Неділя, 19 травня 2024
• “Працювала з нами 40 років”. Відійшла у засвіти секретарка Тернопільського міськрайонного суду • Інеса Сакалюк з Борщівщини творить чорні вишиванки на знак жалоби за чоловіком • “Життя обірвалось, мов тоненька ниточка”. Раптово померла студентка тернопільського вишу • Подружжя з Кременеччини взяло на виховання двоє дітей • «Контінентал» завершив посів ярих культур та посадку картоплі • Що робити, якщо посвідчення УБД втрачене чи пошкоджене? • Як покарали суддю з Чорткова, який закрив справу щодо смертельної ДТП? • У Чортківській лікарні провели складну операцію на черепі в важкопораненого захисника • Вісім аварій, троє загиблих… За вихідні на Тернопільщині трапились смертельні ДТП • Найдорожчий лот – тубус із зображенням Чорткова. На Тернопільщині провели благодійний аукціон • Тернополянин був свідком аварії і потрапив під колеса іншого автомобіля • Єпископ і капелан о. Володимир Фірман отримав нагороду за волонтерство • «Привіт, позич гроші». Жінка з Тернопільщини втратила понад 12 000 гривень • Антонові назавжди 25 років, Віктору – 35. На Тернопільщині зустріли двох загиблих Героїв • На Тернопільщині розпочалась найбільша в Україні теренова гра «Гурби-Антонівці» • Переселенці відвідали музей та легендарний хутір на Тернопільщині • У Тернополі «вар’яти» презентують нову гумористичну програму • Господарство на Тернопільщині не використовує штучних добрив та хімікатів • Величезний великодній кошик встановили у Заліщиках • У Тернополі нацгвардійці поклали квіти до меморіалу жертвам сталінських репресій
Скоро будемо мати «штуку»…

Опубліковано: 27 Вересня о 14:00 25


Найближчим часом готівкову масу грошей в Україні поповнять 5 мільярдів гривень
.


Це пов’язано з тим, що національний банк з 25 жовтня ц. р. вводить в обіг нову купюру номіналом 1000 гривень, перша партія якої запланована в обсязі 5 млн. штук, а надалі ці банкноти будуть друкувати залежно від замовлень банків і потреб економіки.

Як повідомили в НБУ, обличчям нової «штуки» є академік Володимир Вернадський — видатний український вчений, мислитель і громадський діяч кінця ХІХ і першої половини ХХ століття. За словами голови НБУ Якова Смолія, академіка Вернадського обрали з огляду на те, що в теперішньому банкнотному ряду гривні не представлені діячі науки. На зворотному боці купюри зображено приміщення Національної академії наук України, що розташоване на вулиці Володимирській в Києві.

До речі, 1000-гривнева банкнота в Україні уже ходила. Було це за часів УНР у 1918-20 роках, і тоді, звичайно, вона мала зовсім инший вигляд.

Деякі особливості

На новій банкноті домінує голубий колір. Її кольорова гама, дизайн і розмір допоможуть легко відрізняти номінал від инших купюр. Розмір банкноти — 75 на 160 мм, завдовжки вона на 6 мм більша від номіналу 500 грн.

Як стверджують в НБУ, нова «штука» надійно захищена від підробок. Оптично-змінний елемент SPARK має кінематичний ефект. При зміні кута освітлення на елементах зображень проглядається перехід від золотистого до нефритового відтінку. Крім того, банкнота має флуоресцентний, інфрачервоний і магнітний захист.

Для чого вводять?

Оптимізацію в НБУ пояснюють кількома причинами. Наприклад, надто велика кількість різних купюр і монет спричиняє плутанину в гаманцях і забирає багато часу при розрахунках готівкою. Є у нововведенні і економічне підґрунтя. У зв’язку із суттєвим зростанням цін на товари і послуги, а також збільшенням доходів громадяни майже не використовують дрібні монети і об’єктивно виникла необхідність у номіналі 1000 грн. В НБУ нагадали, що останній раз нову купюру — вартістю 500 грн. — вони запроваджували ще 13 років тому, в 2006 році, тоді середньомісячна зарплата була в межах 1000 грн. і розмінювалась двома банкнотами, а тепер для її виплати потрібно, як мінімум, 20 банкнот.

Економісти переконані, що вводити в обіг 1000-гривневу банкноту потрібно було ще чотири роки тому, коли за президентства Порошенка і «банкування» Гонтарєвої обвалилася гривня, і що дана новація не позначиться на інфляції.

«1000 гривень — це лише трохи більше 30 евро, — каже виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. — А в ЄС, і це при їхньому рівні безготівкових розрахунків, найкрупніша за номіналом банкнота — 500 евро, і там ніхто не говорить, що це багато. Нові гроші жодним чином не впливають на зростання цін, тому що інфляція залежить від кількості грошової маси в обігу, а не від номіналу банкнот.»

Дрібних монет не буде

А ось монети номіналом 1, 2 і 5 копійок перестануть бути платіжним засобом вже з 1 жовтня ц. р. За інформацією НБУ, громадяни можуть без обмежень і безкоштовно обміняти ці монети на монети і банкноти більших номіналів у всіх банківських відділеннях України упродовж наступних трьох років.

Поступово будуть вилучати з обігу і монети номіналом 25 копійок, а банкноти вартістю 1 і 2 гривні планомірно замінюватимуть на монети відповідних номіналів. З’являться найближчим часом також монети вартістю 5 і 10 гривень — і не сувенірні, а для звичного використання в обігу. Таким чином, після запровадження 1000-гривневої банкноти і вилучення з обігу монет вартістю 1, 2, 5 і 25 копійок номінальний ряд гривні зменшиться з 17 позицій до 12-ти.

До речі
Що можна купити за банкноту 1000 гривень?
недорогий мобільний телефон;
недорогу побутову техніку — витяжку, маленький водонагрівач чи мікрохвильовку;
турецькі або китайські джинси;
недорогий ювелірний виріб — золотий кулончик або срібні сережки;
2 пляшки нормального коньяку або віскі;
заплатити комуналку за 1-кімнатну квартиру;
скромний тижневий набір продуктів на 2 особи.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Сьогодні, 17 травня, на 60 році життя передчасно пішла у засвіти старша секретарка Тернопільського міськрайонного суду Ольга Козачок....


Рубрика: , Опубліковано: о 11:34


Родина Інеси Сакалюк з Тернопільщини зберігає як реліквію чорні борщівські вишиванки своїх предків...


Рубрика: , Опубліковано: о 8:51


Раптово обірвалося життя студентки факультету філології і журналістики Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка Оксани Олійник...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:02


Подружжя Ірина та Віталій Юзюки із Великодедеркальської громади Кременецького району, що на Тернопільщині, взяли на виховання двох діток - 12-річну дівчинку і 14-річного хлопчика...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:00


«Контінентал Фармерз Груп» закінчила посадку картоплі та завершила посів ярих культур на своїх полях...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:02



Теми дня
17 Травня
15 Травня
14 Травня
13 Травня