П’ятниця, 22 листопада 2024
• Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл • Молодь із Борщева проводить благодійні ярмарки для підтримки воїнів • “Ділки” з Тернопільщини незаконно переправляли чоловіків через кордон • На Тернопільщині жінки складають половину кандидатів до лав Сил оборони • “Її вишиванки – гордість усієї родини”. Віра Присіч із Тернопільщини відсвяткувала 90-річчя • Артистці з Бережан Інні Калинюк присвоїли високе звання • Трагедія у Копичинцях: третя смерть через гриби… • Тернопільські поліцейські врятували 72-річну тернополянку • У пожежі на Кременеччині загинув чоловік • У Тернопільській духовній семінарії відбулася зустріч освітян та священників • П’яний водій у Тернополі повалив дорожній знак • “Зібрали рекордну суму”. У школі на Тернопільщині провели благодійний ярмарок • Працівники Тернопільської митниці склали 62 протоколи про порушення митних правил • 13 громад стали новими учасниками «Марафону лип» від «Контінентал»
Стівен Хокінг: «Дивіться на зорі, а не під ноги»

Опубліковано: 22 Березня о 12:00 179


«Людина — єдина тварина, яка знає, що її очікує смерть, і єдина, яка сумнівається в кінцевості життя».


Ці слова належать одному з найзнаменитіших фізиків-теоретиків, британському вченому Стівену Хокінгу. Минулого тижня у віці 76 років він помер у себе вдома у Кембриджі.

Ця людина власним прикладом показала всьому світові, що ніколи не варто здаватися. Фізик, математик, космолог, професор, мрійник, один із найбільш відомих у світі популяризаторів науки Стівен Хокінг був настільки ж талановитим та настільки ж популярним, як і Альберт Ейнштейн. Навіть невиліковна хвороба, параліч і втрата здатності говорити не завадили йому робити свої феноменальні дослідження і виступати перед публікою.

«Продав більше книг про фізику, ніж Мадонна про секс»

Стівен Хокінг народився в Оксфорді (Велика Британія) 8 січня 1942 року. У школі Стівен вчився досить посередньо, але добре розбирався в математиці і “безладно захоплювався фізикою”. В дев’ять років його оцінки були одними з найгірших у класі. Разом з тим, вчителі визнавали його геніальність, тож він заробив дуже характерне прізвисько “Ейнштейн”.

У 1962 році закінчив фізичний факультет Оксфорда, потім вступив до Кембриджського університету, де вивчав космологію і в 1966 році отримав докторський ступінь. На той момент Хокінгу було всього 24 роки. Приблизно в цей же період у Хокінга діагностували невиліковну хворобу – бічний аміотрофічний склероз,  яка згодом призвела до паралічу. Лікарі тоді відводили йому не більше двох-трьох років життя, та це не зламало Хокінга. «Хоча над моїм майбутнім нависла хмара, на свій подив я з’ясував, що тепер почав отримувати від життя більше задоволення, ніж раніше», – казав про свою хворобу Стівен Хокінг.

1965 року Хокінг одружився з Джейн Вайлд, від неї у фізика є донька і двоє синів. Спершу сім’я сама давала собі раду із хворобою вченого, він міг самостійно їсти і вставати. Однак у 1985 році Хокінг захворів на пневмонію, яка дала серйозне ускладнення. Після низки операцій йому видалили трахею, і професор втратив голос. З цього моменту йому знадобився цілодобовий догляд. Після 26 років подружнього життя Стівен і Джейн розлучилися. За 5 років, у 1995-ому, вчений одружився вдруге  — з однією зі своїх доглядальниць. Та через 11 років їхній шлюб також розпався.

“Перспектива рано померти змусила мене зрозуміти, що життя варте того, щоб його прожити. Так багато можна зробити, кожен може зробити так багато! У мене справді є відчуття, що, незважаючи на свій стан, я вніс значний вклад в людські знання. Звичайно, мені дуже щастило … “.

З 1997 року інвалідний візок Хокінга був оснащений комп’ютером, яким він керував за допомогою датчика, закріпленого біля мімічного м’яза щоки — єдиного, що зберіг рухливість. Вибране слово вимовляв синтезатор мовлення, який став “брендовим” голосом Хокінга. Однак, незважаючи на серйозні труднощі, важке захворювання не завадило йому стати одним із найбільш відомих фізиків-теоретиків сучасності і заслужити почесне звання “генія”.

