Після важкої недуги 11 грудня відійшов у засвіти відомий на Тернопільщині управлінець, колишній голова Тернопільської ОДА Василь Коломийчук. Попрощатися з ним приїхали люди з усіх куточків нашої області, які поважали Василя Степановича за його працелюбність, господарність і справедливість. 1 січня пану Коломийчуку мало б виповнитися 70 років. До останнього дня він мужньо боровся з хворобою, не втрачав оптимізму і віри.
Починав головою колгоспу в Скоморохах
Народився Василь Степанович 1 січня 1951 року в селі Городниця Городенківського району Івано-Франківської області. Закінчив Заліщицький сільськогосподарський технікум, Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут, ТАНГ. Працював агрономом, головою колгоспу в Скоморохах, начальником районного управління сільського господарства, головою РАПО, представником Президента України в Тернопільському районі, головою Тернопільської районної ради (1994-1998), головою Тернопільської РДА (1995 -1999). Упродовж 1999-2002 років обіймав посаду голови Тернопільської ОДА. А з 2002 до 2010-го був начальником головного управління Пенсійного фонду України в області. Згодом певний період був заступником голови Тернопільської ОДА. Займався науковою роботою: автор двох монографій, понад 45 наукових праць з економіки, управління та розвитку регіонів. У 1995-ому захистив кандидатську дисертацію, а в 2000-ому — докторську. Мав ступінь доктора економічних наук, академіка Академії економічних наук, академіка Академії економічної кібернетики, отримав звання заслуженого економіста України. Разом з Інститутом регіональних досліджень та Західним науковим центром НАН України і МОН України розробив програму «Стратегія розвитку Тернопільської області до 2010 року і на перспективу». Нагороджений почесною грамотою Кабінету Міністрів, орденом «За заслуги» III ступеня, відзнакою Президента України — ювілейна медаль «25 років незалежності України».
«Заслужено називали «прорабом Зарваницького собору»
Світлими спогадами про Василя Коломийчука поділилися його товариші, колишні колеги по роботі, з якими він разом розбудовував Тернопільщину.
— Василь Степанович зробив великий внесок у розвиток нашого краю. Хлопчина, який виріс у селі, зумів досягти успіху. Починав свою діяльність головою колгоспу в селі Скоморохи, а потім ішов догори по владних щаблях, — розповів голова правління ПАТ «Тернопільгаз» Олег Караванський. — Ми познайомилися, коли Коломийчук працював у Тернопільському районі.
Разом із ще двома господарними головами колгоспів доклалися до газифікації сіл району. Я їх називав «трьома богатирями». Це була велика і потрібна справа. Отримавши газ у селах, мешканці відчули себе захищеними, змогли поліпшити побутові умови. На посаді начальника районного управління сільського господарства Василь Степанович дбав про хороші врожаї, водночас — про добробут людей, соціальні блага. Коли ж його призначили головою обласної адміністрації, покликав мене до себе першим заступником. Правда, я недовго був у «білому домі», бо так склалися обставини, але ми розійшлися мирно і дружно. Василь Степанович дуже рано приходив на роботу, коли ще нікого з апарату не було. Десь о 7:30, а той раніше, ми сідали в нього в кабінеті й розписували завдання на день. Увечері перед тим наперед все планували. У нас була досить продуктивна співпраця. Ми легко знаходили точки порозуміння, довіряли один одному. Якось Василь Степанович мав проводити колегію по агропромисловому комплексу в Збаражі, але його викликали до Києва. «Проведете завтра колегію», — доручив мені. Я був заскочений, адже у голови був заступник з питань АПК, проте він вирішив мені дати це завдання.
Всю ніч я готувався, щоб успішно провести колегію. Василь Степанович був неординарним, відповідальним і дуже працьовитим. Коли я повернувся в «Тернопільгаз», ми й далі співпрацювали з ним щодо газифікації області. Пригадую, німецький інвестор розпочав будівництво підприємства з переробки овочів та фруктів у Скалі-Подільській на Борщівщині.
Реалізації цього проєкту сприяло обласне керівництво. Поїхав Василь Степанович на перемовини з інвестором до Німеччини. «За скільки часу можемо провести газ із Борщова до Скали-Подільської?» — зателефонував до мене. «При нормальному фінансуванні — за кілька місяців», — відповів я. Німець не повірив. Через чотири місяці інвестор приїхав на Тернопільщину — в Скалі-Подільській вже був газ!
