Вівторок, 18 березня 2025
• Лелек із лози виготовили студенти у Кременці • Листівки для поранених воїнів намалювали юні тернополяни • Згорів столітній храм. У селі на Тернопільщині моляться просто неба • З 15 березня у Тернополі відновлюється опалювальний сезон • Юний музикант Олександр Кайдаш із Тернополя підкорює міжнародні сцени • На підвіконні – вісім горщиків із коноплею. Тернополянину загрожує тюрма • Замість воювати… будували хату командиру. Четверо військовослужбовців постануть перед судом • «Війна швидко стала технологічною», – тернопільський гвардієць про досвід на фронті • У Тернополі перевидадуть послання митрополита Андрея Шептицького “Як будувати рідну хату” • Шевченкове слово лунало у Тернопільській обласній клінічній психоневрологічній лікарні • Трагедія на Чортківщині: три дні дитина сама перебувала у квартирі і померла… • На Лановеччині віднайшли давній церковний архів • У подружжя військовослужбовців 105-ої бригади народилася донечка • Важкопоранений захисник одружився з коханою в клініці • Передчасно помер директор Кременецької гімназії • Бучацькі рятувальники провели на пенсію колегу, обливши водою із пожежних рукавів • Втратила понад 100 000 гривень через один телефонний дзвінок • Син Ігоря Пелиха, який служить в ЗСУ, освідчився коханій • Росія вдарила по критичному промисловому об’єкту в Тернополі • Померла багаторічна викладачка Тернопільського мистецького коледжу Ельвіра Яковенко
Господарство на Тернопільщині не використовує штучних добрив та хімікатів

Опубліковано: 9 Травня о 11:23 20


Неподалік Бережан на Тернопільщині працює єдине в Україні підприємство, яке застосовує біодинамічний метод господарювання.


Вже упродовж 17 років «Жива земля Потутори» обробляє поля та вирощує ВРХ і при цьому не застосовує штучних добрив та хімікатів. Для підживлення ґрунту використовують гнійний компост, натуральні добрива та добрива з рослин.

Цей метод передбачає застосування спеціальних біодинамічних препаратів, які виготовляються з коров’ячого гною, мінералів та квітів. Біодинамічний ґрунт є «живим». Такий підхід у роботі забезпечує не максимальний врожай, а максимально високу поживну цінність та якість вирощеної та виробленої продукції, – повідомляє Agronews.ua.

«Спочатку ми займалися органікою, – каже директор підприємства «Жива Земля Потупори» Іван Бойко. – Тепер перейшли на біодинаміку. Біодинаміка – сільськогосподарський метод, який полягає в гармонізації процесів сільськогосподарського виробництва з біоритмами природи, максимально використовуючи енергію води, світла, землі та повітря. Усе, що вирощуємо – 100 % органічне та біодинамічне».

Заснував таке господарство Іван Бойко за підтримки асоціації «Жива земля» зі Швейцарії. Вона зараз є засновником господарства. Пан Іван, місцевий житель та викладач Бережанського аграрного вишу, ще у 2000-них роках поїхав у відрядження, познайомився з місцевими фермерами, і у 2007 – спільно створили подібне підприємство в Україні.

«Давно мріяв створити агропідприємство, – зазначає Іван Бойко. – Швейцарці поставили умову: або вирощуємо всю продукцію органічну, в них вона називається біологічною, або ніяку. Я погодився, бо це ж краще для всіх: людей, грунту, навколишнього середовища. Спочатку швейцарські колеги жили в Україні та працювали. Ми допомагали впровадити їхні підходи до бізнесу в нас, на Батьківщині. Тепер господарюємо самі, але за їхньої підтримки та сприяння», – продовжує розмову пан Іван.

350 га земель обробляє «Жива Земля Потутори». Засівають переважно зерновими та бобовими культурами за комбінованою технологією.

«Певний час ми обробляли тільки дисковою бороною, а зараз – поверхнево, а також комбінуємо використання плуга та глибокорозпушувача. Дивимося, що «хоче грунт» і вже обробляємо його системно та комбіновано. Звісно, що ще сіємо сидерати, слідкуємо за сівозміною. Робимо все, що передбачено для органічного та біодинамічного виробництва», – додає Іван Бойко.

Окрім землеробства, тут вирощують ВРХ. Ферма – це 70 корів з народженими телятами. На території є стайні та доїльне приміщення, теплиця, склади та цехи для зберігання, а також приміщення для первинної переробки сировини. Худоба в теплу пору року майже постійно перебуває на вільному випасі. Корів доїтися приводять у спеціально обладнане приміщення.

«У нас замкнутий цикл, – додає керівник. – Слідкуємо як за раціоном тварин, так і молочною продукцією. Дотримуємось всіх санітарних норм та правил».

0,5 га відведено під вирощування пряних трав та квітів. Чаї і трави збираються лише вручну – аби їх не пошкодити та отримати продукт «Преміум гатунку».

«Вирощуванням трав та квітів займається наш стратегічний партнер Крістіна Лібергер, яка зареєстрована як ФОП. Вона – швейцарка. У неї окреме господарство, але на нашій території. Ми дружньо живемо, – посміхається чоловік. – Це в неї більше хобі ніж бізнес. Вона живе цією справою».

Своїм головним завданням «Жива Земля Потутори» вважає відновлення природних процесів у сільському господарстві, а також популяризацію органічного і біодинамічного способів ведення господарства, тому на базі підприємства діє навчальний центр, завдання якого – передати досвід щодо біодинамічного методу господарювання тим, хто цього прагне. Господарство виробляє лише якісну, органічну продукцію, підтверджену органічними сертифікатами.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Викладач Василь Петровський разом зі студентами фахового коледжу Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка розробили технологію створення скульптури «Лелека» з лози, що стала мистецьким експериментом...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:15


З нагоди Дня українського добровольця у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля» для діток організували майстер-клас «Листівка для поранених воїнів»...


Рубрика: , Опубліковано: о 23:20


Впродовж тижня, з 17 по 23 березня, у Тернопільській міській бібліотеці для дорослих Nº4 діятиме іконописна школа заслуженого майстра народної творчості України Володимира Шерстія...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:08


У селі Катеринівка Кременецького району 11 березня цього року сталася велика біда – виникла пожежа в церкві Святого Великомученика Георгія Побідоносця. Святині у 2025-у мало виповнитись 100 років. На жаль, від храму залишилось лише попелище. Сьогодні у селі служили служили Літургію просто неба...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:23


Зважаючи на зниження температури зовнішнього повітря, виконавчий комітет Тернопільської міської ради прийняв рішення відновити опалювальний сезон...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:11



Теми дня
17 Березня
16 Березня
15 Березня
12 Березня
11 Березня
Відео