Про важливість даної акції для посилення самосвідомості нації у своєму коментарі розповів міський голова Тернополя Сергій Надал:
“22 січня 1919 року була реалізована мрія мільйонів українців жити в єдиній, суверенній, незалежній Україні. Акт Злуки у Києві став символом єдності України. А загалом ідея єдності українців як передумови створення незалежної, суверенної України була присутня у всі часи, починаючи від періоду козацької держави і закінчуючи останніми подіями Революції Гідності. Кожен державник розумів, що без єдності не буде України. Патріарх Йосиф Сліпий, 125-річчя якого ми відзначаємо цього року, говорив: “Свідомість однієї віри, одного обряду, однієї національности стане могутньою остоєю проти всяких затій знищити наш нарід, наш обряд і нашу Церкву”; “…в Новому і щасливому році подай, Боже, у всенародному здвизі єдність, єдність і ще раз єдність”. До єдності закликає українців і молитва-духовний гімн, коли ми співаємо: “У єдності сила народу!” — і просимо у Бога подати нам єдність. Це справді так. Поки українці були розділені, їх долали вороги. Тому українці століттями йшли до цієї єдності. За неї боролися і гинули, а ми повинні цінувати нашу соборність.”
Очільник Тернополя переконаний, що і сьогодні ворог буде намагатися зруйнувати єдність українців, а тому вважає, що День Соборності не може бути формальністю:
“Офіційно День Соборності став святом в Україні у 1999 році, хоча ще 22 січня 1990 року українці поєднали живим ланцюгом злуки Схід і Захід України, демонструючи свою історичну пам’ять. Певний час навіть у незалежній Україні цьому святу приділяли надто мало уваги, його намагалися перетворити у формальність. Цього прагнули зовнішні і внутрішні вороги, бо кожен ворог розуміє, що підкорення народу і нації починається із знищення символів, історії, мови. Одним з таких символів є ідея єдності українців. Вона так само важлива, як і мова, наша історія. Ми повинні виховувати в кожного, хто живе в Україні, повагу до символів української державності. Без цього не буде України. Ворог буде завжди боротися проти єдності і пробувати насаджувати псевдоцінності. Стверджуючи, що неважливо, якою мовою говориш, кому стоять пам’ятники, і, зрештою, в якій країні живеш. Мовляв, головне — це матеріальні статки. Але тут варто пам’ятати слова Степана Бандери, який говорив, що, обравши хліб замість свободи, втратиш і хліб, і свободу!”
У цьому контексті Сергій Надал підкреслив особливу роль і значення принципу самоврядування в управлінні державою та зміцнення її єдності:
“Наша самоврядність є тим інструментом, що дозволяє, з одного боку, розвивати культурне різноманіття у різних точках України, а з іншого — будувати сильну та єдину Україну. Наші духівники стверджують, що у нас — єдиний дух, єдиний менталітет, єдина мова, єдина земля — це те, що єднає Україну. Все інше, як-от особливості господарського розвитку, має регулюватися самоврядними громадами. Так було в Україні споконвіку. Люди самі завжди вирішували, як їм господарювати, скільки будувати шкіл, церков, куди прокладати дорогу. Сьогодні ми відновлюємо самоврядність і вчимося брати відповідальність за своє життя у громадах. Самоврядність є тією основою, яка до добрих загальнонаціональних цінностей додасть нам економічний розвиток. Бо саме з відродження громад почнеться економічне відродження України. А коли матимемо сильне самоврядування і економічно сильну Україну громад, тоді у ворога не залишиться жодних можливостей для руйнування нашої єдності і знищення України. Отож, сьогодні маємо захищати нашу єдність і розвивати самоврядність.”
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: День Соборності, Сергій Надал, Тернопіль