Широку популярність Хокінг отримав після того, як у квітні 1988 року була опублікована його науково-популярна книга “Коротка історія часу”, яка згодом стала бестселером. Книга перекладена на десятки мов і видана загальним тиражем понад 10 мільйонів примірників. На відміну від інших великих учених, які здійснили геніальні відкриття, що так і залишились надбанням вузьких наукових кіл, — Хокінг володів талантом розтлумачити людям зрозумілими словами найбільші таємниці нашого світу та Всесвіту.

«Все життя я перебував під враженням тих головних питань, з якими нам доводиться зіштовхуватися, і намагався знайти наукову відповідь на них, — казав учений. — Можливо, тому я й продав більше книг про фізику, ніж Мадонна про секс».

Попередив, що за 100 років людство може загинути

Після успіху цієї книги Стівена Хокінга стали іменувати «одним з головних популяризаторів науки».  Улюбленою стихією вченого була космологія і квантова гравітація. Хокінг першим помітив, що космічні чорні діри можуть зникати (випаровуватися). Явище, яке описувало ці випаровування, отримало назву на честь дослідника —  «випромінювання Хокінга». Британський вчений зняв безліч документальних фільмів, в яких простою мовою розповідав про теорію великого вибуху і створення Всесвіту. У жовтні 2017-го  на сайті архіву Кембриджського університету опублікували текст повної дисертації Стівена Хокінга про дослідження Всесвіту. Менш ніж за добу понад 60 тисяч осіб відвідали сайт, щоб прочитати або скачати документ, через що сайт просто “впав”, не впоравшись з потоком користувачів.

У 2017 році Хокінг у вигляді голограми з’явився на форумі YES-2017 у Києві. Вчений розповів про те, чому варто заселяти інші планети, створювати колонії на Місяці, а також про штучний інтелект і його можливості. «Дивіться на зорі, а не під ноги, будьте допитливими», — зазначив науковець, а також сказав, що бажає українцям більше свободи.

Упродовж усього життя фізик не припиняв займатися наукою, навіть будучи прикутим до інвалідного візка і спілкуючись з людьми через комп’ютерний синтезатор мови. Професор навіть планував полетіти у космос. Хокінг посідав восьме місце у рейтингу “100 геніїв сучасності”. Вчений багато уваги приділяв і таким актуальним проблемам людства, як глобальне потепління, стан навколишнього середовища і соціальна нерівність. Зокрема, він попередив, що якщо людство не зменшить викиди парникового газу, то Земля ризикує перетворитися на справжнісіньке пекло. Наша планета може повторити долю Венери, середня температура на Землі досягне позначки в 460 градусів за Цельсієм. Щоб уникнути техногенної катастрофи, людству потрібно створити колонії на інших планетах і переселятися у найближчі сто років. На думку Хокінга, терміну в 30 років цілком достатньо, щоб створити базу на Місяці, і 50 років – на Марсі. В інтерв’ю газеті «Нью-Йорк Таймс» Хокінг сказав: «Життя було б трагічним, якби не було настільки кумедним». Чи це не про всіх нас?


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

У Чортківській громаді чергова болюча втрата - 19 листопада зупинилося серце 54-річного військовослужбовця Павла Савки із села Росохач....


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Головний сержант — командир гармати 45-ої окремої артилерійської бригади Збройних Сил України, мешканець с. Кровинка Теребовлянської громади Віталій Сирляк відтепер повний кавалер ордена «За мужність»...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:01


У Чортківській міській раді високу посаду обійняла переселенка із Запоріжжя Алеся Васильченко...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 10:00


У понеділок, 18 листопада, внаслідок ракетного обстрілу обʼєктів енергетики, за розпорядженням НЕК «Укренерго» на Тернопільщині запроваджується графік погодинних вимкнень...


Рубрика: , Опубліковано: о 22:04


Уже понад рік у Великій Березовиці, що біля Тернополя, плетуть маскувальні сітки і відправляють на фронт...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:00



Теми дня
20 Листопада
17 Листопада
15 Листопада
12 Листопада