Чотири підвищення вже відбулися, і ось тепер дійшла черга й до п’ятого, втім, зовсім не факт, що останнього. Два роки тому в уряді запевняли, що внаслідок підвищення ціна на електроенергію стане ринковою. Нині ж деякі чиновники нам знову кажуть, наразі на рівні розмов, що непогано було б ще підвищити ціни на електроенергію, бо тарифи для населення і тепер не покривають 60% її собівартості… Словом, «покращання» триватиме й триватиме.
Однак давайте поки що розберемося з тим, що нас чекає цієї весни. Як і раніше, електрику будуть продавати населенню за кількома тарифами. За електроенергію до 100 кіловат-годин на місяць доведеться заплатити 90 копійок за кіловат-годину, нині ж ми платимо 71,4 копійки. При використанні від 100 до 600 кіловат-годин тариф виросте з 1 грн. 29 коп. до 1 грн. 68 коп. за кіловат-годину. За обсяг, що перевищує 600 кіловат-годин на місяць, також доведеться платити по 1 грн. 68 коп. замість 1 грн. 63,8 коп. Тобто за усе, що перевищуватиме 100 кВт/год., тепер один тариф.
Як повідомляють у ВАТ «Тернопільобленерго», для багатодітних, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу встановлені тарифи на найнижчому рівні — 90 коп. за 1 кВт/год. (з ПДВ) незалежно від обсягів споживання.
Електрична енергія, яка витрачається в багатоквартирних будинках та гуртожитках на технічні цілі (роботу ліфтів, насосів та замково-переговорних пристроїв, що належать власникам квартир багатоквартирного будинку на праві спільної власності) та освітлення дворів, східців і номерних знаків, відпускається за тарифом 1 грн. 40 коп. за 1 кВт/год. (без ПДВ).
Електрична енергія, яка витрачається в дачних та дачно-будівельних кооперативах, садових товариствах, гаражно-будівельних кооперативах на технічні цілі (роботу насосів) та освітлення території, відпускається за тарифом 1 грн. 40 коп. за 1 кВт/год. (без ПДВ).
Енергетики звертають увагу на те, що для споживачів, які проживають у сільській місцевості та у місті, встановлюється єдиний тариф та єдиний обсяг споживання за мінімальною ціною — до 100 кВт/год. електроенергії на місяць (включно).
Як можна економити?
Якщо дослідити всі домашні побутові прилади, то найбільш «ненажерливими» будуть електроплита, електрочайник, електрообігрівач, бойлер, пральна машина, праска, кондиціонер і пилосос. Всі ці прилади споживають багато електрики, але працюють далеко не весь день, тому витрата електроенергії буде залежати від того, як часто ви готуєте, перете, прибираєте або миєтеся.
Як показує практика, найбільші споживачі електрики в будь-якій квартирі — це освітлення і холодильник. Адже холодильник працює цілий рік 24 години на добу, лампочками ми також користуємося щодня.
Щоб знизити споживання електрики, експерти радять замінити всі лампочки в оселі на енергозберігаючі. Так, вони дорожчі, але за кілька місяців окупляться.
Ще один простий спосіб економії — відключити всі електроприлади, крім холодильника, від розеток, коли вас немає вдома. В середньому один домашній прилад в режимі очікування споживає від 2 до 5 Вт електроенергії. Здавалося б, небагато. А тепер полічіть, скільки їх у вас підключено до мережі. Телевізор, комп’ютер, музичний центр і багато іншого. Скажімо, якщо таких приладів у вас десять і кожен з них споживає навіть 3 Вт, то сумарна їх потужність — близько 30 Вт. Якщо припустити, що в середньому 20 годин на добу вони простоюють, то вийде близько 0,6 кВт /год. зайвого споживання на добу, або 18 кВт/год. на місяць. За новими тарифами це близько 30 грн. на місяць.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: електроенергія, тарифи, Тернопіль, Тернопільщина