Незрозуміла ситуація виникла довкола 84 га земельних ділянок на вул. Львівській, які до останнього часу належали Тернопільському національному економічному університету і роками здавалися керівництвом університету в оренду фермерам. Після майже півторарічних переговорів між ТНЕУ, Міністерством освіти та мерією Тернополя університет погодився передати ці землі для забезпечення земельними ділянками тернопільських бійців АТО. Однак в останній момент усе кардинально змінилося.
До історії питання
Мерія Тернополя, починаючи з 2015 року, активно вела переговори з Міністерством освіти й Тернопільським національним економічним університетом про передачу землі на вул. Львівській для бійців АТО. 28 вересня того ж року, як і передбачено законодавством України, вчена рада ТНЕУ дала згоду на пропозицію мера Тернополя Сергія Надала щодо передачі місту 84 га землі на вул. Львівській. Згодом офіційним листом на адресу мерії ректор ТНЕУ Андрій Крисоватий підтвердив рішення вченої ради, що університет не заперечує проти передачі землі у комунальну власність Тернополя. Залишилася згода Міністерства освіти й науки, адже, знову ж таки, згідно із чинним законодавством, воно приймає остаточне рішення. І таке рішення не забарилося. 27 листопада 2015 року Міністерство освіти й науки України оприлюднило офіційний документ про остаточне схвалення передачі на баланс міста Тернополя 84 га землі ТНЕУ на вул. Львівській.
Мікрорайон для бійців АТО
Отже, процес з переговорами та листуванням завершився і почалися технічні процедури. ТНЕУ мав передати землю Тернопільській міській раді. У свою чергу, мерія також почала підготовчі роботи. Був сформований список (близько 1400 осіб) бійців АТО, які мали отримати землю на вул. Львівській. За кошти Тернопільської міської ради була розроблена технічна документація, почали підготовку до облаштування благоустрою території, прокладання доріг. Передбачалося створення житлового мікрорайону в західному напрямку міста, тобто уздовж львівської траси, де, власне, бійці АТО і мали отримати земельні ділянки. Нарешті через рік, 26 листопада 2016 року, з’явився офіційний документ про те, що Тернопільський національний економічний університет остаточно відмовляється від 84 га землі для потреб бійців АТО Тернополя. Ветерани АТО, які цього добивалися і навіть проводили акції протесту біля адмінкорпусу університету, здавалося, могли перевести дух. Але не тут було.
Парадокс чи земельна афера?
Того ж дня, 26 листопада, відбулася спільна прес-конференція голови Тернопільської ОДА Степана Барни, голови Держгеокадастру в Тернопільській області Віктора Мартинюка та ректора ТНЕУ Андрія Крисоватого з приводу підписання спільного меморандуму. На ній було оголошено, що вищезгадані 84 га землі… передаються на баланс Держгеокадастру, тобто у державну власність. І розпоряджатися ними має не Тернопільська міська рада, а Тернопільська обласна державна адміністрація.
Як керівництву ОДА вдалося “переконати” ректора ТНЕУ передати області 84 га землі на вул. Львівський, — можна тільки здогадуватися, адже Міністерство освіти й науки, якому підпорядковані ТНЕУ і Крисоватий, дали згоду про передачу землі університету на баланс Тернопільської міської ради, а не Тернопільської ОДА. Отже, ймовірно, ми маємо справу з масштабною земельною аферою, яку за спиною у Міністерства освіти та науки (справжнього власника згаданих 84-ох га) провели Тернопільська ОДА, Тернопільське управління Держгеокадастру та Тернопільський національний економічний університет.
Наслідки таємної змови
У результаті лише частина (як це вирішить ОДА) з 1400 тернопільських бійців АТО, які були у списку на отримання ділянок на вул. Львівській, отримають свою землю. Левову частку ділянок передадуть мешканцям області. Але й ті “атошники” з області і з Тернополя, яким пощастить, отримають не повноцінні земельні ділянки під будівництво, а землю для ведення садово-дачного господарства (так звані дачі-городи). Отже, якщо навіть ветеран АТО збудує там дачний будиночок до 300 кв. м, він не отримає порядковий номер та не буде мати право на субсидії — це буде звичайна дача.
Андрій ВОВЧИШИН
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: АТО, земля, мерія, Тернопіль