Вівторок, 18 червня 2024
• Народному хору «Заграва» із Тернополя – 35 років • Замість весілля – похорон. Наречена захисника з Тернополя одягнула білу сукню… • Аварія у Тернополі: автобус врізався в стовп • Волонтери з Бережан зібрали 2,5 тонни макулатури задля донатів • 34 тисячі гривень видурили у пенсіонерки з Тернопільщини • “Пишаємось нашим татом!” Донька захисника з Тернопільщини зворушила привітанням • Шантажували подружжя і вимагали 4 тисячі доларів • “Тонко відчував своїх моделей”. Передчасно обірвалось життя відомого фотографа з Тернополя • “Пришвидшував” виготовлення паспортів: судитимуть чоловіка із Чорткова • Картину Івана Марчука продали за 300 тисяч доларів • Затримали тернополянина, який продав… гранату • Мер із Тернопільщини зустрівся в Німеччині із Зеленським і Шольцом • У заповіднику на Тернопільщині виявили рідкісну орхідею • Лавандова клумба – біля Степана Бандери у Тернополі • Тернополянин Ілля Маршалок – бронзовий призер чемпіонату України з боротьби самбо • Діти захисників із Тернопільщини вирушили в літній табір у Нирків • Вбивство у Почаєві: дружина не прокинулась після побиття чоловіком… • Після зливи міст у Струсові… поплив. Яка причина? • Родинне дерево – на пів стіни! На Тернопільщині привітали 100-річну ювілярку • «Тиждень донорства крові»: тернополян запрошують здати кров для захисників
”На межі компетенції психіатрії та неврології”: у Тернополі відбулася всеукраїнська науково-практична конференція

Автор: Опубліковано: 24 Грудня о 16:19 534


Інноваційно, плідно та продуктивно. Саме так пройшов всеукраїнський форум з міжнародною участю ”На межі компетенції психіатрії та неврології” – головна медична подія України 8-10 грудня на теренах Тернопільської обласної психоневрологічної лікарні.


Вперше на вітчизняному медичному просторі з часів карантину та за умов повномасштабного вторгнення росії організаторам вдалося провести захід одночасно в офлайн форматі з онлайн трансляцією, залучивши до участі понад 500 спеціалістів. Незважаючи на перешкоди, зумовлені великою війною, до Тернополя приїхали відомі науковці, провідні фахівці в галузі неврології та психіатрії з центральних та східних регіонів України. Долучилися до заходу в онлайн режимі й іноземні колеги зі Сполучених Штатів Америки та Ірландії.

У церемонії відкриття взяли участь – Ігор Марценковський, голова організаційного комітету, керівник секції дитячої психіатрії Асоціації психіатрів України, завідувач відділу психічних розладів дітей та підлітків ДУ ”Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України (Київ), Наталія Пряникова, президент БО ”Благодійний фонд розвитку інновацій Медицини ”Рімон”, Ольга Ярмоленко, директорка департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної військової адміністрації, Іван Кліщ, професор, проректор з наукової роботи Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського.

Враховуючи нинішню ситуацію, перше велике засідання було присвячене питанням, які пов’язані з війною, зокрема, психічною травмою. Сімнадцять доповідей представили спікери, які вели мову про вплив війни та соціальної кризи на психічне здоров’я й перебіг неврологічних захворювань. Йшлося про наших захисників, співвітчизників, і про людей , які стали вимушеними переселенцями. Питання охорони їх психічного, здоров’я, надання професійної неврологічної допомоги зараз є надзвичайно актуальними. Розпочала перший симпозіум відома лікарка-психіатриня, професорка, заступниця директора з науково-дослідної роботи ДУ ”Інститут неврології, психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України” (м. Харків) Наталія Марута. Привітала аудиторію, зауваживши, що з великим задоволенням приїздить до нашого міста, бо тут завжди цікаво та відбуваються важливі події:

“Тернопіль має чим здивувати, і у вас є що показати та чому повчитися іншим. Вражена організацією конференції та технологічними інноваціями, які не припиняються в Тернопільському національному медичному університеті та Тернопільській обласній психоневрологічній лікарні. Щоразу отримую яскраві враження, спостерігаючи, як стрімко розвивається цей заклад. На жаль, нас розділяють великі відстані, але я на постійному телефонному зв’язку з керівництвом лікарні, мені важливо почути авторитетну думку Володимира Васильовича Шкробота, який відомий своїми інноваційними ідеями та знає як їх втілити у життя”.

Всіх зацікавила своєю доповіддю ”Війна та психічне здоров’я” Наталія Марута. Увагу викликала не тільки наукова інформація, але й стривожили прогнози, якими вона поділилася. Зокрема, озвучила статистичні відомості щодо того, як вплинула війна, яку вже дев’ять місяців переживає наше суспільство, на психічне здоров’я українців, спрогнозувала, яких психічних розладів слід очікувати, наскільки зростуть депресивні порушення, тривожні розлади. Наголосила на потребі раннього втручання для ефективного подолання психологічної травми та покращення ефективності лікування.

