«Наперед прошу вибачення у людей за різні незручності, що можуть виникнути при укладанні угод та виборі сімейного лікаря, адже зрозуміло, що процес будь-якої реформи завжди протікає непросто…» – каже начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук. У свою чергу заступник голови Тернопільської ОДА Юрій Юрик додає: «Хочу заспокоїти тернополян, тому що перед невідомістю завжди виникає багато міфів. Ніхто не зацікавлений у тому, щоб зруйнувати систему, яка існує тепер».
Нагадаємо, 19 жовтня Верховна Рада України ухвалила Закон «Про державні гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», який нині перебуває на підписі у президента і, власне, передбачає проведення медичної реформи, про яку так давно усі дискутують. Що думають про медичну реформу тернопільські можновладці і на якому етапі підготовка до її проведення в нашій області?
Віктор Овчарук, голова Тернопільської обласної ради:
– Реформа – це перший крок до страхової медицини. У цьому форматі держава бере на себе так звані страхові гарантії про певну оплату надання медичних послуг і забезпечення лікарськими засобами – єдиний тариф для усієї України буде затверджено Кабінетом Міністрів. За такого формату пацієнти отримуватимуть гарантовану медичну послугу, тому що сьогодні, на жаль, наша медицина перебуває в неефективному стані, адже кошти, які є, витрачаються не на медичну послугу, а на утримання лікувальних закладів, а це неправильно і не дає пацієнту гарантії отримати якісну медичну послугу. Сьогодні пріоритетом держава визначила сімейного лікаря: 80% пацієнтів мають починати і завершувати лікування саме на первинній ланці. Поки ж що дуже багато пацієнтів звертаються за будь-якою консультацією не до сімейного лікаря, а до закладів охорони здоров’я вторинного чи третинного рівнів, так не повинно бути.
Щодо створення госпітальних округів, то моя особиста думка, що це наразі не на часі, адже переважна більшість пацієнтів, які проживають у селах, можуть отримувати допомогу на первинному рівні. Нині, коли в нас не забезпечена первинна ланка, немає матеріальної бази, немає інфраструктури, тобто доріг, відразу «влізати» у вторинну ланку – це неправильно, тому що ми можемо ще більше її розбалансувати і, як наслідок, пацієнт не зможе отримати нормальної якісної медичної послуги. Орієнтовно ми визначили чотири госпітальні округи в області, але це зовсім не означає, що саме стільки їх буде у результаті. Поки що в області тільки триває процес створення госпітальних рад. До госпітальної ради входять фахівці-лікарі, які представляють даний округ, і фахівці органів місцевого самоврядування, які будуть визначати стратегічні напрямки та потреби цього округу, звісно, з обговоренням з громадськістю.
Володимир Богайчук, начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА:
– З початку цього року ми разом з головами районних адміністрацій та районних рад, об’єднаних територіальних громад і з допомогою обласної ради забезпечили кожного сімейного лікаря комп’ютером і провели інтернет. Найважливіший крок – електронна система. Ми працювали над створенням червоного і зеленого реєстрів пацієнтів. Червоний реєстр – це всі мешканці в зоні обслуговування сімейного лікаря. Як тільки указ про проведення медичної реформи буде підписаний, відразу має бути створена національна служба здоров’я, яка в перспективі проплачуватиме надання медичних послуг сімейним лікарем пацієнтам. Нині працюємо над тим, щоб до кінця року кожен центр первинної медико-санітарної допомоги зміг переформатуватися в некомерційне підприємство – це основна умова укладання угод з національною службою здоров’я для того, щоб у перспективі можна було проводити оплату за надання медичних послуг. З Нового року пацієнт зможе укладати декларацію про спільну роботу пацієнта та сімейного лікаря. Нині на сайті управління охорони здоров’я діє електронна система, завдяки якій пацієнт може ознайомитися з усіма сімейними лікарями, які працюють у Тернопільській області. Кожен пацієнт має право вибрати сімейного лікаря. Після укладення угоди з лікарем людина переходитиме з червоного в зелений реєстр – тобто це список пацієнтів, які обслуговуються в конкретного лікаря. Що це дає? Передусім це змінює відносини пацієнт-лікар, адже тепер відповідальність лікаря і пацієнта буде однаковою. Якщо, скажімо, лікар запланував медично-профілактичний огляд пацієнта, а пацієнт не з’явився, то саме пацієнт буде нести повну відповідальність і отримувати лікування не за кошти, заплановані державою, а за власні. Лікар, у свою чергу, повинен буде постійно працювати над своєю кваліфікацією, інакше пацієнт просто піде від нього й укладе угоду з іншим лікарем. А лікареві це зовсім не вигідно, адже чим більше пацієнтів зможуть отримати у нього якісні медичні послуги, тим більша зарплата буде у нього. Отож, крім відповідальності, збільшиться і рівень заробітної плати лікаря – орієнтовно від 8,5 до 15-20 тис. грн. Сума, яка виділятиметься на рік на одного пацієнта з розрахунку надання медичних послуг на рівні первинної допомоги, – 374 гривні. Заплановано, що загалом один сімейний лікар зможе обслуговувати до
2 тисяч пацієнтів. Укласти угоди з сімейними лікарями потрібно буде до вересня наступного року.
Юрій Юрик, заступник голови Тернопільської ОДА:
– Для того, щоб забезпечити проведення медичної реформи на первинному рівні в усій Україні, було визначено 4 млрд. грн.
З них для Тернопільської області задекларовано 178 млн. грн. У контексті підготовки до медреформи Тернопільщина активно працює. Зокрема, ми – перша область, яка має електронну базу пацієнтів. Уже є також електронні карточки, які тестуються у Збаразькому районі. Власне, для того, щоб ми дійшли до самої реформи, потрібно здійснити цілий ряд кроків. Хочу зауважити, що ми тільки тоді будемо приймати конкретні рішення щодо реформи тих чи інших елементів первинної чи вторинної галузі, коли до цього будемо готові. Наразі, чесно кажучи, теорія медичної реформи випередила нормативну базу. Тож нам ще необхідний певний час, щоб повністю збалансувати нормативно-правову базу і саму суть реформи. Тому не випадково час запровадження реформи – 2020 рік. Упродовж двох найближчих років ми повинні підготувати всі сегменти нашої системи охорони здоров’я у такому вигляді, в якому вона буде готова прийняти нову медичну реформу. Нині дуже важливе технічне переоснащення медичних закладів, щоб зберегти там і фахівців, і медичні послуги. Думаю, з тих програмних коштів, що надійдуть найближчим часом, ми зможемо якісно переоснастити та оновити первинну ланку. Про роботу госпітальних округів будемо конкретно говорити тоді, коли зрозуміємо фінансове походження переоснащення районних лікарень. Думаю, що в новій системі госпітальних округів, де буде визначена спеціалізація тих чи інших закладів – лікарні першого чи другого рівня, лікарні реабілітації чи хоспіса – ми повноцінно зможемо зберегти і медичні заклади, і їх фахівців. Тож тернополяни не повинні переживати за те, що з першого січня їм доведеться невідомо куди йти лікуватися, бо лікарні позакривають. Ні, такого взагалі не буде, а перепрофілювання здійснюватиметься дуже поступово, як, власне, і сама реформа.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: медицина, медреформа, реформа, Тернопіль