Оплесками привітали шістьох правоохоронців зі Львова їхні рідні та колеги біля Тернопільського апеляційного суду. 18 лютого через недоведеність вини суд закрив резонансне кримінальне провадження щодо шістьох поліцейських підрозділу тактико-оперативного реагування (ТОР) зі Львова — Назарія Андрушківа, Станіслава Гетьмана, Олександра Демчини, Степана Дороша, Дмитра Леськіва й Олега Устіяновського. Правоохоронців звинувачують у смерті 22-річного львів’янина Володимира Клима, котрий помер уночі 9 лютого 2018 року під час поліцейського рейду в гральному закладі. Хлопець вдавився пакетом із наркотиками. 3 серпня 2021-го року Галицький районний суд Львова виніс вирок обвинувачуваним — вісім років позбавлення волі. Проте Тернопільський апеляційний суд скасував вирок суду першої інстанції і закрив кримінальну справу через недоведеність вини правоохоронців. ТОРівці не приховували радості від такої ухвали, після засідання суду звернулися зі словами вдячності до всіх, хто вболівав за них. Натомість рідні загиблого були в розпачі, мають намір надалі звертатися до касаційного суду, щоб добитися покарання за смерть сина. Володимир Клим був студентом Львівського інституту державного управління, через кілька днів мав захищати диплом, планував одружитися, але життя раптово обірвалось…
«Поліцейські спостерігали, як Клим помирає…»
Трагедія сталася чотири роки тому у Львові, в приміщенні закладу «Національна лотерея», що на вулиці Куліша. Відповідно до судово-медичних експертиз, смерть Володимира Клима настала у результаті механічної обтурації дихальних шляхів стороннім предметом — поліетиленовим пакетом із канабісом. Поліцейські зв’язали йому руки, тож він не міг собі звільнити гортань. На відео зафіксовано, що після втрати свідомості майже 10 хвилин ТОРівці не надавали хлопцеві допомоги, далі спробували робити масаж серця, лили на нього воду. «Людина без свідомості», — повідомив один із поліцейських медикам швидкої. В апеляційних скаргах рідні загиблого просили покарати ТОРівців позбавленням волі на 10 років, а обвинувачувані та їхні захисники обґрунтовували необхідність закриття кримінального провадження. Прокуратура просила залишити вирок суду першої інстанції без змін.
Якщо проаналізуємо апеляційні скарги сторони захисту, то у більшості своїх доводів вони обмежилися порушеннями, які, на їхню думку, допустив орган досудового розслідування, але жодним чином не намагаються спростувати докази, — виступив прокурор Львівської прокуратури Роман Шолопа. — Натомість вину в смерті потерпілого намагаються перекласти на лікарів. Не знаю чому, але захист ухилявся від ознайомлення з матеріалами справами. Є записи із нагрудних камер поліцейських, запис із відеореєстратора, з яких бачимо, що до грального закладу зайшли дев’ять патрульних поліції. За одним зі столів сидів Клим. З відео видно, що потерпілий закидає невідомий предмет собі в рот. Один із поліцейських кричить, що в нього щось є в роті. ТОРівці усвідомлюють ситуацію, могли передбачити наслідки. Якби у Клима були розв’язані руки, він міг би сам собі допомогти. Поліцейським нічого не треба було робити, просто дати можливість людині врятуватись. Якоїсь миті потерпілий розриває стяжки, намагається звільнитися, але поліцейські й далі застосовують засоби фізичного впливу. Протягом десяти хвилин вони спостерігали, як Клим помирав, але не надавали невідкладної допомоги.
«Прийшли в ігровий зал вибивати гроші»
Після прокурорів суд надав слово рідним загиблого львів’янина — батькам Наталії і Володимиру Климам і братові Андрієві.
— Я був на всіх засіданнях суду, крім одного, коли у мене стався інфаркт, добре знаю матеріали справи, — наголосив пан Володимир. — Почну з того, що підрозділ ТОР певний час діяв незаконно: у 2017-ому був створений, а офіційно приступив до служби лише в 2018-ому. До того вони ходили у формі незаконно, навіть не знали, які їхні функції, чи мають право обшукувати людину. Того злощасного вечора ТОРівці перевищили свої повноваження. Більше того, вони цілеспрямовано ішли до мого сина. Чому? Cпівпрацювали з групою, яка навідувалася в бари, ресторани, дивилась, хто що робить, «зливали» поліції. Стояли у засадах і брали за це гроші. Після трагедії мені переказали, що я мав заплатити за сина від 3 до 5 тисяч доларів. Така ціна життя. У Львові діяла злочинна група, яка підкидала наркоту, а потім вимагала викуп. Поліцейські не прийшли закривати нелегальний заклад, а вибивати кошти з відвідувачів. В СБУ є розсекречені дані про наявність коштів в обвинувачуваних. Не вірю, що син сам поклав собі у рот пакет. Володю затримали безпідставно — не було ні слідчих дій, ні рішення суду. Поліцейські вибрали тактику не давати покази, не відповідати на запитання. А їхні адвокати звинувачують лікарів, прокурорів, суддів, усіх, тільки не поліцейських, які били мого сина. Вони не гідні працювати в поліції. Вбили не лише мого сина, а й онука, бо тоді моя донька була вагітна, через стрес стався викидень. Прошу дати їм по 10 років тюрми.
