Напередодні Дня вшанування пам’яті полеглих Героїв у Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в’язнів провели пам’ятний молебень і запалили лампадки як символ вічного життя.
«29 січня Україна вшановує і віддає данину пам’яті мужності, героїзму українського воїнства, студентства, у бою під Крутами. Ця трагічна подія водночас була і перемогою українського духу, української молодої держави. Адже малочисельна кількість військових разом із студентами, які були недостатньо озброєні, тривалий час протистояли в рази більшій російській регулярній добре озброєній армії. Тоді це дало шанс українському уряду зберегти кілька днів і укласти таку необхідну угоду про мир з Німеччиною в Брест-Литовську. У 1918 році ми отримали перших «кіборгів», – зазначив міський голова Тернополя Сергій Надал. – Завдяки подвигу крутян постала Українська Держава. Це додавало натхнення воякам Української Повстанської Армії. Нинішні крутяни – це ті, хто захищав Донецький аеропорт, Дебальцеве, Піски… Приклад учасників бою під Крутами, як ніколи, актуальний сьогодні для всіх нас. Напередодні можливої нової російської агресії саме такі герої показують, як треба боронити свою країну, мобілізуватися і стати на її захист. Вічна пам’ять і вічна слава подвигу учасників бою під Крутами, українським Героям російсько-української війни!»
До слова, архівісти встановили, що, як мінімум, двоє учасників бою під Крутами 1918 року були родом із Тернопілля. Один з них — Микола Лизогуб із села Горинка тодішньої Волинської губернії приїхав до Києва на навчання у гімназії. Під час бою потрапив у полон і був розстріляний більшовиками.
Ще одному уродженцю Тернопільщини – Левку Лукасевичу, який брав участь у бою під Крутами, вдалося вижити й емігрувати до Польщі, а потім до Канади, де він публікував у пресі української діаспори, зокрема у журналі «Вісті комбатанта», статті про події та учасників Української національної революції 1917-1921 років. Минулого тижня на йoгo честь відкрили пам’ятну дoшку на будівлі шкoли у селі Мшанець, щo на Збoрівщині. Саме із с. Мшанець був дідусь Левка Лукасевича, в якoгo не раз він гoстював. Люди у селі переказують, щo сім’я Лукасевичів була дуже інтелігентна і шанoвана. В урoчистoстях з цієї нагoди взяли участь представники влади, духoвенства та мешканці села.
Джерело: НОВА Тернопільська газета