Середа, 11 вересня 2024
• На Чортківщині привітали 95-річну довгожительку • Чи готовий Тернопіль до чергової зими в час війни? • У Тернополі грабіжник вирвав із рук сумку в перехожої • “Не викликав швидку, а побіг до священника”. Фатальна бійка на Тернопільщині • Помер тернопільський суддя у відставці Богдан Сташків • Понад 30 років був парохом у Мшанці на Теребовлянщині • Ні ноутбука, ні грошей. Жінку з Тернопільщини ошукали шахраї • Вчителька з Тернополя дистанційно навчає дітей із Донеччини • Дві смертельні аварії на Тернопільщині • Від прибиральниці до консультантки Google, Meta й Apple – шлях успіху уродженки Тернопільщини • Вимагали гроші й шантажували. На Тернопільщині затримали кримінального авторитета і його спільників • На Тернопільщині безкоштовно навчатимуть жінок на водійок вантажівок • Коли чоловік і син – на війні, рятує творчість • Аварія у Тернополі: велосипедист потрапив під колеса автомобіля • Нацгвардія України запрошує долучитися до захисту Батьківщини • В Олієві облаштували дитмайданчик у рамках грантового конкурсу від «Контінентал» • В аварії загинув захисник із Тернопільщини Андрій Максимчук • Діти з Тернопільщини зібрали яблука, щоб допомогти ЗСУ • Смертельна аварія у Ланівцях: Volkswagen в’їхав у напівпричіп автомобіля DAF • Українська сім’я з Норвегії подарувала автомобіль для ЗСУ
Наталія Моравська: «Сертифікація вчителів — найкраща частина реформи в українській освіті»

Автор: Опубліковано: 2 Серпня о 17:25 87


Добігає завершення цьогорічна сертифікація вчителів початкових класів, результатів якої з нетерпінням чекають і вже незабаром отримають педагоги.


1 серпня в Україні стартувала реєстрація для участі у сертифікації вчителів базової освіти: математики, української мови та літератури. 19 учителів математики й 18 учителів української мови та літератури з Тернопільської області цього року зможуть взяти участь у сертифікації педагогічних працівників. Як не дивно, але серед освітян майже не чути думок про те, що під час війни її проведення «не на часі», що можна було б перенести цей процес на спокійніший період. Можливо, це тому, що участь у сертифікації є добровільною. Але є й інші важливі фактори усвідомлення своєчасності цього процесу. Наталія Моравська, начальниця управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області, розповіла «НОВІЙ…» про особливості цьогорічної сертифікації вчителів.

— Сертифікація педагогічних працівників – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей вчителя. Яка історія впровадження цієї процедури в Україні?

— Сертифікація вчителів стартувала в Україні як пілотний проєкт у 2019 році в межах реалізації реформи освітньої галузі «Нова українська школа». Ця процедура запроваджена відповідно Законів України «Про освіту» і «Про повну загальну середню освіту» та здійснюється відповідно до затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України Положення. Опікується сертифікацією педагогічних працівників Міністерство освіти і науки України, а організовують і проводять її — Український центр оцінювання якості освіти та Державна служба якості освіти України.
Метою сертифікації є виявлення та заохочення педагогічних працівників з високим рівнем педагогічної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню. За період 2019-2022 років у Тернопільській області 125 вчителів початкової освіти успішно пройшли процедуру сертифікації та отримали відповідний сертифікат. Найбільше таких вчителів у школах Тернопільської, Кременецької і Підгаєцької громад. Незважаючи на війну, сертифікація не призупинена, а навпаки, цього року в сертифікації беруть участь не тільки вчителі початкової школи, а можуть брати участь і педагоги мовно-літературної та математичної освітніх галузей на рівні базової загальної середньої освіти.

— Як відбувається сертифікація? Що потрібно знати вчителям? Чи відбулися зміни у її проведенні з урахуванням воєнного часу?

— На моє особисте переконання, сертифікація вчителів — найкраща частина реформи в українській освіті, яка необхідна для професійного зростання педагогічних працівників. Вона нівелює поняття корупції завдяки зовнішньому оцінюванню. Ця процедура додає впевненості вчителям у своїх професійних діях, неоціненний досвід і можливість поділитися своїми напрацюваннями.
І у 2022-ому, і цьогоріч вона проходить із дотриманням усіх заходів безпеки, адже її учасники й організатори повинні перебувати у безпечних місцях, є план дій під час повітряної тривоги, відповідні алгоритми щодо продовження процедури у разі її призупинення. Усі матеріали є максимально доступними. Державною службою якості освіти, її територіальними управліннями здійснюється постійний супровід учасників, надається всебічна консультація та підтримка.
Сертифікація складається з трьох етапів:
І етап сертифікації — незалежне тестування, яке організовують і проводять Український та регіональні центри оцінювання якості освіти. На першому етапі сертифікації оцінюють фахові знання та уміння як складові професійних компетентностей учителя відповідно до трудових функцій, зазначених у Професійному стандарті. Цей етап передбачає особисту присутність учасника сертифікації у пункті тестування. Результати незалежного тестування визначають на підставі набраної учасником кількості балів за виконання тестових завдань. Для переходу до наступного етапу необхідно набрати не менше ніж 60% від максимальної кількості балів.
Наступні два етапи відбуваються з використанням дистанційних технологій.
ІІ етап сертифікації — самооцінювання власної педагогічної майстерності організовує та проводить Державна служба якості освіти України. Метою цього етапу є оцінювання вчителем власної професійної діяльності, виявлення її сильних та слабких сторін, осмислення досягнутого та проєктування подальшого професійного розвитку.
ІІІ етап сертифікації — вивчення практичного досвіду роботи учасника сертифікації, який організовує і проводить Служба якості та її територіальні управління. Професійні компетентності учасників сертифікації оцінюють освітні експерти з числа досвідчених вчителів, що пройшли відповідну підготовку. Роботу педагога вивчає експертна група, до складу якої входять два незалежні експерти з інших областей України.
Сертифікація — цілком добровільна процедура і відбувається з ініціативи вчителя. Щоб взяти участь, потрібно власноруч подати заяву, зареєструватися на порталі Українського центру оцінювання якості освіти, подати всі необхідні документи, підготуватися до сертифікації й успішно її пройти. Взяти участь у сертифікації можуть педагогічні працівники, які на момент реєстрації для участі в сертифікації працюють на відповідній посаді за основним місцем роботи та мають стаж педагогічної роботи не менше двох років.