“Навантаження на психіатрів сьогодні колосальне і з часом воно тільки зростатиме, прогнозуємо, що 80 відсотків постраждалих звертатиметься за психотерапевтичною допомогою. Наразі є чимало курсів, тренінгів для лікарів-ординаторів, фахівців сімейної медицини, які вони можуть пройти й професійно надавати первинну психологічну допомогу”, – наголосила й на важливості навчання лікарів Наталія Марута.

”Плідна робота, обговорення, цікаві та жваві дискусії”

Ігор Марценковський, голова організаційного комітету, керівник секції дитячої психіатрії Асоціації психіатрів України, завідувач відділу психічних розладів дітей та підлітків ДУ “Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України” (Київ), привітавши шановану аудиторію, зокрема зазначив:

“Уже сьомий рік поспіль ми збираємо фахівців з неврології та психіатрії, аби в такому широкому професійному колі обговорити питання, які знаходяться на межі цих компетенцій. Особливістю цьогорічного заходу стали військові дії, але незважаючи на обставини – нанесення ракетних ударів по об’єктах інфраструктури, неякісне енергопостачанням та інтернет зв’язок між регіонами, нам все-таки вдалося зустрітися в Тернополі й запросити найвідоміших спеціалістів”.

За словами Ігоря Марценковського, до роботи форуму мали змогу долучитися чимало фахівців з інших регіонів України, але через відсутність засобів зв’язку дехто й не зміг взяти участь, втім це не біда – зможуть переглянути конференцію в онлайн режимі. Також у цьому форматі можна й прослухати лекції та виступи провідних експертів із США та Євросоюзу. Вже найближчими днями їх виступи будуть у вільному доступі на каналі Конгресу.

Війна стала життєвим досвідом не тільки для дорослих, але як засвідчили останні події, й дітей. У російсько-українській війні діти страждають навіть більше, піддаючись не тільки фізичним, але й тяжким психологічним, соціальним, екологічним тортурам, і навіть зґвалтуванню. Цим питанням та їх вирішенню була присвячена ціла низка доповідей фахівців із різних міст України. Особливе захоплення та жваву дискусію викликав виступ докторки педагогічних наук, завідувачки кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Тернопільського національного педагогічного університету Ганни Слозанської, яка оприлюднила результати співпраці ТНПУ та Тернопільської психоневрологічної лікарні й наголосила на важливості раннього втручання у роботі з дітьми:

“Комунікація між лікарями та фахівцями спеціальної освіти повинна бути налагоджена якомога раніше для того, аби надати комплексні послуги діткам з порушеннями розвитку. Важливо звертати увагу саме на ті порушення, які можна діагностувати у ранньому віці – від 0 до 3 років. Адже саме раннє втручання допомагає попередити інвалідизацію дітей вже у старшому віці та соціалізувати їх у суспільство, тобто стати повноцінними його членами”.

Яскраві враження залишила в учасників конференції лекція, яку провели в онлайн режимі представники американської психіатричної школи – експерти з EMDR- терапії Юлія Брокфорд та Юлія Пробус. Для вітчизняних фахівців досвід американських експертів був надзвичайно важливим. Вони мали нагоду перебрати особливості та тонкощі проведення цієї психотерапевтичної техніки, яку нині проводять для військовослужбовців, внутрішньо переміщених осіб, і для тих, що отримали ПТСР через війну.

Враженнями від конференції попросила поділитися членів організаційного комітету.

”Форум став популярною платформою щорічних зустрічей та активностей”

Наталія Пряникова, Президент БО “Благодійний Фонд Розвитку інновацій Медицини “Рімон”:
“Мені, як співорганізатору цього заходу, дуже втішно, що в непростих умовах, але наша конференція відбулася, до того ж таким великим представництвом. На мій погляд, вона була доволі успішною, незважаючи на всі перешкоди, спричинені російським вторгненням. Я сердечно дякую тернопільцям та файному місту, що дуже гарно прийняли нас і створили умови для учасників та використали всі можливості, аби захід відбувся. Наші гості отримали нові враження, наповнили свої кейси свіжою інформацією та збагатилися новим досвідом”

“Мене вразила лікарня, на базі якої ми проводили конференцію”

Володимир Мартинюк, директор ДЗ ” Український державний медичний центр для дітей з органічними ураженнями нервової системи МОЗ України, експерт МОЗ України за напрямом дитяча неврологія:

