«Фольк-мюзік» — програму, що виходила впродовж десяти років на Першому Національному телеканалі, а тепер UA:Першому, і популяризувала українську автентичну пісню — нині нахабно й зухвало знищують. У цьому переконана незмінна ведуча передачі, наша землячка, народна артистка України Оксана Пекун та автор і керівник проекту Володимир Коваленко, а також сотні українських артистів і колективів, які виступають на захист передачі.
У коментарі прес-служби UA:Перший стверджують, що програму не закривають, а оновлюють, формат стане іншим: «Програма про пошук та відродження автентичних мелодій і народних пісень «Фольк-music» поступово оновлювалась протягом року. Уже 25 листопада на телеканалі UA:Перший стартує оновлений формат шоу під назвою UA:Фольк. У новому форматі до улюбленого «Фольк-music» додалися відеовізитівки народних колективів та бекстейджі, що дозволяють глядачам краще ознайомитись із народними талантами, а також переспіви автентичного фольклору відомими сучасними виконавцями. Повністю осучаснено технічну складову проекту та оновлено стиль».
— У нас вкрали ідею і спотворюють на свій лад, — каже Оксана Пекун. — Замість пізнавальної культорологічної програми ви побачите звичайні концерти з невеликими вкрапленнями фольклорної тематики. Хто знищує програму? Напевно, керівництво телеканалу, якому не потрібне наше українське. Невизначена ситуація тягнулася у нас протягом року. Спочатку керівництво було задоволене, а потім почалися постійні втручання, шантаж нашого колективу, щоб люди не працювали з Пекун-Коваленко, а приєднувалися до команди нового проекту. Почалася така тиха війна. Ми йшли на певні уступки і пропозиції, бо хотіли зберегти і змінити програму на краще. Так, картинку зробили красиву, але що за нею… Почалося з того, що у нас в ефірі почали забороняти народних, заслужених артистів, традиційну естраду, вокальні аматорські колективи, які зростають в селах, районних будинках культури. А звідки візьмуться нові Христини Соловій, Онуки, яких нині всі люблять, звідки візьметься Вакарчук, Ніна Матвієнко? Саме з таких колективів і беруться наші сучасні артисти. Вони там зростають, їх плекає та земля, на якій вони народилися. А що я почула від Олександри Кольцової, яка є головою розважального напрямку телеканалу? Кажу їй: «Олександро, ми ж маємо поважати свою країну, людей, які тут живуть!» А вона відповідає: «А я тут не народилася в Україні, я в Росії народилася». Що можна додати?.. Такі люди керують українським телебаченням.
Як розповідає Оксана Пекун, за 10 років разом з командою вони об’їздили різні куточки України, де жива пісня, віднаходили тих носіїв традицій, котрих ніхто не знає, відкрили їх Україні.
– Ми відновили півтори тисячі старовинних пісень. Їздили по селах, де люди співають по 30-40 років, нікому вони не були потрібні, а з екранів зазвучала їхня пісня, музика. Для людей це надзвичайно важливо, рейтинги промовисті. Нас дивилися мільйони! Не тільки в Україні, а й за кордоном — наша діаспора. Знаю навіть, що багато людей записували собі пісні на диктофон, а потім слова пісень переписували в спеціальний зошит з піснями від «Фольк-мюзик». Майданчик нашої передачі давав можливість виступити перед широкою аудиторією численним молодим виконавцям та колективам. Причому — абсолютно безкоштовно. Нас часто і тихенько запитували: «А скільки це коштує?» «Ніскільки!» — відповідали ми. Для нас це було принципово. Бо звідки в молодих гроші на це? Тепер усе змінюється…
Нове керівництво нам почало казати, що треба оновлення. Обережно так: світло, студію осучаснити. Ми погодились, бо й справді давно цього не робили, варто. Але дійшло до того, що перетворили телепроект з ідейного з його автентикою на звичайний концерт. Нам дорікають, що були фонограми, а нині буде живий звук. Це неправда! Завжди було живе виконання. Ми – останнє покоління, яке може почути автентику від живих людей, записати це, показати. Без аматорських колективів немає мистецтва, чи не всі артисти починали як аматори. Ми маємо поважати культуру, а стається рейдерство – інакше я не можу це назвати. Розкручений бренд легше взяти і просувати, аніж створити власне. Фактично потоптались на кістках народної пісні і самої передачі.
Автор і керівник програми, продюсер Володимир Коваленко зазначає, що він разом з Оксаною Пекун 10 років тому придумали цю «дитину» і їм боляче нині за те, що відбувається. Автор проекту зазначає, що приніс на канал цю програму безкоштовно, гонорарів за неї не отримував, тоді її радо взяли.
– Нині телеканали платять шалені гроші авторам, продюсерським центрам за різні проекти. Я ж вкладав часто і свої, зароблені на концертах, коли коштів не виділяли на передачу, то мусили підтримувати її, — розповідає Володимир Коваленко. — Прийшли нові люди – почалась цензура, зміна формату. Я не дозволив їм втручатись у проект, бо він мій, я бачив, що ніби пропагують ідею «нічого українського, ідем у Європу». Тоді й з’явився наказ, що проект «Фольк-мюзік» більше не буде вироблятись. Канал не може використовувати ні цей формат, ні мою програму.
Ймовірно, проект «Фольк-мюзік» з’явиться на іншому телеканалі. Автор і ведуча та команда, яка готувала телепрограму, вирішують, як захистити проект і не дати йому загинути.
— Якщо ми не збережемо це, то зазнаємо дуже важкої поразки у цій війні. Тому що ми забуваємо своє і віддаємо все ворогу. Так знищується наше українське. Як можна забрати пісню в українця?! Це ж як вирвати душу!
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: UA:Перший, Оксана Пекун, Фольк-мюзік