Насправді ж ця подія настільки непересічна, що її значення ми усвідомимо лише через деякий час. За рішенням суду, до бюджету вже стягнено 40 млрд. грн. Для порівняння, цьогорічний бюджет Збройних сил України в умовах війни на Донбасі складає 64 мільярди гривень.
Ціла армія юристів уже кілька років добивалася розблокування награбованих в країни грошей. Спеціальну конфіскацію за рішенням суду готували в умовах підвищеної секретності. Про неї знали лише десятеро людей. Причина в тому, що спроба провести закон про спецконфіскацію у Верховній Раді наштовхнулася на озлоблений і затятий опір Опозиційного блоку та “Батьківщини”, тому діяти через суд потрібно було тихо й обережно. Як і лобісти у Верховній Раді, вони блискавично заблокували б рішення суду про стягнення коштів до бюджету, як тільки про це стало б відомо. До речі, одним з найбільших критиків законопроекту був Сергій Власенко, найближчий соратник та адвокат Юлії Тимошенко.
Однак усі найняті оточенням Януковича структури та дорогущі адвокати, не дізнавшись вчасно, пропустили визначений законодавством термін для подання апеляції.
“Генеральна прокуратура важко працювала півроку для того, щоб сьогоднішній результат був юридично, у правовій площині бездоганно реалізований”, — сказав, доповідаючи президенту, Генеральний прокурор Юрій Луценко. Зрозуміло, що без його роботи та політичної волі глави держави ці мільярди ніколи б не повернулися до України.
Сам президент назвав конфіскацію відновленням справедливості, зазначивши, що “кожна копійка з цих 40 мільярдів гривень була вкрадена з кишень кожного громадянина нашої держави, і тепер відбувається акт справедливості щодо повернення цих коштів народу України. Прозоро і ефективно.”
Іронія долі в тому, що рішення про конфіскацію 40 млрд. грн., пов’язаних з Януковичем, схвалив суд одного з міст підконтрольної Україні частини Донбасу. Однак, якщо замислитись, – це й логічно, адже саме Донбас найбільше постраждав від війни, розв’язаної за листом свого земляка.
Йдеться про офіційний лист екс-президента, яким він попросив Володимира Путіна ввести війська на територію України. Цей документ, підтверджений юридично Організацією Об’єднаних Націй, став для Путіна формальним приводом для окупації Криму і частини Донбасу та фактичним квитком до суду. 4 травня відбудеться перший судовий процес над Януковичем за звинуваченням у державній зраді
Можливо, саме тому, коментуючи, на що мають бути витрачені кошти “общака Януковича”, президент звернув особливу увагу на оборону. За його словами, може йтися про будівництво заводу з виробництва боєприпасів або сучасне озброєння для модернізації сухопутних військ.
Звичайно, куди витрачати мільярди, вирішувати уряду та Верховній Раді, проте глава держави особливо попередив урядовців та депутатів: “Наголошую: ці кошти не мають бути проїдені. Це мають бути інвестиції у майбутнє України. Думаю, що наші шановні парламентарі мене почують.”
Генеральному прокурору Петро Порошенко наказав не зупинятися і продовжувати розслідування для подальших конфіскацій украденого. Раніше Юрій Луценко, розповідаючи про збитки, яких завдали Україні фірми, пов’язані з Сергієм Курченком та Олександром Клименком, оцінював їх у 198 млрд. грн.
Звичайно, більша частина цих коштів була ними виведена за кордон і навіть вкладена в акції іноземних компаній. Але ці гроші не пропали для України безповоротно — завдяки закордонній активності Генпрокуратури, більшість заморожені на рахунках. Контакти з європейськими колегами, за словами Луценка, дають надію на повернення вкраденого. Ще кілька місяців тому таким заявам ніхто б не повірив.
Наразі перші 40 млрд. грн. уже повернуті до бюджету і депутати їх можуть розподілити на цілі, які є пріоритетними для країни. Єдине, кого не варто підпускати до розподілу цих коштів, – це тих політиків, які так затято виступали проти спеціальної конфіскації у Верховній Раді. Тепер у них немає морального права розповідати про витрату коштів, які через їхній опір так довго залишались на рахунках Ощадбанку і навіть могли повернутися оточенню Януковича.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Державний бюджет, Україна, Янукович