Про стратегічну перемогу, ситуацію, що склалася в місті, та причини конфлікту — в інтерв’ю із міським головою Сергієм Надалом.
— Пане Сергію, Ви маєте репутацію успішного управлінця, доброго господарника та аполітичного мера, далекого від політичних перипетій. Що ж відбувається в місті останнім часом?
— Мав місце внутріпартійний конфлікт, пов’язаний із кількома колишніми членами ВО “Свобода”, які прийшли з цією партією до міської ради, а потім їх виключили з партії і депутатської фракції. Партія поставила також вимогу скласти мандати. На мій погляд, це нормальна європейська практика. Якщо депутат з різних причин незгодний з рішеннями своєї партії, він складає повноваження. Однак ці діячі відмовилися складати мандати. Тоді їхні колишні однопартійці влаштували їм політичну обструкцію і не допускали цих трьох осіб до сесійної зали. Всі інші депутати мали змогу вільно потрапити до міської ради. Однак частина депутатів з фракцій БПП та “Самопомочі” вирішила скористатися внутріпартійним конфліктом і проігнорувала сесійне засідання. Таким чином вони спробували дестабілізувати роботу всієї Тернопільської міської ради.
— І на чиєму боці у цьому конфлікті міський голова?
— Міський голова у першу чергу — на боці громади. Це мій обов’язок. Під час останніх виборів мою кандидатуру підтримали прихильники різних політичних сил. Тому я за порядок. Міська рада повинна працювати на громаду Тернополя. Мені зрозуміла позиція “Свободи”, яка вимагає від своїх колишніх членів скласти мандати, бо ця політсила допомогла їм прийти у міську раду. Очевидно, виборці голосували в тому числі за програмні засади цієї політсили, коли обирали окремих депутатів. На жаль, троє із них виявилися непорядними. Проте найбільше обурює спроба використати ситуацію іншими політичними силами для блокування роботи ради, а отже — життєдіяльності міста. Таким недалекоглядним політикам варто розуміти, що вони “воюють” не проти Надала, вони воюють проти власної громади, проти тих, хто їх обирав. Добре, що у міській раді знайшлася достатня кількість відповідальних депутатів, які взяли участь у роботі сесії 2 червня.
— Багато говорили, що через блокування роботи міської ради буде завдано шкоди господарці міста…
— Передусім були заблоковані важливі бюджетні питання, від яких залежать багато напрямків, що визначають щоденне життя міста. Розходилося також про забезпечення відшкодування пільг та житлових субсидій. Інший надзвичайно важливий аспект — це імідж міста. Тернопіль здійснює багато проектів, наприклад, з модернізації систем опалення і житлового фонду, за участю міжнародних фінансових установ. Кошти надають надійному партнеру, і нам уже багато років вдається залишатися в очах міжнародних інвесторів надійними партнерами. Будь-яка політична нестабільність погано впливає на імідж. З огляду на це шкода могла бути величезна. Але добре, що переміг здоровий глузд, а безвідповідальність окремих депутатів, так би мовити, “залишилася у меншості”. Проте, звичайно, хотілося б, щоб орган місцевого самоврядування в особі Тернопільської міської ради працював без таких потрясінь.
— Чи вдалося усунути таку загрозу?
— Значною мірою — так. Прийнято зміни до бюджету міста, що дозволяють планомірно фінансувати галузі освіти, медицини та інші важливі сфери. Депутати міської ради підтримали звернення до Президента України та Верховної Ради “Про заборону продажу земель сільськогосподарського призначення» та про скасування Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо заборони запровадження абонентної плати, звернення Тернопільської міської ради до Кабінету Міністрів щодо відшкодування пільг та житлових субсидій, наданих громадянам міста, та ряд інших важливих питань. Однак залишилися нерозглянутими деякі питання, що стосуються сприяння підприємницькій діяльності. Це важливо, бо бюджет формується значною мірою за рахунок відрахувань малого і середнього бізнесу.
— Хто, на Вашу думку, стоїть за блокуванням роботи міської ради?
— Скажу так: безвідповідальність частини депутатського корпусу. Частина депутатів думає, що це бавлянка у якусь політичну гру. Вони або не розуміють, якої шкоди завдають громаді, або їм хочеться “політики” у поганому розумінні. Це — коли можна багато говорити і мало працювати. Можливо, комусь не подобається, що у міста є чітка стратегія, що місто розвивається. У такій ситуації можна конкурувати за увагу тернополян лише конкретними справами. А коли такого нема, то створюють штучні конфлікти. Намагаються привернути до них увагу. Бо тоді можна говорити і не працювати.
— Яким, на Вашу думку, має бути ідеальний представник місцевого самоврядування?
— Кілька днів тому ми поховали велику людину — сподвижника УГКЦ Блаженнішого Любомира Гузара. Так от, гадаю, найкраще про ідеальний образ політика сказав саме він: “Влада — від Бога. І ми маємо пам’ятати, що можновладці одержали владу на користь людей. Тому на цю владу треба дивитись, як на служіння. Політик, державний муж має думати категоріями держави та служіння. Він — слуга свого народу”. Підписуюсь під кожним цим словом. Той, хто йде у владу, має усвідомлювати, що влада — це великий обов’язок, це відповідальність і служіння, а не місце для реалізації акторських талантів.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Сергій Надал, Тернопіль