“Приємно спостерігати, як з кожним роком ці форуми розширюють свої горизонти – ними цікавляться і педіатри, і освітяни, і навіть соціальні працівники. Стосовно нинішньої конференції в Тернополі, то я хотів би наголосити на двох основних позиціях, на мій погляд, найбільш важливих. Передусім це стосується російської агресії в Україні, отож доволі розлого ми розглядали тему постравматичних стресових розладів у дітей. Очікуємо у двадцяти відсотків маленьких мешканців, переселених з постійного місця проживання, (а це більше як 5 млн. дітей) розвиток ПТСР. І друге, що мене вразило – це лікарня, на базі якої ми проводили цю конференцію. Я надзвичайно радий, що її керівнику, шанованому Володимиру Шкроботу, до слова, моєму однокурснику, вдалося створити клініку європейського взірця. Тішить, що у Західному регіоні це найкращий зразок як засобів діагностики, так і методів лікування, що, поза сумнівом, відповідають європейським стандартам . На мій погляд, тут мають побувати фахівці українських клінік, аби перейняти цінний досвід.”

”Досвід відомих вітчизняних науковців стане у великій нагоді як фахівцям-неврологам, так і лікарям психіатричного профілю”

Світлана Шкробот, завідувачка кафедри неврології Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського, заслужений діяч науки і техніки України, професорка:
“На моє переконання, вже у самій назві “На межі компетенції психіатрії та неврології” закладено доволі глибокий смисл. Річ у тім, що спеціалісти-неврологи часто допомагають колегам коригувати неврологічні прояви у пацієнтів з психологічними чи психіатричними проблемами, і відповідно навпаки. Тому цей погляд доволі суголосний з діяльністю Тернопільської обласної психоневрологічної лікарні, де надають допомогу пацієнтам як психіатричного, так неврологічного профілю.
Доповідь, яку я представила на розгляд аудиторії, стосувалася клінічних проявів синдрому Гієна-Баре на тлі коронавірусної інфекції. Обрала цю тему не випадково. Майже два місяці в психоневрологічній лікарні перебувала пацієнтка, у якої ми діагностували енцефаліт Бікерстафа, який є одним з проявів даного синдрому, для якого характерна розмаїта симптоматика та особливо тяжкий перебіг. Зазначу, що цей діагноз у нашій лікарні був поставлений вперше. Тяжкість хвороби з розладами свідомості, дихання та ковтання, потреба в механічній вентиляції легень, змусили команду лікарів відділення інтенсивної терапії застосувати найпотужніший арсенал сучасної медикаментозної терапії. В результаті нам вдалося здолати недугу. Пацієнтка залишила медичний заклад в задовільному стані. Те, що вона вижила у такій складній ситуації, я вважаю нашою спільною перемогою.

“У вас є чому повчитися не тільки колегам з України, але й закордонним спеціалістам”

Олена Венгер, завідувачка кафедри психіатрії, наркології, та медичної психології Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського, професорка:
“Конференція вразила передусім живим спілкуванням у великому колі науковців, лікарів практичної медицини, інтернів, педагогів та психологів. І це є дуже цінним для нас. Взагалі ж сама ідея провести 7 форум саме в Тернополі належить голові організаційного комітету, професору Ігору Марценковському, який в силу обставин у березні цього року змушений був переїхати з дружиною до Тернополя. Близько місяця він надавав консультації маленьким пацієнтам Тернопільської психоневрологічної лікарні й, звісно, мав змогу спостерігати, як у медзакладі відбувається процес лікування та реабілітації, застосовуються новітні технології. Познайомившись з нашою лікарнею зсередини, був у великому захопленні. А згодом запропонував провести чергову конференцію саме в Тернопільській психоневрологічній лікарні та за участі нашої кафедри: ”У вас є чому повчитися не тільки колегам з України, але й закордонним спеціалістам”. А він побував у медичних установах подібного профілю багатьох країн світу. Познайомився Ігор Анатолійович й з керівництвом ТНМУ, фахівцями нашої кафедри, та висловив думку, що ті інновації , як є в нашому університеті, на рівні найкращих університетів світу.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Цими вихідними народний аматорський хор національно-патріотичної пісні «Заграва» Палацу культури «Березіль» ім. Леся Курбаса відзначив свій 35-річний ювілей благодійним концертом «Герої не вмирають, вони в серцях живуть» ...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:09


Ольга Ганношина була нареченою бійця 24-ї окремої механізованої бригади Віталія Малюка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 11:49


16 червня на вулиці Текстильнiй у Тернополі сталася аварія з травмованими...


Рубрика: , , Опубліковано: о 10:14


Волонтери ГО “Вплив мрій” із Бережан провели акцію зі збору макулатури, щоб виручити кошти на потреби ЗСУ. Зібрали 2,5 тонни, отримали понад 12 тисяч гривень...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 9:52


Мешканка Чортківського району довірилася аферисту і перерахувала на його карту понад 34 тисячі гривень...


Рубрика: , , Опубліковано: о 23:31Теми дня
17 Червня
16 Червня
14 Червня
13 Червня