Метою проєкту є промоція місцевої культури та історії, налагодження взаєморозуміння між Польщею та Україною, покращення іміджу двох міст і їх доступності для відвідувачів. Місцем реалізації проєкту обрано бібліотеки міст партнерів, оскільки у наш час бібліотека — це не тільки місце, де можна в тиші насолодитися книгою, а й центр соціального та культурного життя, який може залучати широкі аудиторії.
На відкриття проєкту, що розпочався у січні 2022-го року, завітав міський голова Сергій Надал. Він наголосив на важливості популяризації культурної складової, яка допоможе тернополянам більше дізнатися про польську культуру, а мешканцям Сувалок — про наше місто. У свою чергу від імені наших партнерів виступили президент міста Сувалки Чеслав Ренкевич та директорка Публічної бібліотеки імені Марії Конопницької Марія Колодзейська з надією, що проєкт сприятиме розвитку бібліотечної системи Тернополя і Сувалок та перетворенню бібліотек на справжні освітні і культурні центри».
У рамках проєкту організовано ряд заходів, зокрема, проведено акцію «Книга, яка змінила моє життя». Учасники заходу обмінювалися книгами популярних українських авторів в Україні та у Польщі з метою ознайомлення з культурою та творчістю країн-партнерів.
Казки місцевих авторів записали і озвучили у медіа-лабораторії ПК «Березіль»: п’ять творів українською та п’ять у перекладі польською. Всі бажаючі можуть знайти на сторінці в соціальних мережах усі аудіоказки та послухати їх (https://www.facebook.com/ternopilheritage/?ref=page_internal).
Дні польської культури проходили у Тернополі в кілька етапів.
28 серпня 2021 року Тернопіль відвідали польські партнери. Гості побували у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля», де відбулася презентація артбуків та аудіоказок, які були створені за умовами проєкту. Всі витвори мистецтва виготовлені двома мовами — українською та польською. Цій події також приурочений майстер-клас Ірини Харатін «Виготовлення ляльки-мотанки у польському вбранні».
11-12 лютого 2022 року вдруге проведено Дні польської культури.
«Приємно, що сьогодні в Тернополі ми показуємо, як мають розвиватися відносини між українським і польським народами-партнерами. Наше місто є одним із лідерів серед міст України, які розвивають співпрацю на міжнародному просторі. Адже Тернопіль, мабуть, має найбільше міст-побратимів у Польщі, — сказав секретар Тернопільської міської ради Ігор Гірчак на офіційному відкритті заходу. — Головна мета проєкту — показати культуру, освіту та традиції українського і польського народів».
У рамках заходу в Українському домі «Перемога» відбулася фотовиставка «Відкрий для себе місто Сувалки» з видами польського міста. Під час святкування була організована презентація польської кухні, зокрема традиційних польських страв таких, як пироги, журек, бігос, вареники, чай.
У рамках акції «Бібліотека на повітрі» тернополянам презентували книги польських авторів від партнерів. Кожен мав можливість прочитати та переглянути новітню польську літературу. З метою збереження книжкового фонду прийнято рішення в рамках заходу облаштувати читальний зал
ім. М. Конопніцької у приміщенні дитячої бібліотеки-філії №3 Тернополя.
Відбувся також перегляд вистави «Гормон кохання, або Тестостерон». Автор вистави — польський режисер, актор, журналіст і сценарист А. Сарамонович.
27 серпня 2022-го знову популяризували культуру наших партнерів у рамках заходу «Дні польської культури в Тернополі». На цей раз організували свято для дітей. Маленьких тернополян запросили на майстер-клас «В чарівному світі Краснолюдків» та на кулінарне свято «В гостях у Краснолюдків».
«Нашим партнером із польської сторони є публічна бібліотека імені Марії Конопніцької з міста Сувалки. Саме в Сувалках народилася Марія Конопніцька — одна із найвидатніших письменниць Польщі. Під її іменем проходять сьогодні майстер-класи, йдеться і про її славнозвісний твір «Про Краснолюдків і сирітку Марисю». Це є та маленька дещиця вдячності польському народові, польській державі, яка першою відкрила свої кордони і зустріла наших людей. Обігріли, пригорнули до серця. Все, що ми можемо, — це відкрити для тернополян частинку культури польського народу», — сказала Оксана Лехіцька, виконувачка обов’язків директорки центральної міської бібліотечної системи.
В Українському домі «Перемога» дітей вчили ліпити з глини гнома (польською мовою — «краснолюдек»). Це — персонаж із книжки польської поетеси Марії Конопніцької. Допомогли дітям у цьому двоє майстрів школи народних ремесел, одна з них — Уляна Джигринюк.
Одночасно на центральній алеї бульвару Тараса Шевченка в Тернополі відбулося кулінарне свято «В гостях у Краснолюдків». У рамках заходу кондитер Володимир Гуменюк провів для дітей майстер-клас з оздоблення шоколадних кошиків. «Діти можуть малювати привітання для батьків, для рідних. Перед ними також є посипочки, якими прикрашають кошички», — розповів кондитер. Згодом діти ласували витворами, куштували смачні напої і пряники. Для діток також було влаштовано дозвілля. «Гноми» грали ігри з дітками та робили фото. Учасники заходу отримали пам’ятні подарунки з логотипом програми «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020».
Участь у заходах взяли понад 1500 тернополян — пізнали польську культуру і традиції. Важливістю реалізації проєкту стала промоція місцевої культури та історії, налагодження взаєморозуміння між Польщею та Україною, покращення іміджу двох міст-побратимів і їх доступності для відвідувачів. Завдяки популяризації культурного компоненту тернополяни більше дізнались про польську культуру, а мешканці міста Сувалки — про українську. Проєкт також посприяв розвитку бібліотечної системи Тернополя та Сувалок і перетворенню бібліотек у справжні освітньо-культурні центри.
Джерело: НОВА Тернопільська газета