Нелегким випробуванням для Василя Степановича була стихія 2000-го року. Буревій тоді зруйнував будівлі, позривав дахи зі шкіл, приватних будинків, особливо на Чортківщині. Коломийчук тоді днював і ночував там, щоб ліквідувати наслідки стихії. Випрошував кошти в Києві. На Тернопільщину приїжджав тоді президент Леонід Кучма. Майже дев’ять років Василь Степанович керував обласним Пенсійним фондом. Тернопільські пенсіонери при ньому вчасно отримували пенсію. Коли залишив управлінську роботу, зосередився на родинних справах.
Щороку збирав друзів на свій День народження. Ми до останнього спілкувалися, телефонували один до одного. Він безмежно любив своїх синів Андрія і Віктора, тішився трьома онуками.
Василь Степанович завжди старався творити добро, дбав про духовність краю, робив усе на совість. Його заслужено називали «прорабом Зарваницького собору». Збирав наради, шукав ресурси для спорудження храму, залучав дорожні служби, лісові господарства… Залишив колосальний слід і світлу пам’ять! Це була справа його життя. Владика Василій Семенюк сказав після панахиди, що не знає, чи хтось інший зробив би те, що вдалося Василеві Степановичу. Коломийчук заслужив у Господа Царство Небесне.
«Був справжнім народним очільником Тернопільщини»
Вражений сумною звісткою про смерть Василя Коломийчука, спогадами про нього поділився у Фейсбуці колишній його заступник Віктор Литвинчук:
«Тернопільщина втратила велику людину. З глибоким сумом дізнався про смерть голови Тернопільської ОДА 1999-2002 років і просто прекрасної людини Василя Коломийчука. Навіть сьогодні приставка «екс» ніяк не клеїться до його імені. Мені довелося працювати з дев’ятьма головами облдержадміністрації. Більше того, в усіх дев’ятьох я був їхнім заступником, а отже, бачив роботу кожного з них наживо. Не принижуючи жодного, маю право сказати, що Василь Степанович — це не тільки керівник високого штибу і легенда Тернопільщини, а й людина, яка створила себе сама і вимостила дорогу десяткам відомим і менш відомим людям. Пройшовши шлях від сільського агронома до очільника області, він став її візитною карткою. Майже два десятиліття минуло після відставки, а його ім’я не сходить із вуст тернополян. Це і нестандартні, з першого погляду, простакуваті фрази, які стали «хрестоматійними» і передаються з вуст в уста. Це і стиль керівництва, і вміння бути «своїм» серед людей, незалежно від їхнього статусу і рівня. Це й відкритість та доступність людини, до якої може звернутися кожен. Здавалося, що в області не було жодної людини, яка б не знала імені Василя Коломийчука. Він був справжнім народним очільником Тернопільщини.
Разом з тим Василь Степанович був неординарною і непростою людиною. Часом міг так «відшпетити» за невиконання завдання, що в декого холодний піт на чолі виступав. Але вже через кілька хвилин він поводив себе так, ніби нічого й не сталося. У своєму житті я не зустрічав людини, яка могла б так легко забувати чужі помилки і свої образи. На жаль, і йому діставалося немало. Неймовірна титанічна працездатність. На десятках сторінок я міг би розповідати про цю його рису. Постійні поїздки по області, наради на об’єктах, а не в затишних обласних кабінетах, нічні поїздки на «київські олімпи», сон в автомобілі… Чого лише була варта ліквідація наслідків стихії на півдні області, яку було завершено в дуже стислі терміни. Область крок за кроком переходила з аутсайдера на лідерські позиції, а відгукнулося нині. Область втратила велику людину, яка значну частину свого життя віддала, щоб Тернопільщина стала динамічною і впізнаваною. Саме за Василя Коломийчука було здійснено соціально-економічний стрибок із забутої Богом і людьми території до успішної області… Справжнім пам’ятником для нього і нетлінною пам’яттю про справжнього українця і патріота Василя Коломийчука залишаються святині, збудовані за його сприяння. Це — комплекс Марійського духовного центру в Зарваниці і Духовний центр ім. Данила Галицького в Тернополі. А ще нескінченний перелік тих добрих справ, які він зробив за життя».
Джерело: НОВА Тернопільська газета