- Джерело вірусу – людина і тільки людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Якщо на вас не будуть кашляти люди, вам ніде взяти коронавірус. Так самісінько, як ніде взяти грип. Тому пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету, не піти в поліклініку, а поговорити з лікарем по телефону – це мудро. Працювати з дому, якщо дозволяє посада, – мудро.
Якщо ви керівник, можете частину співробітників відпустити по домівках – нехай працюють з дому. Категорично всіх попередьте: побачу кого-небудь з соплями і з кашлем – покараю! Не треба нині подвигів на роботі. Головне – дистанція. Мінімум один метр, краще – півтора-два. Всі, хто працює в супермаркетах, банках, готелях, де ваші співробітники постійно контактують з людьми, повинні зробити так, щоб між людьми була відстань хоча б півтора метра.
- Маска повинна бути на хворому, якщо поряд здоровий. Вірусу вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом.
- Головне джерело інфекцій – руки. Нам всім пощастило, що в Китаї немає традиції вітатися за руку. Руки хворого – джерело вірусу не менш вагоме, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою і – привіт, коронавірус! Не чіпайте своє обличчя. Часто і довго мийте руки, постійно носіть із собою вологі дезінфікуючі серветки.
- Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші – джерело поширення вірусів.
- Замовляйте товари онлайн.
- Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично неможливо. Якщо ви вже вийшли погуляти, не треба показового ходіння в масці вулицями. Краще нормально подихайте свіжим повітрям.
Ще раз нагадую про таке поняття, як місцевий імунітет – захист слизових оболонок. Не допустити пересихання слизових оболонок – найважливіше завдання. Підтримуйте параметри температури і вологості: оптимальна температура — близько 20 градусів, вологість — 40-60%.
Найсуворіше контролюйте роботу дитячих дошкільних установ і шкіл. У дитячому садку діти повинні гуляти мінімум чотири години на день. Усе, що можна відчинити – будь-які кватирки, двері – повинні бути відчинені. Обмін повітря – чи не найефективніший спосіб профілактики інфекцій. Якщо в дитячому садку все закрито, якщо там душно і нема чим дихати, якщо ліньки одягнути дітей і йти на прогулянку – скандальте. Це життя і здоров’я ваших дітей.
Краще одягніться тепліше, але не вмикайте додаткові обігрівачі. Будь-які системи обігріву сушать повітря. Зволожуйте носові ходи сольовими розчинами. Якщо дорого купувати фізрозчин – чайна ложка звичайної кухонної солі на літр кип’яченої води. Капайте в ніс, полощіть горло – це реально допомагає.
Потрібно зрозуміти таке: коронавірус здебільшого протікає легко. Він реально небезпечний для людей похилого віку, особливо старших 70 років. Велика кількість загиблих (близько 80%) від коронавірусу – люди, старші 80-ти років. У нашій державі таких людей винищили вже давно. У нас дуже малий відсоток пенсіонерів, які активно подорожують. Тож у нас не дуже хороші умови для людей похилого віку та, відповідно, не дуже хороші умови для коронавірусу.
Що робити при перших симптомах?
Перші симптоми – це не соплі. Перші симптоми – це температура, сухий кашель і ускладнене дихання. При цих перших симптомах не треба негайно мчати в поліклініку. При будь-яких проявах вірусної інфекції найперше, що треба зробити, самоізолюватися.
Нікуди не виходьте. Зателефонуйте вашому лікареві. Головне – літрами пити рідину, тепло одягатися, підтримувати оптимальні параметри температури і вологості у домівці. При таких умовах організм молодої здорової активної людини з максимально можливою вірогідністю впорається з коронавірусом взагалі без ліків за п’ять-сім днів. Якщо людина не молода, якщо у неї є патології, їй у більшості випадків можуть допомогти медпрацівники.
Величезна кількість людей піддала себе самоізоляції. У всьому світі величезне зростання продажу настільних ігор. Люди сидять удома, грають в лото. Любов, усмішка, гарний настрій, оптимізм – головні способи перемоги над коронавірусами.
Оригінал – відеоблог лікаря Комаровського
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: коронавірус, поради