Ще донедавна у Тернополі майже ніхто не знав Андрія Богданця і навіть не чув про нього, але участь у парламентських виборах під брендом «Слуги народу» несподівано відкрила йому ворота у «рай за життя», як вважається потрапляння під купол Верховної Ради. За представника команди Зе в 163-ому окрузі проголосувало понад 25% виборців. Здобув мандат нардепа Богданець без особливих зусиль. Проте такий феєричний старт настільки «окрилив» його, що він, ще навіть не вбувшись у парламенті, не здобувши елементарного політичного досвіду, почав — ні сіло, ні впало — робити необґрунтовано гучні заяви стосовно свого округу, активно «служити» доволі сумнівним інтересам і навіть захищати… правопорушників.
Нардеп «відбілює»… правопорушника
Найперше серед тернополян викликала здивування його заява у Фейсбуці після вибуху на подвір’ї ректора ТНЕУ Андрія Крисоватого. «У Тернополі стрімко погіршилася криміногенна ситуація. Завжди спокійне місто раптово стало небезпечним для місцевих мешканців. Те, що зараз відбувається у Тернополі, набуло ознак системних бандитських розбірок у стилі свавілля 90-их. Палаючі автомобілі, закладені вибухівки та залякування. Є загроза, що ці кримінальні злочини переростуть у бандитську війну. Вже чітко зрозуміло, хто є головними персонажами таких жорстоких та кривавих справ, однак громадськості поки що нічого не розголошують», — написав нардеп.
Під таким «компетентним» дописом Богданця посипались іронічні коментарі: «Якщо вам відомо, хто «головні персонажі», то, може, поділитесь інформацією з правоохоронними органами?»; «Якщо є достовірна інформація про злочин, то треба її подавати до відповідних органів, а не грати роль баби Ванги!». Голослівний «викид» нардепа ні на краплю не прояснив ситуацію, а лише викликав запитання…
А нещодавно новоспечений нардеп втрутився у скандальний випадок, що стався в комунальному підприємстві на вул. Коновальця у Тернополі. Попри роботу команди Зе у Верховній Раді в «турборежимі», нардеп знайшов час і особисто завітав до керівника обласної поліції Олександра Богомола, аби захистити фрі-файтера Миколу Гринчука, який… побив головного інженера підприємства до струсу мозку. Більш ніж дивна позиція «слуги народу». З іншою стороною, тобто потерпілим комунальником, він взагалі не зустрічався, не спілкувався, не поцікавився його станом здоров’я після побиття. Хіба це неупереджений підхід? Хіба це таке служіння народові, який на виборах віддав за нього голоси? Якщо народний депутат «відбілює» порушника закону, який замість боксерської груші використав літню людину, то на які очікування виборців на зміни і порядок в країні можна сподіватися? Вибіркове відстоювання Андрієм Богданцем скандальних справ у той час, як у Тернополі чимало інших нагальних проблем, свідчить про його сумнівні пріоритети, які далекі від інтересів громади, яка делегувала його до парламенту.
«Букет» судимостей і не тільки…
Ця ситуація спонукала предметніше поцікавитися, хто ж він такий, цей Андрій Богданець, і звідки в нас взявся? Із загальнодоступних джерел відомо, що він — уродженець смт. Рокитне Рівненської області. З 2014-го працював заступником директора ПрАТ «Тернопільська птахофабрика», у 2015-ому балотувався у депутати Великогаївської сільської ОТГ. Брав участь у Помаранчевій революції та Євромайдані, був в АТО у складі батальйону «Січ» протягом місяця — з 13 березня до 20 квітня 2015-го року. Ніс службу в Слов’янську, Дебальцевому, Кураховому, брав участь в боях у Пісках.
Богданцеві — 36 років. Має двох синів, з дружиною не жив останні роки. Як він заявляв перед виборами, мешкає в орендованій квартирі…
Це штрихи офіційної біографії нардепа, а ще є інформація, яку він ретельно намагався приховати перед виборцями. Так, «слуга народу» Богданець має судимості за статтями 122 (умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження) і 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України, які були зняті та погашені лише у 2015-ому році. Крім того, за даними сайту Тернопільського міськрайонного суду, дружина «слуги народу» Марина Богданець подавала на чоловіка до суду за несплату аліментів (відповідний документ розміщений в Реєстрі судових рішень України, зокрема, є дані про позов у 2016-ому році), а також позбавляла його права користуватися спільною квартирою, що в новобудові у провулку Замонастирський у Тернополі. Ще Богданця було двічі внесено до Державного реєстру боржників та стягнено штрафи у справах про адміністративні порушення у сфері безпеки дорожнього руху.
У вироку суду щодо вчинення Андрієм Богданцем злісного правопорушення є вражаючі подробиці, які свідчать про нього як про особу з неадекватною поведінкою:
«18 листопада 2014-го, близько 16 години, Андрій Богданець, знаходячись на проїзній частині дороги навпроти будинку № 14 по вулиці Дівочій у м. Тернополі, з умислом на вчинення хуліганських дій, маючи за мету показати свою винятковість та розпущеність, пов’язану з неповагою до особи та людської гідності, грубо порушуючи громадський порядок з мотивів явної неповаги до суспільства, демонструючи байдуже ставлення до суспільних відносин, безпричинно розпочав конфлікт із потерпілим. Під час даного конфлікту А. Богданець, діючи із особливою зухвалістю, що виразилась у застосуванні фізичного насильства, з метою спричинення потерпілому тілесних ушкоджень, умисно наніс потерпілому один удар кулаком правої руки у ліву виличну частину обличчя, спричинивши середньої тяжкості тілесні ушкодження».
Побив людину до втрати свідомості
Потерпілий був доправлений до лікарні, де у нього діагностували закриту черепно-мозкову травму у вигляді переломів кісток, крововиливу, забою м’яких тканин обличчя і струсу головного мозку. Богданець повністю визнав свою вину в суді і розкаявся. Свої жорстокі дії пояснив тим, що йому здалося, нібито інший водій порушив правила дорожнього руху і створив аварійну ситуацію. Суд призначив йому покарання: 8500 гривень штрафу і обмеження волі на два роки, проте, зважаючи, що у нього є двоє неповнолітніх дітей і що він — учасник АТО, звільнив від відбування покарання з випробувальним терміном на рік часу.
Підсумовуючи сказане, постає чимало запитань. Як людина з такою біографією, з судимостями, з цілим шлейфом негідних вчинків (як приклад, наведемо тільки один: маючи високу зарплату на птахофабриці, не давав ні копійки на двох малолітніх синів) могла пройти відбір до політичної сили «Слуга народу», яка декларує високі моральні і професійні цінності? Як може така людина залишатися законотворцем, якщо захищає порушників закону? Чи не пора «Слузі народу» взятися за очищення своїх лав від випадкових людей і розпочати цей процес із Богданця, відкликавши його з депутатства?
Згідно із Законом України «Про друковані засоби масової інформації», публікацію надсилаємо на реагування Президенту України Володимиру Зеленському, Голові Верховної Ради Дмитру Разумкову і голові фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давиду Арахамії.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Андрій Богданець, партія "Слуга народу"