Уже традиційно у ці січневі дні чудовий хор колективу Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні несе радісну різдвяну звістку не лише у стінах рідного закладу, а й дарує давні автентичні колядки та щедрівки друзям з інших установ та організацій. Зокрема, багато років поспіль із особливою приємністю хор щедро віншує всіх працівників Тернопільського національного медичного університету ім. І. Горбачевського. «Працівники університету завжди щиро приймають нас з колядою, вдячні нам, із задоволенням слухають, співають разом з нами. Так приємно бачити у ту мить їх очі, що сяють від радості! – ділиться враженнями заступник генерального директора (головного лікаря) Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні, учасниця хору Надія Фарійон. – Ці вітання взаємні: до нас у лікарню приходить із колядками хор медичного університету, що свого часу був створений з ініціативи ректора Михайла Корди. Хочу відзначити, що українські традиції мають для нас величезне значення, а духовність є основою усієї діяльності працівників медичної сфери. І такі обміни різдвяними вітаннями, спільні колядки є унікальним засобом єднати наші колективи, спонукати їх до співпраці, щоб разом вони максимально розкрили свій потенціал, помножили знання та вміння задля гуманної справи. Зокрема, з нашою лікарнею Тернопільський національний медичний університет уже впродовж років пов’язує надзвичайно плідна співпраця».
Завдяки підтримці кафедри психіатрії ТНМУ втілили в лікарні швейцарський проєкт
Завдяки співпраці з ТНМУ спеціалісти психоневрологічної лікарні запозичили досвід у Швейцарській психіатричній клініці.
– У 2018 році від медичного університету ми отримали пропозицію відвідати Швейцарію, щоб побачити, які там напрацювання та досягнення у роботі з пацієнтами, – згадує Надія Фарійон. – Звичайно, радо погодилися, а після поїздки завдяки нашому керівнику Володимиру Васильовичу Шкроботу почали успішно запроваджувати цей досвід у нашій лікарні. Основна теза, на якій базується швейцарська модель: медикаменти – це важливо, але найголовніше – щоб пацієнт пішов на контакт із медичним персоналом. Причому це стосується і лікаря, і медсестри. Саме тому 60 наших працівників – усі старші медичні сестри, медичні сестри і навіть сестри-господині пройшли сертифіковані курси з психології.
Кафедра психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ на чолі із професоркою Оленою Петрівною Венгер після візиту до Швейцарії нас і надалі підтримує. Зокрема, працівники кафедри приєднуються до засідань, що відбуваються у психіатричних відділеннях, проводять тренінги для наших спеціалістів, мають з ними спільні наукові пошуки та дослідження. Саме завдяки спеціалістам ТНМУ ми запровадили шкалу Шорса, яку при поступленні медична сестра опрацьовує з пацієнтом – чи є у нього схильність до суїциду, чи немає. У деяких відділеннях уже цілком вдалося запровадити швейцарську модель. Скажімо, у відділенні неврозів пацієнти мають кулінарні дні, під час яких самі готують та випікають. А в усіх психіатричних відділеннях створений графік зайнятості пацієнтів, згідно з яким хтось із них відповідає за провітрювання, хтось – за підйом пацієнтів, за застеляння ліжок, за горнята, за тумбочки, за ранкову гімнастику і т.д. І це направду працює! У двох відділеннях у нас обладнані кухні-студії, де пацієнти мають доступ до електрочайника, мікрохвильової печі, духової печі, посудомийної машини. Наше завдання – повернути пацієнта до нормального соціального життя. У нас є відповідний журнал довільної форми, де медична сестра записує, як пацієнт, скажімо, працював з пазлами, як відповідав за вазони чи гімнастику, як реагував на арттерапію, чи хотів йти на творчий вечір, чи мав бажання виступати, як поводився, був після того пригнічений чи, навпаки, у піднесеному настрої. Раз у тиждень ми збираємося і обговорюємо це. У кожному психіатричному відділенні створені мультидисциплінарні команди, до яких, окрім завідуючих відділень, лікарів, старших та медичних сестер, обов’язково входять спеціалісти кафедри психіатрії. Тож фактично наші пацієнти перебувають під подвійною опікою: і фахівців лікарні, і професіоналів медичного університету.
Завдяки співпраці нашої лікарні та Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського торік восени на кафедрі психіатрії з’явився сучасний апарат нового покоління американського виробництва TYMOTRON для проведення електроконвульсивної терапії. Вчена рада ТНМУ одноголосно підтримала рішення щодо необхідності придбання цього апарата для потреб кафедри психіатрії, наркології та медичної психології і його розміщення на базі психоневрологічної лікарні.
