П’ятниця, 20 червня 2025
• 50 троянд – для Чорткова: діти з прифронтових територій висадили клумбу • На Зелені свята на Тернопільщині пройшла гроза із градом • Повернуть храмові історичне обличчя. На Тернопільщині реставратори виявили унікальний розпис • У підземеллі Бережанського замку невдовзі оживе… минуле • У Ланівцях відкрили “Соляну вежу”, яка не має аналогів в Україні • Діти загиблих Героїв можуть безкоштовно відвідувати атракціони в Тернополі • Танцювальний колектив із Тернополя переміг на міжнародному фестивалі у Туреччині • У Кременці зустрінуть воїна Назара Вашкевича, який повернувся з полону • Тернополян просять не доторкатись уламків безпілотників і ракет • Росія вдарила по Тернополю “Калібрами” і “Шахедами” • Чоловікам до 24 років можуть дозволити виїзд за кордон • Фотографія Василіянського монастиря у Бучачі здобула перемогу на міжнародному конкурсі • Аварія на Об’їзній: загинув 32-річний чоловік із Борщівщини • Офіцер Нацгвардії Тарас Євтіхов завітав на свято останнього дзвоника • На Тернопільщині все більше розвивається жіноче підприємництво • Аварія на Кременеччині: четверо людей потрапили до лікарні • Колумбієць не злякався війни і переїхав жити до коханої в Україну • Експерти встановлюють причини масштабної пожежі у Тернополі • У Тернополі триває унікальна виставка «Україна в Антарктиці: дослідження і незламність» • На горі Лисоня на Бережанщині вшанували Героїв України
Сергій Надал: «Відповідальність — наша національна риса»

Опубліковано: 15 Лютого о 17:00 32


Наша відповідальність, наша здатність до самоврядності і є тим шляхом розвитку та успіху, який робить Україну заможною і сильною.


Здатність самоорганізовуватися. Вміння долати зовнішні труднощі спільно. Повага до родини і громади. Взаємодопомога один одному. Усі ці риси найбільше притаманні українцям, де б вони не були. Усі ці риси можна об’єднати одним словом “відповідальність”.

Нам десятиліттями і навіть століттям нав’язували думку, що ми не вміємо керувати собою. Що українцю потрібні “варяги” для будівництва держави й громади. Часто цю думку можна почути і сьогодні. Мовляв, у нас все погано, бо ми не здатні керувати собою. Так говорять переважно ті, хто виріс під впливом радянських стереотипів. Сформувався у середовищі окупантів. Не може ніяк змиритися з новою дійсністю — незалежної української нації, котра відновлює свою державу після століть окупації.

Насправді цю перекручену дійсність про “де два українці, там три гетьмани” нам свідомо нав’язували і намагаються нав’язати. Роблять це через постійні порівняння “доброго минулого” і “поганого сьогодення”. Намагаються применшити наші здобутки на рівні міста, держави, нації. І водночас — перебільшити проблеми, котрі неминучі у житті кожного народу, що йде вперед. Це методика кожного окупанта. Недарма великі казали: забери у нації її історію, традицію та самоповагу — і ти перетвориш її у слухняних рабів. Але весь досвід українського народу показує: українець дає собі раду усюди, де у нього є свобода. Головна риса українця — це відповідальність, що дозволяє долати проблеми.

Історично ми зберегли свою самобутність через сильні громади і сильне самоврядування. У короткі періоди власної державності самоврядність підтримувалася державою. У періоди окупації вона існувала всупереч волі окупантів. Українці без жодної державної допомоги спільно будували школи, читальні «Просвіти». Вони розвинули потужний кооперативний рух у першій половині XX століття. Вони були добрими меценатами, як, наприклад, родина Шептицьких, і вправними підприємцями, котрі допомагають своїм братам, як майбутній командувач УПА Роман Шухевич. Українець дбав не лише про свою родину, а й радо віддавав сили і кошти на підтримку громади. Українці самі сформували потужний Рух за Незалежність у 1980-90-их. Захищали і захищають свою державу сьогодні. Підтримували і підтримують армію. Ця здатність працювати спільно заради добра всіх відбувалася і відбувається на низовому рівні. Вона у нас — в крові.

Є й інші приклади. Мені часто доводиться спілкуватися з українською діаспорою. І всюди, куди українців занесла доля, вони стають кращими. Українська діаспора стала однією з найзаможніших і найвпливовіших верств у Парагваї, де вона володіє банками, успішними господарствами. Там є українські школи, бібліотеки, культурні установи. Збудували все це прості селяни з Волині й Полісся, котрим на початках дісталися шмат непрохідних джунглів і право господарювати.

“Українське село” у США є одним з найпрестижніших місць для проживання. Воно розвинене, охайне, комфортне. Його створили вихідці з України. Українці мають також значний вплив на політику Канади, Австралії. Їх там поважають і шанують. Там, де є українці, скрізь затишок, порядок, збереження власної самобутності. Це є нашою рисою — бути відповідальними.

Отож, коли черговий раз доведеться почути, що “у нас все не так” і “все погано” чи то на нашій вулиці, чи у нашому місті, чи у нашій державі, варто уважно придивитися до того, хто це говорить. Поставити собі запитання, чому він це говорить і що сам зробив для змін на краще? Згадати приклади в нашій історії і сьогоденні, котрі доводять, що наша сила — у здатності бути відповідальними. Здатності разом вирішувати проблеми. Маємо повсякчас пам’ятати один із принципів націоналіста, котрий говорить: ”Будь свідомий того, що Ти є співвідповідальним за долю всієї Нації”. А також слова Провідника ОУН і української нації Степана Бандери: “Наш обов’язок — зробити самим найбільше, скільки стане наших сил, а одночасно докласти старань, щоб і інші робили якнайбільше”.

Наша відповідальність, наша здатність до самоврядності і є тим шляхом розвитку та успіху, який робить Україну заможною і сильною. Важливо не збиватися з цього шляху.

Сергій Надал, міський голова Тернополя


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

Діти з півночі, сходу та півдня України висадили у Чорткові 50 троянд...


Рубрика: , , Опубліковано: о 20:21


Сьогодні, 8 червня, на Зелені свята на Тернопільщині після 30-ти градусної спеки пройшла гроза із градом....


Рубрика: , Опубліковано: о 19:50


У храмі Пресвятої Трійці в м. Бережани під час реставраційних робіт відкрито живопис початку ХХ століття, який тривалий час залишався під пізнішими шарами фарби...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 19:32


У Бережанському замку працюють над облаштуванням в підземеллі нової локації. Робоча група хоче відтворити епоху, якою "дихають" мури, атмосферу, що панувала в часи володіння там шляхтичів Синявських, показати традиції та дух того періоду...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 19:15


4 червня у Ланівцях відбулася особлива подія — урочисте відкриття унікального оздоровчо-туристичного простору “Соляна вежа”, що не має аналогів в Україні...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:36


Найпопулярніше цього тижня

Теми дня
8 Червня
7 Червня
6 Червня