Більшість місцевих рад не мають достатньо коштів на освітні й медичні субвенції, тож питання компенсації таких видатків із держбюджету вимагає негайного вирішення. Про це заявляють, якщо не сказати — волають, мери українських міст.
Грошей нема, бо видатки суттєво перевищують доходи
Ось що сказав з цього приводу міський голова Києва, він же голова Асоціації міст України Віталій Кличко на ХІV-ому Всеукраїнському муніципальному форумі у Тернополі:
“Більшість рад наголошують на тому, що наявними обсягами освітньої та медичної субвенцій не забезпечена потреба в коштах. Через відсутність адекватних нормативів і формул розрахунку цих обсягів розподіл областями мі місцевими бюджетами додаткової дотації на здійснення переданих видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я розцінюється як нерівномірний, необ’єктивний і упереджений. Коштів місцевих бюджетів не вистачає і для виконання інших, переданих державою у 2016-2018 роках, повноважень. Зокрема, із здійснення державної реєстрації, з держархбудконтролю, з надання адмінпослуг, із забезпечення соціальних програм держави, пільгових перевезень тощо.
При цьому голова АМУ зазначив, що не виконується норма статті 142 Конституції, згідно з якою витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. «Це тривожна ситуація, і її треба вирішувати», — наголосив голова АМУ.
Тієї ж думки дотримуються інші міські голови. Зокрема, очільник Івано-Франківська Руслан Марцінків так висловив спільну позицію:
“Апелюємо до уряду і прем’єра негайно виправити катастрофічну ситуацію з фінансуванням освіти та медицини. Лише в Івано-Франківську на галузь освіти станом на 1 вересня ц.р. держава заборгувала 26,5 мільйона гривень.”
За словами Марцінківа, уряд по Івано-Франківську не врахував у фінансування нові 14 класів, а це 5 млн. грн. Не враховано також поділ на підгрупи – 500 вчителів, а це понад 50 млн. грн., зарплат вчителям груп продовженого дня, психологам, керівникам гуртків тощо – це ще 15 млн. грн. “Незважаючи на це, місто досі не отримало ні копійки з обласного бюджету при розподілі дотацій на заклади освіти і медицини”, – заявив івано-франківський мер.
Міністр не орієнтується у ситуації і пропонує батькам платити за освіту
У той же час міністр освіти і науки Лілія Гриневич продовжує наполягати на тому, що кошти для фінансування освіти є, адже, мовляв, доходи місцевих бюджетів зросли.
“Коли доходи місцевих бюджетів ідуть на місця, тоді відповідно за ними йдуть і повноваження. Не можуть просто так йти доходи — щоб державний бюджет зменшувався, а повноваження в той же час залишалися на державі”, — зазначила міністр в одному з інтерв’ю під час форуму.
Однак, якщо проаналізувати цифри, то ситуація виглядає зовсім по-іншому.
По-перше, у переважній більшості випадків місцеві бюджети отримали удвічі більші видатки, ніж додаткові надходження. Наприклад, Тернопіль додатково отримав 394 млн. грн. надходжень, тоді як додаткові видатки склали майже вдвічі більше – 664 млн. грн.
По-друге, фінансування зарплат освітян і медиків, за законом, повністю лежить на державному бюджеті. Незважаючи на це, станом на сьогодні, за даними АМУ, 76% громад в Україні недоотримали коштів на освітянські зарплати у межах від 30% до 55%. Зокрема, у Тернополі педагогічним працівникам загальноосвітніх шкіл для виплати основної заробітної плати (без груп продовженого дня) не вистачає 35 млн. грн.
Цікаво, що міністр, на відміну від представників муніципалітетів, не змогла навести конкретних цифр про наявність коштів і лише пообіцяла їх уточнити. Міністр навіть публічно оголосила, що в Тернополі є вільні кошти, які перебувають на депозитних рахунках. Це відверта неправда. Разом з тим високопосадовець зазначила, що батьки можуть укладати угоди про оплату освітніх послуг: “Крайній випадок — це такий: батьки можуть укладати угоди про платні освітні послуги.» (Маються на увазі групи продовженого дня – ред.).
Таким чином, міністр освіти не змогла дати елементарних пояснень щодо причин недофінансування з державного бюджету зарплат вчителів. Складається враження, що в уряді при формуванні бюджету просто “забули” про групи продовженого дня, позакласне навчання, а відтак намагаються перекласти проблему з хворої голови на здорову.
У Тернополі батьки не платитимуть додаткових коштів
Звичайно, проблему, створену центром, змушені вирішувати на місцях. У рамках АМУ ухвалено спільне звернення міських голів до уряду з проханням вирішити питання про фінансування зарплат освітянам і медикам. Крім того, окремі міські голови пішли на додаткове фінансування закладів освіти з місцевого бюджету. Так, минулого тижня міський голова Тернополя Сергій Надал у публічному зверненні до тернополян вибачився за дії всієї української влади і пообіцяв, що усі видатки на групи продовженого дня будуть покриті за рахунок місцевого бюджету. Місто також намагатиметься, як і робило це раніше, покривати нестачу коштів на зарплати освітянам.
Разом з тим усі міські голови на форумі зійшлися на тому, що через невирішення питання надходження коштів на зарплати вчителям та медикам з державного бюджету на місцях доведеться суттєво скоротити видатки на ремонтні роботи та інші важливі інфраструктурі проекти, що негативно відіб’ється на розвитку місцевих громад.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: кошти, освіта