Своїми думками про це, а також про вирішальну роль Організації Українських Націоналістів в історії України з читачами «НОВОЇ…» ділиться міський голова Тернополя Сергій Надал.
Націоналісти є першими
Цими днями ми відзначили 90 років з того дня, коли 16 галичан і 14 наддніпрянців створили Організацію Українських Націоналістів. Для багатьох українців — це буде певне відкриття. Цей історичний факт руйнує імперський міф про “різних українців”, котрий нам століттями нав’язували і продовжують нав’язувати. 90 років тому виявилося, що національні цінності, бажання свободи і незалежності є спільними для всіх українців, котрі перебували під гнітом чужих держав.
Тоді це була порівняно невелика група людей, котра створила потужний рух за побудову незалежної і вільної держави. Як і тепер, тоді націоналістів критикували. Одні стверджували, що їхні ідеї “не на часі”. Інші говорили, що вони “занадто радикальні” і прагнуть занадто швидких змін. Проте саме націоналісти були тими, хто першим повірив у можливість незалежної України.
Схожу ситуацію спостерігали ми і порівняно недавно. Якихось десять років тому, живучи у мирній Україні, для багатьох були незрозумілими затятість хлопців і дівчат, котрі готувалися до війни, проходили вишколи. Було незрозуміло, чому українські націоналісти, зокрема “Свобода”, настільки важливими вважають питання поширення української мови, культури, збереження традицій. У грізний час російської агресії це стало актуальним, як ніколи, стало об’єднавчим моментом усіх українців Сходу і Заходу.
Цінності українців однакові
90 років тому ОУН, створена представниками різних регіонів України, стала виразним прикладом української соборності. Головними для націоналістів тоді були свобода і незалежність. Ці ж цінності, вперше донесені націоналістами, стали основою Революції Гідності і боротьби українського народу проти російської агресії. Саме тому червоно-чорний стяг поряд з державним жовто-блакитним ми бачимо на шевронах наших армійців. Саме тому гімн УПА “Зродились ми великої години…” є сьогодні маршем українського війська. Саме тому більшість українців з гордістю співає Гімн України, носить вишивану сорочку, переходить на українську мову.
Мене дивують і засмучують думки окремих поважних людей, котрі продовжують говорити про “різну Україну”. Так, у нас є різноманіття у стравах, одязі та інших другорядних речах. Проте саме повага до свого лежить в основі ідеології сучасного націоналіста, саме це об’єднує усіх українців від Сходу до Заходу, від Півночі до Півдня. Національні цінності, мова, історія, наша традиційна і найбільш успішна форма управління у вигляді самоврядності — це в основі всього.
Вчімося поважати себе
Головне сьогодні — навчитися поважати себе. Жити своєю думкою. Цінувати свої традиції. Як казав Патріарх Йосиф Сліпий: “Український народе, будь собою! Не підлещуйся, не підлягай, другим у ласки не заходь, але сам своєю працею здобудь своє майбутнє”.
З поваги до себе починається повага до інших. Націоналіст — це той, хто любить своє, а не той, хто принижує інше. У себе вдома ми маємо повне право відновлювати своє право бути собою. Повертати те, що у нас століттями забирали імперії. Для цього маємо розуміти важливість історії, мови, культури, своєї економіки, що опирається на власні сили. Важливість відповідальної громади, котра не лише обирає владу й органи самоврядування, а й бере активну участь у вирішенні усіх проблем, готова впливати на життя своєї вулиці, свого міста, своєї держави, готова своєю працею, а не словами доводити справжню любов до України.
Бути собою, поважати себе, відчувати відповідальність за себе, родину, громаду — це наше право і наш обов’язок. Це глибинна суть того націоналізму, який сповідували наші славні пращури. Якщо у нас будуть сильні громади, буде сильною Україна.
Сергій Надал,міський голова Тернополя
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Сергій Надал, ТМР