П’ятниця, 13 вересня 2024
• На велосипедах – Тернополем. “Карітас” організовує мандрівки для підлітків • Назавжди 24. На Тернопільщині оплакують молодого воїна • У тернополянина видурили 5 тисяч гривень за “непридатність до військової служби” • У Тернополі подякували волонтерам, які допомагають ЗСУ • «Контінентал» створює власний парк залізничних вагонів: отримано першу партію вагонів-зерновозів • Тенісний турнір у Тернополі об’єднав спортсменів для допомоги ЗСУ • Тернополянин викрав кросівки у торгово-розважальному центрі • На Чортківщині привітали 95-річну довгожительку • Чи готовий Тернопіль до чергової зими в час війни? • У Тернополі грабіжник вирвав із рук сумку в перехожої • “Не викликав швидку, а побіг до священника”. Фатальна бійка на Тернопільщині • Помер тернопільський суддя у відставці Богдан Сташків • Понад 30 років був парохом у Мшанці на Теребовлянщині • Ні ноутбука, ні грошей. Жінку з Тернопільщини ошукали шахраї • Вчителька з Тернополя дистанційно навчає дітей із Донеччини • Дві смертельні аварії на Тернопільщині • Від прибиральниці до консультантки Google, Meta й Apple – шлях успіху уродженки Тернопільщини • Вимагали гроші й шантажували. На Тернопільщині затримали кримінального авторитета і його спільників • На Тернопільщині безкоштовно навчатимуть жінок на водійок вантажівок • Коли чоловік і син – на війні, рятує творчість
Кожен аплодисмент тернополян для Херсона – удар по окупантах

Автор: Опубліковано: 22 Червня о 12:53 32


Херсон — це Україна! По-іншому бути не може. І хоча Херсон наразі окупований російськими загарбниками, але віримо, що це тимчасово.


Щоб підтримати херсонців і донести інформацію про війну в Україні по всьому світу, генеральний директор — художній керівник Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Куліша, голова Євразійської театральної асоціації, народний артист України Олександр Книга провів щорічний міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії». У Херсоні це зробити було неможливо, тож уперше змінили формат — театри-учасники грали вистави на своїх майданчиках. У фестивалі цьогоріч взяли участь понад 60 театрів із 34 міст і 11 країн світу: України, Португалії, Чехії, Польщі, Туреччини, Грузії, Німеччини, Румунії, Франції та вперше — Японії і США. Російські окупанти тримали Олександра Книгу в полоні, завдяки зверненням відомих людей з різних країн його відпустили. Після пережитого артист відразу виїхав із рідними з Херсона до Львова.
Тернопільські актори відіграли у рамках фестивалю «Мельпомена Таврії» дві вистави — «Гормон кохання, або Тестостерон» і «Естроген». Разом із Олександром Книгою на перегляд завітав адміністратор Херсонського театру В’ячеслав Вандрашек, який знайшов прихисток із родиною у Тернополі.

— Вперше і, вірю, востаннє «Мельпомена Таврії» — на тернопільській сцені, адже фестиваль має повернутися до Херсона! — наголосив директор, художній керівник Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Шевченка Борис Репка. — Місія кожного українського театру нині — підтримати театр у Херсоні, підтримати херсонців, які зараз в окупації. ЗСУ вже недалеко від міста, думаю, найближчим часом його звільнять. Кожен наш аплодисмент для Херсона — удар по окупантах. Нашою потужною енергією наближаємо перемогу.

Олександр Книга подякував тернополянам за підтримку. Під час пресконференції режисер розповів, про що його допитували окупанти.
— Наша сила в тому, що ми підтримуємо одні одних, — сказав пан Олександр. — Херсонці під окупацією вже три місяці, тому їм потрібна наша потужна енергетика. Ми з В’ячеславом Вандрашеком побували в полоні. Через якийсь час починаєш втрачати віру, що тебе звільнять. Деякі наші співробітники, які намагалися виїхати з Херсона, три доби лежали в канавах, спали в полі під обстрілами, діти досі не можуть заснути. Це страшно… Коли я доїхав до Львова, то вирішив, що «Мельпомена Таврії», попри все, відбудеться, що фашистські орки не зламають наше бажання бути разом, нести добро і мистецтво, показувати Україну. Нашому фестивалю вже 24 роки. Щороку наприкінці травня Херсон перетворювався на театр — вистави грали на всіх сценічних майданчиках, у храмах, на вулицях, в парках. Цьогоріч вирішили, що кожен театр буде грати на своїй сцені і говоритиме про Херсон. Зібрані благодійні кошти спрямуємо на підтримку наших акторів, адже вони два місяці без зарплати, не мають навіть за що купити їжу. Я знав, що у нас багато друзів, але навіть не сподівався на такий шалений резонанс.

