Відтепер українці без віз зможуть відвідати майже всю Європу – за умови наявності біометричного паспорта. Після впровадження безвізового режиму для українців відкрились кордони 30 країн:
– 22 країн Євросоюзу, які входять до Шенгенської зони: Австрії, Бельгії, Німеччини, Греції, Данії, Іспанії, Італії, Латвії, Литви, Люксембургу, Мальти, Нідерландів, Польщі, Португалії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Фінляндії, Франції, Чехії, Швеції та Естонії;
– 4 країн у складі ЄС, які наразі не входять до Шенгенської зони: Болгарії, Хорватії, Кіпру і Румунії;
– 4 країн, які не входять до ЄС, але беруть участь у Шенгенській угоді: Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії і Швейцарії.
Важливо пам’ятати, що безвізовий режим дозволятиме короткотермінове перебування у згаданих вище державах до 90 днів протягом 180 днів, щоправда, у екстрених випадках, наприклад, у разі необхідності термінового лікування чи стихійного лиха цей термін продовжується. Якщо є необхідність більш тривалого перебування, вам доведеться звернутись до консульства відповідної країни з метою оформлення візи належного типу. Доведеться робити візи також тим, хто бажає виїхати в Європу на довготривале навчання чи роботу.
Як повідомив керівник Департаменту консульської служби МЗС Сергій Погорельцев, усього за перших 11 годин дії безвізового режиму до ЄС в’їхало
20 660 громадян України, однак без візи у паспорті виїхали лише близько тисячі українців. І лише чотирьом громадянам України відмовили у виїзді. За словами Сергія Погорельцева, на кордоні з Польщею через прикордонний пункт «Шегині» намагався в’їхати до Польщі чоловік, який має заборону на в’їзд, винесену владою Данії – раніше цей громадянин України перевищив термін перебування в Шенгені.
З такої ж причини було відмовлено у в’їзді і двом українцям на кордоні зі Словаччиною. Ці громадяни перед тим були депортовані з ЄС і знали про заборону в’їзду. А на кордоні з Румунією відмовили у в’їзді чоловікові, який не мав біометричного паспорта і планував перетнути кордон з паспортом старого зразка, але без візи.
Аби не потрапляти у такі неприємні ситуації, треба пам’ятати про правила перетину кондону. Отож, перетин іноземцями кордону з європейськими країнами регламентує Шенгенський прикордонний кодекс. Прикордонна перевірка заснована на правилах, прописаних у цьому документі, і зводиться до головної мети – переконатися, що мандрівник не планує порушувати європейські міграційні правила. Прикордонник має право перевірити виконання п’яти вимог, причому ці вимоги не залежать від наявності візи, вони діють однаковою мірою для мандрівників, які перетинають кордон у межах як візового, так і безвізового режиму.
Умови в’їзду до ЄС такі:
* наявність документа для перетину кордону (біометричного паспорта без візи або ж паспорта старого зразка з візою);
* переконливе обґрунтування мети та умов перебування у країнах Європи;
* наявність достатніх фінансових коштів для перебування в ЄС та для повернення додому;
* відсутність мандрівника у переліку осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС;
* відсутність з боку мандрівника загрози для громадського порядку, безпеки, громадського здоров’я та міжнародних відносин.
Для перевірки мети поїздки на кордоні можуть попросити підтверджувальні документи.
Для бізнес-подорожей і відряджень:
– запрошення на зустріч;
– інший документ, що підтверджує торговельні або ділові відносини;
– квиток на виставку або захід, якщо метою поїздки є їх відвідування.
Для туризму або приватних подорожей:
– бронювання проживання або запрошення в довільній формі, якщо ви збираєтеся зупинитися у друзів;
– зворотний квиток (якщо ви подорожуєте автомобілем, це не обов’язкова вимога);
– маршрут або план вашої поїздки, якщо ви подорожуєте автомобілем.
Для подорожей з метою навчання:
– сертифікат про реєстрацію/зарахування до навчального закладу/курсів/школи;
– студентське посвідчення або сертифікат про відвідування курсів.
Для подорожей з метою участі в політичних, наукових, культурних, спортивних чи релігійних заходах або з іншою метою:
– запрошення, вхідні квитки, дані про реєстрацію або програми; у них має бути вказана назва організації, яка запрошує, та термін перебування;
– будь-які інші прийнятні документи, що підтверджують мету візиту.
Як доказ фінансової спроможності або забезпечення поїздки мандрівник може надати такі варіанти підтвердження (на власний вибір):
* готівкові кошти;
* тревел-чеки;
* оплачене проживання та квитки;
* фінансові гарантії сторони, яка запрошує;
* кредитні картки міжнародних платіжних систем.
Що робити тим, хто має старий паспорт та візу?
Для тих, хто не хоче змінювати паспорт, не відбудеться жодних змін. Діючі візи залишаться чинними, а коли їх чинність спливе – ви знову можете податися на “шенген”, якщо ваш паспорт не біометричний. Хоча масовим оформлення віз не буде, адже замовити біометричний паспорт – легше і зазвичай дешевше, аніж нову “шенгенку”, а жодної переваги від наявності візи ви не матимете. Ви також маєте право оформити новий біометричний паспорт, залишивши старий у себе. Про це необхідно повідомити при оформленні паспорта, пояснивши таку потребу.
Важливо. Виписки з банків про стан рахунка, довідки з місця роботи та інші подібні документи, не включені до списку та не обов’язкові до надання. Водночас, якщо у прикордонника виникнуть сумніви, на кордоні вас можуть попросити підтвердити наявність коштів на банківському рахунку – за допомогою банкоматів у зоні прикордонного контролю, інтернет-банкінгу або телефонного дзвінка у банк. Якщо є бажання, ви можете везти із собою чек з банкомата або інший підтверджувальний документ, але ви не зобов’язані цього робити; прикордонник не має права відмовити вам у в’їзді лише на тій підставі, що у вас немає паперу з печаткою банку. Вибір документа, що підтверджує наявність коштів, залишається за вами. У вас також можуть запросити чинну медичну страховку міжнародного зразка, але її наявність не є обов’язковою, а відсутність не може стати підставою для відмови у в’їзді.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ЄС, безвіз, Тернопіль, Україна