Керівництво Всеукраїнського об’єднання “Свобода” вигнало з партії трьох тернопільських депутатів, яких підозрюють у корупційних діяннях. Їх діяння вже найближчим часом можуть обернутися реальними кримінальними справами, а тому, очевидно, “Свобода” зіграла на випередження.
Офіційно: за що вигнали «свободівських» зрадників
8 квітня на прес-конференції у Тернополі член політвиконкому ВО “Свобода” Руслан Кошулинський, який спеціально приїхав з цією місією з Києва, повідомив сенсаційну новину — про виключення із однойменної партії депутатів Тернопільської міської ради Романа Навроцького, Ігоря Турського та Івана Сороколіта. За його словами, такий радикальний крок пов’язаний із систематичним порушенням партійної дисципліни та високоймовірною корупційною складовою під час депутатства даних осіб.
“Вважаємо, що на сьогоднішній день, враховуючи публічні виступи, голосування, деякі депутати, які є у складі ВО “Свобода”, не виконують тих завдань, тих обов’язків, які вони брали, зокрема, перед містянами, балотуючись до місцевого органу влади Тернополя. Якщо конкретніше, то такі особи, як Роман Навроцький, Ігор Турський, Іван Сороколіт у своїх публічних виступах та голосуваннях відійшли від програмових засад, з якими наша політична партія йшла на вибори”, – заявив Руслан Кошулинський. При цьому він також зазначив, що у майбутньому така ж доля чекає і на інших депутатів від ВО “Свобода”, які будуть займатися не депутатською діяльністю, а особистими інтересами та збагаченням.
Неофіційно: за що насправді погнали «славну трійку»
Як вдалося з’ясувати з неофіційних джерел, основна причина такого радикального рішення керівництва ВО “Свобода” не так відхід від принципів партії чи несинхронні голосування на противагу позиції партії, хоча це також, як передусім корупційна складова у діях згаданої “трійки”, про що вже найближчим часом дізнається громадськість. Таким чином, вище керівництво “Свободи” намагається, хоч із запізненням, врятувати свій політичний імідж від негативного впливу цілком очікуваних кримінальних справ про корупцію.
Що ж так налякало Тягнибока і Кошулинського?
Ігор Турський: мільйонні статки, родинний бізнес, «BMW» та земля біля траси
Розпочнемо з колишнього секретаря міської ради Тернополя та неофіційного лідера “славної трійки” Ігоря Турського. Під час минулої каденції міської ради Тернополя він обіймав посаду секретаря міської ради, через яку проходили практично всі земельні питання. Лише за рік тодішній секретар заробляв більше мільйона гривень (це лише те, що він офіційно показував у своїй декларації, коли долар був по 8 грн.), тоді як його річна секретарська зарплата складала не більше 100 тисяч гривень. Саме в ті “золоті” часи він почав їздити на новому позашляховику “BMW Х5”. Тернопільські ЗМІ писали, що це дороге і престижне авто йому подарували “вдячні забудовники”.
Ігор Турський “засвітився” в кількох публічних скандалах, що мають виразний кримінальний підтекст, й за теперішньої каденції міської ради Тернополя. Так, у селі Мшанець Зборівського району, що за два десятки кілометрів від Тернополя, 28 гектарів землі, яку селяни використовують під пасовисько, можуть піти 14-ом тернополянам, які не мають жодного стосунку до цього села. Йдеться передусім про Ігоря Турського, його маму, тата, сестру і шваґра, які претендують разом майже на 10 га мшанецької землі. Ця земля розташована біля траси Тернопіль — Броди і є дуже ласим шматком. Крім того, особа Турського фігурує у справі майстра-годинникаря з вулиці Шептицького, де кіоск підприємця після 20 (!) років підприємницької справи раптом виявився… “незаконно встановленим”, бо поряд ділянку має сестра депутата Ігоря Турського, яка хоче розширити свій бізнес за рахунок годинникаря.
