На медико – соціальні експертні комісії, відповідно до постанови Кабінету міністрів України Про затвердження Положення про медико-соціальну експертизу від 3 грудня 2009р. №1317, покладено визначення адаптаційних можливостей особи з інвалідністю, реалізація яких буде сприяти функціональній, соціальній, психологічній, професійній реабілітації та адаптації особи з інвалідністю.
Основним механізмом здійснення повноцінної реабілітації є індивідуальна програма реабілітації особи з інвалідністю (далі – ІПР) – комплекс оптимальних видів, форм, обсягів, термінів реабілітаційних заходів з визначенням порядку і місця їх проведення, спрямованих на відновлення та компенсацію порушених або втрачених функцій організму і здібностей конкретної особи до виконання видів діяльності, визначених у рекомендаціях МСЕК.
Органи, що надають послуги з реабілітації, зокрема Фонд соціального страхування, зобов’язані виконувати визначені ІПР заходи з реабілітації (послуги надаються за бажанням особи з інвалідністю, а не за рішенням виконавця).
Індивідуальна програма реабілітації має для особи з інвалідністю рекомендаційний характер. Потерпілий має право відмовитися від будь-якого виду, форми та обсягу реабілітаційних заходів, передбачених його індивідуальною програмою реабілітації, або від усієї програми в цілому. Він самостійно вирішує питання про вибір та забезпечення конкретними засобами чи послугами реабілітації, включаючи засоби пересування, вироби медичного призначення, санаторно-курортне лікування тощо в межах його індивідуальної програми реабілітації.
Фахівці МСЕК роз’яснюють потерпілому мету індивідуальної програми, її завдання, очікувані результати та порядок виконання, а також інформують про її рекомендаційний характер. Під час огляду осіб з метою встановлення інвалідності МСЕК, з урахуванням виду захворювання, фактичних потреб, віку, статі, визначає оптимальні види, форми, обсяги, місце і строки проведення медичної, психолого-педагогічної, фізичної, професійної, побутової і соціальної реабілітації, потребу в технічних та інших засобах реабілітації, виробах медичного призначення тощо.
Контроль за виконанням індивідуальної програми здійснюється в установленому законодавством порядку.
МСЕК або ЛКК під час чергового огляду особи з інвалідністю за зверненням реабілітаційної установи або у порядку нагляду за виконанням індивідуальної програми, але не рідше ніж один раз на два роки, переглядає реабілітаційні заходи, передбачені індивідуальною програмою.
Фінансування реабілітаційних заходів індивідуальної програми здійснюється за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Фонду соціального страхування на цю мету, та інших джерел.
Наталя Ватралик – начальник відділу медичних та соціальних послуг Тернопільського міського відділення УВД ФССУ в Тернопільській області
Джерело: НОВА Тернопільська газета