Схоже, те, що донедавна вважалося аномалією, поступово стає нормою. Це явище спостерігають останнім часом не тільки у нашому краї, а й в інших містах України, зокрема, особливо рясно цвітуть каштани восени у столиці. На це впливає багато факторів, зокрема, зміна клімату і глобальне потепління.
Фахівці називають осіннє цвітіння каштанів передчасним, що притаманно передусім рослинам, завезеним з інших кліматичних зон. Адже природний ареал наших каштанів — Балкани.
Перш ніж з’ясувати причини осіннього цвітіння, потрібно пояснити, чому рослини в цей час зазвичай не розпускаються. Річ у тім, що бруньки стримують біологічно активні речовини, які виробляють листки. Якщо ж листків обмаль або вони завчасно обсипалися, скажімо, під час засухи, пожежі, під впливом отруйних газів чи дії шкідників, то через брак так званих гальмувачів росту і починається передчасне цвітіння. І хоча це деревам не на користь, однак взимку каштани не вимерзнуть. Просто навесні вони вже не буятимуть, як інші, адже квіткові зародки формуються лише раз у рік – з кінця весни і впродовж літа.
Можна припустити, що листя тернопільських каштанів жовкне раніше через спеку. Може бути також зaхвopювaння дерева – листя, уражене міллю, відмирає завчасно. Безумовно, впливає й екологія, адже у містах значно побільшало машин, які псують повітря вихлопними газами. Через це листки каштанів хворіють, перестають виробляти вкрай потрібні їм гальмувачі росту, і дерева передчасно, а не вдруге зацвітають… До речі, перші каштани на теперішньому бульварі ім. Т. Шевченка у Тернополі висаджували на початку ХХ століття.
Джерело: НОВА Тернопільська газета