З 28 листопада до 11 грудня у Тернополі в Сінема Сіті у прокаті фільм про Голодомор “Ціна правди” польської режисерки Аґнєшки Голланд (у польській версії — “Громадянин Джонс”, англійська назва фільму — “Mr. Jones”). У вівторок, 26 листопада, на допрем’єрний показ стрічки до Тернополя завітав продюсер зйомок з українського боку Сергій Демидов.
Фільм було знято у копродукції Польщі, Великобританії та України за підтримки Держкіно, більшість акторів – британці. Стрічку засновано на реальних подіях: в основу покладено історію валлійського журналіста Гарета Джонса. Він був першим закордонним журналістом, який зробив інтерв’ю з Адольфом Гітлером після того, як той обійняв посаду рейхсканцлера, і ось тепер, у 30-ті роки ХХ століття, мріє про інтерв’ю з Йосипом Сталіним. Для цього хлопець прилетів до Москви. Пробувши якийсь час у СРСР, Гарет познайомився з журналісткою на ім’я Ада Брукс. Вона й відкрила йому очі на те, що насправді радянська утопія – це постійні репресії, убивства, цензура та Голодомор. Тоді Гарет іде на найнебезпечніший крок у своєму житті – він пише статтю про трагедію українського народу, яка викриває сталінський режим, а радянські спецслужби шукають спосіб, щоб журналіст замовк… Відкриття Джонса стали підґрунтям для написання алегоричного роману «Колгосп тварин» Джорджа Орвелла.
Фільм вийшов трьома мовами (польською, англійською, українською) і у світовому масштабі ще раз підтвердив те, що Голодомор був цілком свідомою політикою Сталіна стосовно українського селянства, актом примусу й залякування, відповіддю на непокору й опір українців політиці насильницької колективізації та індустріалізації. Права на показ картини вже придбали країни Північної Америки, Британія, Австралія і Нова Зеландія, скандинавські країни, Японія, Іспанія, Португалія, Греція, країни Середнього Сходу, колишньої Югославії, Болгарія та Індія.
— Тема фільму — правда та брехня, яку ми сором’язливо називаємо постправдою — для нашої країни і для всього світу нині, на жаль, страшенно актуальна, — зазначає Сергій Демидов. — Нам пощастило, що Аґнєшка Голланд взялася за таку складну і дуже важливу для України тему. Це режисерка зі світовим ім’ям, котру знають не тільки у Польщі та Україні, а й у Голлівуді. Я бачив, як вона працює — вона повністю занурюється в цю тему, наголошуючи, що кожен фільм вимагає відповідальності, а якщо він стосується дуже драматичного фрагменту історії цілого народу, то ця відповідальність є ще більшою.
Зйомки, розповідає Сергій Демидов, тривали 41 день. 14 з них — в Україні: в Харкові (там знімали, зокрема, сцени, дія яких за сюжетом фільму відбувалася в Москві), Києві, Київській та Чернігівській областях, 18 – у Польщі, а 8 – у Шотландії.
— Я радий, що вийшов такий фільм. Дуже важливо те, що він включає наш біль у світовий контекст, розповідає нашу національну історію всьому світові, — зазначив голова Асоціації кінокомісій України Леонід Бицюра. — Під час тернопільської прем’єри не в одного із глядачів на очах були сльози. І це, мабуть, найвища оцінка такій стрічці. Дуже хотілося б, аби «Ціну правди» подивилися якомога більше українців.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: голодомор, фільм