— Скільки педагогів області можуть брати участь у сертифікації?

— Максимальну кількість педагогів, які можуть взяти участь у сертифікації, від кожної з областей визначає Міністерство освіти і науки України відповідним наказом. Так, загалом в Україні цього року участь у сертифікації вчителів математики і вчителів української мови та літератури, які забезпечують реалізацію Державного стандарту у 5-6 класах Нової української школи, візьмуть 500 педагогів, а з Тернопільської області — 19 учителів математики й 18 учителів української мови та літератури.
Реєстрація учасників відбудеться з 1 до 11 серпня та проходитиме у два етапи:
• основний (1-7 серпня) — у межах граничної кількості для кожного регіону;
• додатковий (7-11 серпня) — у межах загальної граничної кількості.
Отож, зареєструватися для участі у сертифікації та взяти в ній участь можуть вчителі математики, української мови та літератури:
• які працюють на відповідних посадах за основним місцем роботи та мають стаж педагогічної роботи не менше ніж два роки;
• які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту у 5-6 класах.

— Хто оцінює вчителів?

— На першому етапі під час тестування — Український центр оцінювання якості освіти, на другому, під час самоаналізу власної педагогічної діяльності, інформаційно-аналітична система EvaluEd, куди вчитель завантажує анкету і в результаті отримує візуалізацію у формі діаграми, на третьому, під час експертного вивчення, вчителя оцінює вчитель!
Педагоги, які успішно пройшли і навчання, і тестування, зараховуються до списку експертів. Щороку цей список оновлюється, щороку фахівці проходять навчання. Немає такого, мовляв, один раз я вже навчився і цього досить на кілька років. Відтак тестування експерти проходять щороку. Це доволі складна процедура, але Державна служба якості освіти і її територіальні органи осилюють цю роботу, бо ми розуміємо, наскільки цей процес є важливим.
У Тернопільській області експертне середовище щороку збільшується. Ми маємо близько 100 експертів з оцінювання практичного досвіду вчителів початкових класів, а зареєструвалися у кандидати в експерти з оцінювання вчителів базової школи понад 150 педагогів.
Під час такої взаємодії формується нова спільнота освітян, в якій фахівці обмінюються досвідом, і все це відбувається на рівні України. Адже експерти з однієї області вивчають досвід учасників з іншої області. Спочатку вони опановують досвід, потім товаришують, обмінюються знаннями тощо.

— Які переваги має сертифікований вчитель?

— Сертифікація дає можливість вчителю одержати визнання свого професіоналізму, заявити про себе та отримати бонуси за високий рівень компетентності. Адже успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником, а також є підставою для прийняття атестаційною комісією рішення про присвоєння йому наступної кваліфікаційної категорії чи наступного педагогічного звання або підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії чи наявного педагогічного звання.
Сертифікованому вчителю встановлюється щомісячна доплата у розмірі 20% посадового окладу пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката. Сертифікат чинний упродовж трьох років.
Участь у сертифікації допомагає підтримувати професійну форму, розвиватися, бути у «тренді» та долучатися до нового в освіті. Сертифікований учитель у закладі освіти — це завжди перевага. Він мотивує до змін, реалізує прогресивні ідеї та новації, у майбутньому стає супервізором, освітнім експертом. Це також свідчить про високий фаховий рівень педагогічного колективу, формує позитивний імідж закладу освіти та підвищує в ньому якість освіти. Процедура сертифікації викликає довіру все більшої кількості педагогів. Можемо нині говорити, що до числа сертифікованих вчителів увійшли колишні освітні експерти, які оцінювали практичний досвід роботи учасників сертифікації в минулих роках, вчителі зі шкіл, де вже є сертифіковані педагоги і що послужило для них прикладом бути в когорті інноваційних педагогів, а також із закладів освіти, де відбувалися інституційні аудити, що дає нам право стверджувати про довіру суспільства до процесів і процедур із забезпечення якості освіти та високу мотивацію вчителів стати агентами змін і бути активними учасниками розбудови якісної школи.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

95-річний ювілей відсвяткувала мешканка села Горішня Вигнанка Чортківської громади Марія Семак...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:00


9 вересня відбулася спільна нарада міського голови Тернополя Сергія Надала з управителями будинків та головами ОСББ щодо підготовки до нового опалювального періоду 2024-2025 в умовах воєнного стану...


Рубрика: , Опубліковано: о 8:00


Оперативники тернопільської поліції затримали за пограбування раніше судимого жителя обласного центру...


Рубрика: , , Опубліковано: о 15:17


В апеляційній інстанції розглянути справу про трагічний випадок у Малому Ходачкові на Тернопільщині. Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду розглянула апеляційну скаргу захисника обвинуваченого Богдана Т. на вирок Тернопільського міськрайонного суду від 3 травня 2024 року...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 15:07


Помер колишній суддя Тернопільського апеляційного суду Богдан Сташків...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:53



Теми дня
11 Вересня
10 Вересня
9 Вересня
6 Вересня