Його віршовані рядки вчили напам’ять політв’язні, дисиденти, шістдесятники, репресовані… Здавалося, він був поруч із кожним на Майдані під час подій Революції Гідності, в бліндажах, в Донецькому аеропорту з незламними «кіборгами» і в оточеному Дебальцевому, а його “Борітеся — поборете! Вам бог помагає! За вас правда, за вас слава, і воля святая!” і нині актуальні. Власне, Шевченків «Кобзар» – і нині для нас глибоко символічний. А такого «Кобзаря» ми ще не бачили!
31 березня у Тернополі в Українському Домі «Перемога» відбулася презентація унікального видання книги – «Фронтовий Кобзар», оформленої ілюстраціями Сергія Пущенка – заслуженого діяча мистецтв України й учасника Революції Гідності та війни на Сході. Організатори заходу – ГО «Об’єднання добровольців» і Тернопільська міська рада.
– Так, Тараса Шевченка уже давно немає в живих, але своїми полум’яними словами він постійно надихає нас на боротьбу. «Фронтовий Кобзар» став логічним підсумком «присутності» Шевченка на фронті, – зазначила під час презентації голова ГО “Об’єднання добровольців” Олена Живко. – Це повне зібрання творів Шевченка, в якому фотографії з війни підкреслюють і доповнюють його рядки про визвольну боротьбу…
Робота над “Фронтовим Кобзарем” почалася ще у 2015 році. Цьому виданню передувала інша книга Сергія Пущенка – “Портрети добровольців на війні”, що містила 110 портретів бійців 5-го окремого батальйону “Правого сектора”, пізніше — Української добровольчої армії. Колажі до “Фронтового Кобзаря” робилися з 2015 року, їх було зроблено більше 60-ти, до книги увійшло 45”. Загалом у книзі 800 сторінок, на обкладинці її — воїн з українським автоматом на тлі жовто-синього прапора, на розвороті в кінці — Шевченко в обладунках сучасного воїна на сучасній війні. Видання ілюстроване колажами, в яких автор використав фотографії бійців добробатів, воїнів Збройних сил України, фронтових кореспондентів, знімки з власної фотоколекції, зроблені під час Революції Гідності та війни на Сході України. Книга дуже органічно поєднана з ілюстраціями – такими незвичайними, сучасними, в них так само стільки емоцій, стільки любові, болю, ніжності, боротьби, всього того, що є суттю “Кобзаря”. Сучасні герої перейшли на сторінки книги і увійшли в історію…
“У цих колажах залишились ті люди, які віддали життя за свою країну. Кожен колаж — це окрема історія”, – зазначає Сергій Пущенко. – “Кобзар” допомагає нам пам’ятати своє коріння, своїх героїв, тих людей, які плекали надію на незалежність. Він додає нам сил відстоювати свою країну і передати її нашим дітям».
У рамках заходу в «Перемозі» відбулося також відкриття виставки колажів і книжкових розворотів до «Фронтового Кобзаря» та нагородження бійців-добровольців. Долучився до мистецької події і відзначив Героїв-добровольців подяками, цінними подарунками та нагородними знаками і міський голова Тернополя Сергій Надал. «Українські добровольці першими стали на захист свободи і європейського вибору на Майдані, першими взяли до рук зброю, аби зупинити агресора, створили перші загони захисників України у найважчі часи. Вони стали основою нової Української армії, – наголосив Сергій Віталійович. – На їх прикладі виховуватимуться не лише сучасні діти, а й прийдешні покоління. Пишаюся тим, що зміг сьогодні особисто потиснути руку кожному з Героїв. Зі скорботою згадую тих, кого рідні не дочекалися з війни. Дякуємо усім бійцям-добровольцям за наше спокійне життя. Нехай Господь благословить нас перемогою. Слава Україні!»
Джерело: НОВА Тернопільська газета