Роман Навроцький: елітна нерухомість та 6000 доларів, «зароблених»… малолітнім сином
Серйозний корупційний шлейф тягнеться і за колишнім секретарем земельної комісії та головою депутатської фракції ВО “Свобода” у Тернопільській міській раді Романом Навроцьким. Тут робота була такою “плідною”, що у лютому 2017 року самі “свободівці” усунули його з поста. У депутатських кулуарах таку заміну пояснюють неабиякими апетитами Навроцького, які були визначальними у способі його поведінки й діяльності. Так, у 2016 році він “наколядував” на шикарну квартиру в новобудові на вул. Сахарова у Тернополі і оформив її на подругу дружини. Крім того, з’ясувалося, у дружини Навроцького є ще дім у Підволочиську, а також нещодавно подарований окремий будинок із земельною ділянкою площею 0,06 га (згідно з поданою декларацією). А це вже інформація для НАБУ. У своїх деклараціях об’єкти нерухомості Роман Навроцький ретельно приховує, проте декларує мільйони невідомого походження дружини. Дійшло до того, що 6000 доларів США записали на малолітнього сина Романа Навроцького, які він нібито заробив. Подейкують, що саме ця інформація переповнила чашу терпіння в Олега Тягнибока, який після того дав наказ перевірити доцільність наявності у партії таких людей, як Навроцький.
Іван Сороколіт: КП «Інтеравіа» і «комунальні» мільйони?
Ще один представник “славної трійки” Іван Сороколіт є керівником комунального підприємства Тернопільської міської ради “Інтеравіа”, яке отримує бюджетні кошти на встановлення відеокамер у тих чи інших установах. КП “Інтеравіа” щомісячно отримує також десятки тисяч гривень від кабельних операторів Тернополя за те, що ті орендують прокладення своїх кабелів у комунальних будинках міста. Загальна сума цих платежів лише за 2015 рік склала майже 700 тисяч гривень! І все б було добре, якщо ті кошти йшли б у міський бюджет. Але не тут то було. Фінансовий звіт КП “Інтеравіа”, яким керує Іван Сороколіт, просто шокує. Як виявилося, за 2015 рік дане комунальне підприємство одержало чистого прибутку лише 5 (!!!) тисяч гривень, а у 2016 – лише 83!!! І це при тому, що дохід підприємства у 2015 році склав 1,156 мільйона, а у 2016-ому – 1,257 мільйона гривень. Як йдеться у вже згаданому звіті, левова частка зароблених коштів пішла на незрозумілі “операційні витрати” та “інші адміністративні витрати”. Куди ж саме пішли ці “витрати”, — ми ознайомимо читачів у наступних публікаціях.
Хто прихистить «славну трійку»?
До речі, Іван Сороколіт до свого членства у ВО “Свобода” був одним із лідерів місцевого розливу політичної партії “Пора” Вадима Каськіва. Того самого Каськіва, який став вірним соратником Віктора Януковича, а нині переховується від правосуддя у Панамі. Схожим шляхом пішов і Сороколіт. За два місяці до виборів у 2010 році він здав свою “Пору” і зголосився балотуватися від “Свободи”. Тепер, очевидно, шукатиме черговий політичний притулок, як і Турський з Навроцьким. Усім трьом він нині потрібен, як ніколи. Якби це були чесні і порядні люди, то після виключення з партії просто поклали б депутатські мандати, але це не про Турського, Навроцького і Сороколіта. Знаючи їх, можна не сумніватися, що вони і надалі будуть плести інтриги та каламутити політичну воду в Тернопільській міській раді. Інша справа, чи захочуть приймати у себе зрадників від “Свободи”, наприклад, “Самопоміч”, де заправляє також колишній “порист” Назар Зелінка, чи БПП? Якщо так, то вони дуже ризикують своєю репутацією. Зовсім не за горами той час, коли “славній трійці” доведеться відповідати за свої дії у суді.
Микола Савченко, політичний експерт
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Свобода, Тернопіль