Львів у вересні пахне… свіжою друкарською фарбою. Саме сюди, до “книжкової Мекки”, з’їжджаються любителі друкованого слова чи не зі всієї України, аби першими “скуштувати” літературних делікатесів та смаколиків. Тим більше, що цьогоріч для них на Форум видавців, що тривав 14-18 вересня, письменники стільки всього “смачного” наготували… А нам, тернополянам, особливо приємно, що чи не найгучніше на цьогорічному Форумі прогриміли видання наших земляків! Отож…
Як довго ми чекали цього моменту… Збулося! Репрезентація унікального тритомного видання “Золотий вік української естради” нашого земляка, відомого тернопільського журналіста, знавця та поціновувача справжнього мистецтва Михайла Маслія, без сумніву, претендує на форумну подію номер один. Недаремно ж видання “Золотий вік естради” отримало спеціальну відзнаку президента ГО “Форум видавців” Олександри Коваль, котра особисто вручила її Михайлові Маслію (на фото). “Нічого прекраснішого, ніж це видання, я ще не бачила. Я просто зачудована”, – сказала пані Олександра.
Особливий настрій львівської презентації створило вишукане товариство людей-легенд української естради: у залі — поети Микола Петренко (автор вірша українського шлягера «Намалюй мені ніч» 6 листопада святкуватиме 91-ші уродини), Ігор Калинець, Богдан Стельмах, Степан Пушик, Мирослав Воньо, Петро Запотічний, Максим Міщенко, знаний художник Дмитро Стецько (відрадно, що «Золотий вік…» ще встигла потримати в руках і його дружина, нині, на жаль, покійна мистецтвознавець Віра Стецько), композитори Віктор Камінський, Руслан Іщук, Олексій Сердюк, керівники різних ВІА: Олександр Балабан («Ореол»), Юрій Шаріфов («Жива вода»), Михайло Мануляк («Ватра»), Володимир Васильєв («Арніка»), диктор українського телебачення Роман Лемеха, виконавці Адріана Онуфрійчук і Леся Стадник, Леся Боровець і Мар’ян Шуневич (останні співали одну з найкращих пісень минулого століття «Не забудь»), також співали і говорили добрі слова уже культові Василь Жданкін та Віктор Морозов (спеціально прилетів зі США). Прозвучали відео вітання кумирів з різних країн світу. Спеціально прилетів з Англії журналіст-міжнародник Богдан Нагайло, завітав і американський письменник Девід Саттер, прекрасні слова мовив народний депутат України Микола Княжицький. Не могли не прийти обидві сестри Володимира Івасюка (Галина і Оксана), доньки Ростислава Братуня, Анатолія Горчинського, Мирослава Скочиляса, вдова Анатолія Кос-Анатольського, сестра Богдана Янівського, культовий кіноактор Іван Гаврилюк з дружиною Мирославою Резниченко. Прийшло і теперішнє покоління співаків, яке шанує пісні в стилі ретро: Назар Савко, Володимир Якимець і його «Піккардійська терція»…Такої книги музиканти та композитори чекали уже давно. Кажуть, “Золотого віку…” не було б без золотого серця його автора…
Тритомник “Золотий вік української естради” — це антологія хітів 60-80 років ХХ століття. У виданні зібрана повна інформація про поетів, композиторів, співаків, які творили і творять історію української пісні. Видання, праця над яким тривала понад 12 років, воістину унікальне — за концентрацією неповторних емоцій легенд української естради, спогадів, подій… Це своєрідне свято тих, хто творив і творить історію української пісні. Загалом героями тритомника Михайла Маслія стали 216 виконавців, музикантів та композиторів того періоду, які нині живуть у 19-ти країнах, але усіх їх єднає оте невловиме байдужому окові почуття прекрасного і наша рідна пісня.
“Це книга спогадів, мудрості, книга повчань від тих, кого уже немає; від тих, хто з нами і є відомим або ж несправедливо забутим; від тих, хто поруч, трішки далі, в Україні чи за її межами. Це оповіді тих людей, які творили і творять історію української пісні, — розповідає Михайло Маслій. — Величезна вдячність телевізійному каналові “Еспресо” і Миколі Княжицькому, Ірині і Тарасові Демкурам, Галині та Михайлові Ратушнякам, видавничому дому “Букрек” (м. Чернівці) і Дарині Максимець, Михайлові Москалю та ще багатьом і багатьом друзям, котрі надихали, підтримували і допомагали…”
Як зазначив відомий український музикант і композитор, художній керівник ВІА “Кобза” Євген Коваленко: “Я щасливий, що був свідком цього світлого задуму, матеріали для якого Михайло збирав усе свідоме життя… Збирав професійно, тільки особисто, з першоджерел… Усе це Михайло пропустив через свою чутливу душу… і видав найцікавіші факти!!! Але левова частка ще залишилася у рукописі і, я сподіваюсь, ми будемо свідками наступної публікації… Сьогодні ми радіємо першій в історії України такій титанічній праці, прекрасному виданню, яке має стати базовим матеріалом для вивчення історії та розвитку українського музично-пісенного мистецтва для всіх мистецьких навчальних закладів у вихованні та розвитку нашої молоді, для якої дуже багато фактів буде цікавим відкриттям. Написано в дуже цікавому викладі, легко читається…”
“Серед українців завжди побутувала думка: вище пісні може бути лише молитва. Для того, щоб ми не забували, хто ж насправді писав золоті сторінки рідної пісні, як народжувалися вони, яка їх історія, якими були композитори, поети-піснетворці та співаки на піку творчості, яку роль в історії пісні відігравали звукозапис, сценічні костюми, радіо й телебачення, — і створене це унікальне видання”, — ділиться враженнями співак Василь Зінкевич.
“Знову і знову повертаюся до миттєвостей репрезентації “Золотого віку…”, Поволі стихають емоції, а натомість — нові думки: як добре, що не хтось інший, а саме Михайло Маслій заповнив цю нішу в нашій вітчизняній історії, бо він не просто виконав титанічну роботу, а пристрасно прожив цей “ВІК”, — зазначає представник Нацради з питань телебачення та радіомовленя у Тернопільській області Михайло Зубик. — Це не просто золоті сторінки естради, це сторінки нашої історії — яскраві, емоційні, драматичні… І дуже-дуже хочеться, щоб відступила тут притаманна нашій ментальності звичка (чи “національна жаба”) і належною мірою книга була поцінована сьогодні, а не десь, колись, потім…”
Тернопільський підприємець та меценат Тарас Демкура не стримує захоплення: “Для нас з дружиною разом з Миколою Княжицьким та родиною Ратушняків було великою честю долучитися до цього видання про українську естраду 60-80 років. Це по-справжньому золотий вік української естради. Дякуємо за титанічну роботу, проведену в підготовці — знаю, що це робота всього твого життя!!! Уявляю, яке це свято для кожного з наших кумирів. Яка це радість для тих, хто зміг до цього дня дожити…”
Цитувати вдячні відгуки та розповідати про видання можна ще дуже і дуже багато, проте серед тисяч привітань Михайлові Маслію одне з найзворушливіших та найбентежніших — від його сина Михайла: “Як я тішуся за тебе! Ти це зумів!!! Хочу подякувати, що брав мене на зустрічі з героями своєї книги. Кожна з них незабутня для мене. Кожен з них заслуговує на свою окрему книгу… Я пишаюся тобою, Тату!”
Фото Галини Ткачук.
Джерело: НОВА Тернопільська газета