Метод електроконвульсивної терапії є «золотим стандартом» для подолання резистентності до фармакотерапії при багатьох психічних порушеннях. Його використання сприяє покращенню якості навчальної роботи зі студентами та лікарями-інтернами і, звичайно, дасть можливість допомогти пацієнтам в отриманні повноцінної психіатричної допомоги та покращення якості життя.
Взагалі варто сказати, що кафедра психіатрії ТНМУ завдяки передусім старанням адміністрації університету дуже зміцнилася і перебуває нині на надзвичайно високому рівні – і з точки зору наукового потенціалу, і щодо матеріально-технічного забезпечення.
З боку медичного університету – постійна співпраця і розуміння
Кілька років тому завдяки Європейській та Американській громадським організаціям інсультів Надія Фарійон пройшла піврічне дистанційне навчання із успішною здачею тестових завдань. Як наслідок – мала можливість на тиждень поїхати до Німеччини, в клініку ім. Йогана Веслінга м. Мінден. Коли повернулася, отриманий у Німеччині досвід почали впроваджувати на базі Тернопільської психоневрологічної лікарні.
– Ми зрозуміли, що нашій лікарні обов’язково потрібен нейрореабілітаційний центр. Працюючи над його створенням, підтримку від медичного університету отримали колосальну! — наголошує Надія Фарійон. — Напрацювання його спеціалістів, їхні знання та практичні вміння були для нас неоціненні. Зокрема, завдяки кафедрі неврології та її очільниці професорці Світлані Іванівні Шкробот запровадили оцінку пацієнта за різними шкалами. Кафедра нас підтримує у впровадженні методів нейрореабілітації, а наші медсестри здобули фах фізіотерапевтів. До слова, мені дуже імпонує, що у ТНМУ медсестри мають можливість здобувати вищу сестринську освіту – як бакалаврів, так і магістрів.
Знаєте, це просто диво, коли пацієнт, який спочатку не може ходити й рухатися, завдяки великій щоденній праці фізичного терапевта та ерготерапевта стає на ноги! Знову ж таки – ми не зуміли б цього досягти без постійної підтримки медичного університету. Щотижня наші спеціалісти разом із представниками кафедр – як неврології, так і психіатрії – проводять спільні клінічні обходи пацієнтів, після чого триває клінічний розбір та коригування обстеження й лікування. Більше того – практикуємо консультативні прийоми в поліклініці та спільні виїзди в райони, зокрема, торік було здійснено десять таких виїздів, що дало можливість пацієнтам не добиратися до обласного центру, а на місці отримати фахові консультації провідних спеціалістів ТНМУ.
Жоден захід у стінах нашого закладу не обходиться без представників ТНМУ, причому не тільки профільних кафедр. Варто згадати, що 3-4 жовтня 2019 на базі медичного університету відбувся науково-практичний симпозіум з міжнародною участю «Профілактика і чинники ризику неврологічних, психіатричних та наркологічних розладів». Цей захід став ще одним із професійних майданчиків для різнопланового фахового діалогу неврологів, психіатрів, наркологів, фахівців сумісних спеціальностей, що охопив широкий спектр питань і тем, розповівши про основні досягнення нейронаук.
До слова, для масштабних зібрань у лікарні нині маємо велику аудиторію, яку саме за сприяння університету утеплили і провели туди опалення. У ній проводиться не лише навчання для студентів ТНМУ, а й наші оперативні та виробничі наради, конференції, семінари, тренінги, тестування, лекції для наших працівників, які часто організовують висококваліфіковані фахівці медичного університету. Нас поєднують наукові пошуки та дослідження, спільні публікації у наукових журналах, спільні науково-практичні конференції.
Надзвичайно приємно, що з боку медичного університету ми завжди маємо підтримку та розуміння. Ніколи не відчуваємо поділу: мовляв, ви – працівники лікарні, а ми – медичного університету. Ми – одне ціле і працюємо на благо пацієнтів. Мені дуже імпонує, що коли у нас відбуваються певні нововведення чи реформування, відкриваються відділення, представники керівництва університету завжди присутні особисто, з величезною зацікавленістю беруть активну участь у житті нашої лікарні. Впевнена, що нас чекає ще не один спільний проєкт, адже ректор ТНМУ Михайло Корда, як і наш керівник Володимир Шкробот, – креативні професіонали та генератори нових ідей.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: психоневрологічніа лікарня, ТНМУ