Нещодавно у «НОВІЙ …» була публікація про святкування в Тернополі 100-річчя діяльності громадської організації «Союз Українок». Приємно, що громадянська активність українських жінок не згасла впродовж сторіччя. Важливо, що саме зараз в таких складних світових політичних умовах українські жінки в різних країнах, проживаючи в еміграції, відзначають ювілей організації. Одна з союзянок у публікації зауважила, що вони не прагнуть урівняти свої права на роботу чоловіків чи замінити їх у військовій сфері, їх завдання — виховувати чоловіків — гідних захисників своєї Батьківщини. А я хочу додати — виховувати українців, здатних наполегливо і чесно будувати свою державу та самовіддано захищати і відстоювати її.
Публікація спонукала багатьох замислитись про сучасні проблеми і роль жінки у їх вирішенні. Ми зустрілися з очільницею “Союзу Українок” Тернопільщини Наталією Постільською, під час якої зокрема й говорили про активну громадянську позицію і суспільну діяльність союзянок. Нас, жінок, сьогодні хвилює, що в нинішньому надмірно матеріалізованому суспільстві, де стосунки зводяться в основному до вигідного матеріального обміну, непросто формувати в людей готовність власної жертовності заради загального добра. Норми суспільної поведінки, котрі б спонукали до цього, загубились у войовничих епохах історії людства. Необхідна моральна перебудова світу, як казав наш великий філософ Сковорода, щоб підняти духовні якості людини вище матеріальних потреб. Тоді була б неможлива корупція, котра роз’їдає наше суспільство, а боротьба з нею не дає бажаних наслідків. Роль жінки в цьому важливому процесі формування суспільної моралі не можна переоцінити.
Яких би досконалих юридичних законів, норм і правил не придумувала сучасна юриспруденція, позитивних наслідків у культурі суспільного співіснування не діждемось, аж поки відроджена мораль не реанімує людську совість і змусить кожного з нас виконувати справедливі закони людського співжиття.
Над виробленням норм соціальної моралі мусять працювати психологи, педагоги, соціологи, політики, всі ми разом і кожен з нас окремо. Про те, що робити це треба вже невідкладно, свідчить постійний ріст цін на всі життєво необхідні товари, шалена швидкість забудов в недозволених місцях на догоду «грошовим мішкам». Нове покоління, що росте і виховується в таких умовах, буде керуватися тими ж матеріальними життєвими пріоритетами. Суперництво між дітьми формується різними змаганнями, конкурсами, навіть оцінками в школі. Успішність вимірюється вмінням заробити більше грошей. Про те, що нинішній світ є несправедливим і успіхи в будь-якій справі неможливі без порушень моралі, все частіше говорять соціологи, це хвилює, найперше, жінок.
Треба розуміти, що толерантність, взаємоповага, справедливість і любов між людьми можуть зароджуватися і в умовах війни, якщо спрямувати на це свідомість і стосунки. Так, музей війни в дитячому садочку (м. Чортків) варто замінити на “райський сад”, а дитячі конкурси «Краще за всіх» на виступи «Хто що вміє». Спорт із прибуткового бізнесу варто зробити доступним для всіх заради зміцнення здоров’я кожного українця. Не допускати, щоб з чесної конкуренції виростав войовничий егоїзм. Нинішня реальність свідчить про назрілу необхідність глобальної гуманізації людської цивілізації через формування принципів співжиття заради «загального добра», адже в античному світі буття людської спільноти виражалось трійцею «істина — добро — краса». Шляхи досягнення цієї цілі стануть темою обговорення наступних засідань координаційної Ради «Союзу Українок» Тернопільщини.
Оксана Гуцал
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: "Союз Українок"