Наші актори і працівники театру, навіть ті, що зараз під окупацією, зняли вражаючий кліп, який неможливо дивитись без сліз… За кілька днів він набрав в Інтернеті понад мільйон переглядів. На жаль, нам довелося звільнити п’ятьох колег, які зараз співпрацюють з окупаційною владою. На нашу підтримку під час фестивалю відіграв навіть Луганський театр, який на початку війни переїхав до Сєвєродонецька, а потім — до Дніпра. У 2015 році ми їм допомагали декораціями, постановкою. Торік у листопаді наш театр був на театральному фестивалі в Маріуполі, а тепер їхній театр, який зараз в Ужгороді, відіграв для нас виставу. Треба зібрати всі зусилля і перемогти ворога, який не просто окупував наші міста і села, а паплюжить усе українське… Слово часто вартує набагато більше, ніж куля. Сумую за рідним Херсоном, хочу додому, хочу зібрати своїх дітей, онуків і почати відбудовувати красиву незалежну Україну. Зловив себе на думці, що мені приємніша навіть херсонська пилюка, аніж львівська…

23 лютого ми відіграли прем’єру вистави «Вічність і ще один день», і почалася вічність… Я повернувся тоді додому пізно вночі. Мешкаю в місті Олешки, що неподалік Херсона. Прокинулися ми від вибухів. «Тату, почалося!» — зателефонував син. Я поїхав до Херсона, приготували бомбосховище, там жили згодом 75 осіб. Повертався додому, місто захоплювали орки, потрапив під обстріли. Повернувся до театру, потім друзі перевезли мене в Олешки на човні. Від 6-ої до 13-ої години російські танки пройшли 100 км від Криму до мосту через Дніпро. Місяць я був із рідними вдома, а 23 березня по мене приїхали на БТРах військові. Крім того, що я директор театру, упродовж двох скликань є депутатом обласної ради. Через тиждень після окупації Херсона до мене зателефонував невідомий: «Ви гдє? В Хєрсонє?». «Ні», — відповів. «Будєтє в городє, поговорім», — сказав. Я змінив номер телефону. Та через місяць приїхали. Хтось із колаборантів «здав», де я живу. Обшукали будинок, перевернули все, шукали гроші. Везли мене в Херсон, по радіо лунала пісня «Байрактар», орки підтанцьовували. «У вас так много патріотічєскіх пєсєн», — провокували мене. «Наша нація — співоча», — кажу. «Нас називаєтє оркамі, гаварітє матюкі…» — «Який час, такі й пісні». Кинули мене за ґрати, допитували, пропонували співпрацю. Хотіли, щоб я відкрив театр, показував картинку, що все добре. «Театр — це актори, багато виїхали, не до вистав зараз», — відбивався. Два дні мене помучили і відпустили, бо вже багато відомих людей били на сполох. Вивезли із закритим обличчям, висадили в місті за кілька хвилин до комендантської години, огорнула паніка — куди бігти, щоб не застрелили. Згадав, що десь тут живуть друзі. Під час допитів у мене не було страху. Хвилювався лише, щоб рідним нічого не заподіяли. Після того зрозумів, що треба виїжджати… Але ми повернемося в український Херсон!


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Учасники проєкту «Діти і війна» від Тернопільського благодійного фонду "Карітас" проводять веломандрівки файним містом Тернопіль...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:00


Підволочиська громада попрощалася із захисником Валентином Кравчуком, молодим воїном, старшим солдатом 68-ї окремої єгерської бригади Збройних Сил України...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:36


Тернопільські оперативники встановили особу шахрая, який ошукав жителя Тернополя на 5 тисяч доларів...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:23


Перший заступник голови Тернопільської обласної ради Володимир Болєщук відзначив волонтерів Тернопільщини, серед яких військові, медики, приватні підприємці, за вагому підтримку Збройних Сил України та подякував їм за щоденну працю на благо Перемоги України...


Рубрика: , , Опубліковано: о 8:00


«Контінентал Фармерз Груп» розширює свої логістичні потужності та розбудовує напрямок залізничної логістики, створивши власний парк вагонів-зерновозів...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:42



Теми дня
12 Вересня
11 Вересня
10 Вересня