять Бережанський, Бучацький, Монастириський та Підгаєцький райони). Ми тоді з ним об’їздили багато місцевих сіл, і він, будучи уродженцем Запоріжжя, побачив, як люди шанують пам’ять про воїнів УПА, їх славу й історію, доглядають за могилами повстанців. І, я ніколи не можу забути, як він одного разу став на коліна і сказав: «Люди, дякую вам, що показуєте, як любити Україну!»
Саме у нашому краї він отримав наснагу від людей, своєрідний поштовх донести до людей правду. Він багато займався кагебешними архівами. І коли прийшла черга оприлюднювати, багато хто казав йому: «Валентине, що ти робиш, тут зараз таке почнеться…» А він ні хвилі не сумнівався, підписав те рішення, і люди побачили правду.
Знаєте, у нього немає такого бажання влади за будь-яку ціну. Найголовніше — зберегти державу і допомогти народу. Це йде від душі і цьому він присвячує життя.
— Петре Васильовичу, ви — досвідчений політик, очевидно, мали багато пропозицій від інших лідерів та партій, які роздають посади. Чому ж саме Валентин Наливайченко?
— Скажу відверто, державні посади мене ніколи не цікавили. Свого часу, ви знаєте, я був головою обласної організації провладної «Нашої України». А при таких розкладах всі хотіли бути якщо не головами ОДА, то бодай заступниками. Та це не для мене. Отримую насолоду, коли керую колективом однодумців, плачу їм гідну зарплату і не беру участі в жодних конфліктах. На державній службі таке неможливо — тебе вічно затягують в якісь протистояння, розбірки, там панує вічний конфлікт. Тому, коли мені пропонували якісь посади, то я завжди відмовлявся, а радив інших людей, які прагнули реалізуватися на державній службі.
А чому Валентин Наливайченко? Ви знаєте, будучи в центральному секретаріаті «Нашої України», я бачив багато політиків — починаючи від Ющенка і Парубія і до нижчих за рангом. Як же їх змінює влада! Вони швидко забувають про власні прагнення, і мало хто з них, отримавши таку владу, може сказати, наприклад, що я не буду цього робити, бо це суперечить інтересам українського народу. Хтось з них залишив посаду в міністерстві на знак протесту проти схем і відкатів, які там панують? Тому я підтримую Валентина Наливайченка, який не змінив своїх моральних принципів навіть ціною посади…
— Наскільки на Тернопіллі вже розбудована структура партії «Справедливість»?
— Можу сказати, що ми нині маємо представництва в усіх районах області. Десь, можливо, сильніші люди, десь слабші, але структуру ми збудували. Відзначу, що ніхто нас нині не фінансує, а на мінімальні необхідні витрати акумулюємо власні кошти. Я всім керівникам районних осередків відразу кажу, що кошти нам платити ніхто не буде, і тому в нас два основних принципи добору кадрів: незаплямована репутація і фінансова самостійність. Це дуже важливо, адже якби ми поставили зарплату, наприклад, 300 доларів, то набігло б багато охочих. А прийшов би хтось інший і поставив 500, то вони були б вже у нього. Отаких «перекинчиків» я на своєму політичному шляху бачив дуже багато, вони й далі крутяться в політиці, але це просто баласт, і я їх не сприймаю.
Звичайно, працювати в таких умовах дуже важко, але водночас і легко. З одного боку, всі твої вчинки постійно перебувають під лупою сприйняття однопартійців. З другого, просто не бреши, щоб не було за тобою шлейфу різних скандалів, нібито щось вкрав чи когось надурив, і все буде гаразд. У цьому ми рівняємося на Валентина Наливайченка
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: "Справедливість", Валентин Наливайченко