Суми в рахунках за теплопостачання порівняно з позаминулим роком виросли втричі, у той час як мінімальна заробітна плата — лише на жалюгідні дві сотні гривень. Наразі керівництво країни вирішує проблему субсидіями, адже більшість населення аж ніяк не може сплачувати за комунальні послуги повну суму. Так, в середньому власник однокімнатної квартири має заплатити за комунальні послуги понад 1500 гривень, тоді як мінімальна зарплата складає 1450 гривень.
Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики й комунальних послуг, підвищила тарифи на теплову енергію та послуги центрального опалення для населення майже удвічі з
1 липня цього року. Однак це підвищення можна сповна відчути лише тепер, коли надійшли перші рахунки за теплопостачання в новому опалювальному сезоні. Економічний експерт, директор компанії “Креатор-Буд” Ігор Гуда вважає, що Україні терміново слід брати курс на підвищення енергоефективності і впроваджувати технології, які застосували у країнах Європи ще у 90-их роках минулого століття. Тільки так, на думку експерта, Україна зможе позбутись енергозалежності, а пересічні українці зможуть бачити в рахунках підйомні для них суми.
Тариф на тепло і послуги центрального опалення зріс в середньому по Україні на 75-90% залежно від конкретного підприємства теплопостачання. Відтак субсидії тепер терміново почали оформляти ті, хто з якихось причин досі цього не зробив. Різницю в рахунках компенсує держава.
— Субсидії — це добре, але ми повинні розуміти, що це не повне розв’язання проблем, а лише відтермінування, — вважає економічний експерт, директор компанії “Креатор-Буд” Ігор Гуда. — Адже увесь житловий фонд, який дістався нам у спадок з Радянського Союзу, це вкрай неефективні будинки з величезним розходом енергії. Ці будівлі потребують термінової модернізації й впровадження енергоефективних заходів. Цілком зрозуміло, що українці в умовах кризи не зможуть вкласти власні кошти в енергоефективність власних будівель, їм необхідна допомога. Цю допомогу ми можемо надати лише спільно, об’єднавши зусилля влади, експертів, міжнародних фондів та соціально відповідальних підприємців.
На думку Ігоря Гуди, ідеал енергоефективності — пасивні будинки, які повністю забезпечують себе електроенергією та теплом. Такі будинки — не рідкість у країнах Європи, в Україні, на жаль, їх обмаль.
— Увесь секрет пасивних будинків у герметизації, використанні потужних енергоефективних технологій, зокрема, теплових насосів, сонячних батарей, вітрових генераторів тощо, — розповідає Ігор Гуда. — В ідеалі такі технології можуть бути використані в українських будинках, але якщо йдеться про багатоквартирні будинки, особливо про зношений житловий фонд, то тут треба почати з простіших заходів енергоефективності, зокрема, треба зробити утеплення, встановити лічильники тепла, індивідуальні теплові пункти, ну, і, звісно, в ідеалі в помешканнях мають бути прилади, які споживають якомога менше енергії.
Отже, Україні є куди рухатись, але починати треба з найпростішого, зменшуючи витрати теплової та електро-
енергії. Поступово, вважає Ігор Гуда, Україна може повністю перейти на самозабезпечення та звільнитись від енергозалежності. Але наразі слід терміново допомогти кожній українській родині зменшити суми в рахунках за комунальні послуги.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Ігор Гуда, субсидії