— Не розглядаємо зараз справу про те, чи були в мого сина наркотики, чи не були. Моя дитина вже лежить у землі, а ми даємо нині оцінку діям обвинувачуваних, — ледве стримувала емоції матір загиблого пані Наталія. — У матеріалах є беззаперечні докази їхньої вини. Підсудні будуть вбивцями моєї дитини до кінця мого життя. Їх шестеро добивали мого сина… Володя просився, казав, що помирає. Хтось відреагував із них? Ні. А як вони і їхні представники зухвало поводилися в суді першої інстанції! Неможливо було витримати знущання та цькування в соцмережах від їхніх родичів. Ми не почули від обвинувачуваних вибачення і співчуття. На кожному судовому засіданні розривається моя душа… Жодним законодавством не дозволено забирати життя іншої людини, всі рівні перед законом. Якщо правоохоронців не притягнути до відповідальності, то чиясь дитина буде наступною…
«Смерть Клима — це наслідок його дій…»
Адвокат потерпілих також зазначив, що правоохоронці діяли незаконно і допустили непоправне. Натомість захисники ТОРівців доводили, що підсудні не винні у смерті львів’янина.
— Чи є склад злочину в діях обвинувачуваних? Вони кажуть, що виконували свою роботу, діяли згідно із законодавством. Їхні захисники додають, що між їхніми діями і смертю Клима нема причинного зв’язку. Я також так думав, поки не вивчив матеріали справи, — виступив представник потерпілих Руслан Ружицький. — Один поліцейський підходить до Клима і каже: «Здійснюємо превентивну діяльність на виявлення зброї, вибухівки, заборонених предметів, тому будемо проводити поверхневу перевірку». Закон передбачає, що поліцейський має право провести перевірку, якщо є достатньо підстав вважати, що особа має при собі заборонену річ. Однак обвинувачувані не мали інформації, що в Клима щось є, діяли навмання, безпідставно. Коли Клим вийняв із кишень речі, Леськів почав промацувати його куртку з внутрішнього боку. Це вже обшук особи, на який вони не мали дозволу. Клим відвертається, кладе щось у рот. Леськів застосовує фізичну силу, до нього приєднуються інші поліцейські. Кладуть Клима на підлогу. Підстав для затримання не було, бо він не вчинив правопорушення. «Що в пакеті?» — тричі хтось запитав Клима, коли той лежав на підлозі. Після кожного запитання потерпілий кричав. Щодо нього або застосовували больові прийоми, або били. «Все-все! Легше, пацани», — сказав хтось із поліцейських. Які були підстави застосовувати силу? Чому одягнули стяжки? Це — знущання. На трупі Клима виявили численні тілесні ушкодження, синці. Не виключено, що застосовані працівниками поліції заходи фізичного впливу сприяли переміщенню пакета з ротової порожнини у гортань. Клим втратив свідомість у результаті таких дій і помер.
— Жодного зв’язку між діями працівників поліції і наслідками нема, — натомість наголосив захисник Андрій Федур. — Сталася трагедія, біда для близьких і рідних. Потрібно з’ясувати, у результаті яких дій загинула людина. Суд першої інстанції вказав на необхідність дотримання стандарту доведеності вини поза розумним сумнівом, а далі… виніс незаконний вирок, який не те що не ґрунтується на доказах, досліджених судом, а містить докази, які суперечать висновку, а також містить відверто сфальсифіковані докази… Стандарту доведеності поза розумним сумнівом не було дотримано. Що відбулося в ту трагічну ніч? Чи були наркотики у Клима? З вироку — так, зі слів потерпілих — ні. Коли Клим ковтнув пакет? Не знаємо. Чи були шанси вижити? Не було. А якщо б пакет із наркотиками був відсутній у потерпілого, то чи загинув би він? Очевидно, що ні. А до чого тут поліцейські? Ні до чого. А якщо б потерпілий не поклав собі пакет до рота, то загинув би? Ні. І тут питання не до поліцейських, медиків чи прокурорів. Ця трагедія — прямий наслідок дій самого потерпілого.
— Перемога — за справедливістю, перемога — за правдою, — сказав після засідання начальник Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький. — Офіційне визнання несправедливості й незаконності того, що відбувалося в суді першої інстанції. Дякую суддям, які незалежно і об’єктивно розглянули справу, дякую адвокатам, які фахово боролися, дякую громадськості, яка була з нами весь цей час. Дякую кожному поліцейському, всій нашій родині, хто боровся і підтримував наших хлопців до кінця.
Джерело: НОВА Тернопільська газета