Цього року в Україні Свято Матері відзначають 14 травня. Традицію відновили на початку 2000-их. Між тим досі тривають дискусії з приводу “боротьби календарних дат”: що важливіше для українців — День Матері чи День 8 Березня? Ми вирішили поцікавитися думкою про це в міського голови Тернополя.
— Свято — це, у першу чергу, символ, — зазначив Сергій Надал. — Саме символи є важливими для виховання свідомого і патріотичного покоління. Як на мене, то до таких значних символів належить і Свято Матері. Споконвіку в Україні відводилася визначна роль матері-берегині. У вихованні саме мати прищеплювала духовність, пам’ять про предків, любов до землі. Це і не дивно, бо саме мати є найріднішою для дитини. У радянські часи цю особливу роль матері намагалися підмінити. Жінку-берегиню перетворювали у “гвинтик системи”. Тепер же, відновлюючи традицію вшанування матері-берегині, ми робимо крок до подолання свого колоніального минулого і відродження України. Традиційно День Матері відзначаємо другої неділі травня, який вважається місяцем Пречистої Діви Марії. Саме до Матері Божої завжди зверталися українці про заступництво. Богородиця вважається не лише заступницею козаків, українського воїнства, а й України загалом. Це пов’язане з ментальністю та суспільним ладом. В Україні жінку завжди поважали. Достатньо поглянути на наш фольклор чи нашу історію. Жінка в українців завжди була як мати, як мудра порадниця чоловіка, що убезпечувала його від помилок та виступала берегинею спокою у домі. А за потреби — ставала до бою на рівних з чоловіками. Отож, відроджуючи такі свята, — переконаний Сергій Надал, — ми сприяємо підвищенню духовності усього суспільства.
За словами міського голови Тернополя, День Матері серед українців активно почали відзначати у Канаді у 1928 році. А вже у 1929-ому Союз українок ініціював проведення цього свята на Тернопільщині. “Просвіта”, “Рідна школа”, “Пласт”, “Сокіл” та інші освітньо-виховні організації широко долучалися до святкування Дня Матері. Проводилися концерти, культурно-просвітницькі заходи. Перервав цю добру традицію аж до часів відновлення Незалежності зловісний радянський режим, що вбачав у таких простих традиціях неабияку загрозу для свого існування.
— Тому сьогодні ми повинні максимально сприяти таким заходам, — наголосив Сергій Надал. — Україна має докласти максимум зусиль, щоб матері мали весь необхідний захист, щоб жінки хотіли народжувати. У цьому сенсі Тернопільський міськвиконком робить усе, щоб матері почувалися комфортно у нашому місті. Зокрема, минулого року відкрито перинатальний центр 2-го рівня у Тернопільській комунальній міській лікарні №2. В цьому ж напрямку будемо багато робити й надалі.
Підсумовуючи, Сергій Надал закликав усіх згадати у ці дні своїх матерів і зробити їм приємний сюрприз:
— Всі ми чиїсь діти, які швидко зростають і стають самостійними. Але потрібно завжди пам’ятати про своїх матерів, які дали нам життя. Тож нехай кожен у ці дні відвідає або хоча б зателефонує своїй матері, привітає її, подякує. Переконаний, що для кожної матері це буде найкращий дарунок. Я ж від себе бажаю міцного здоров’я і Божої ласки усім нашим матерям.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: День Матері, Сергій Надал, Тернопіль