«Родинне свято пахне домашньою випічкою!» — переконана тернополянка Надія Бенькалович. Так, полиці магазинів нині вгинаються від найрізноманітніших солодощів, і нам, забіганим та втомленим, так хочеться спокуситися і придбати на Новий рік готовий тортик, коробку з горішками чи хоча б просто перемастити куплені вафлі згущеним молоком. Щоб особливо не заморочуватися на кухні, щоб бодай у свято відпочити… Та все ж… Аромат домашньої випічки створює неповторну атмосферу. Особливо у період зимових свят. Коли за вікном колючий вітер та холод, а вдома — так тепло й ніжно огортає запаморочливий запах ванілі, кориці, цедри… Не позбавляйте себе і своїх рідних цієї розкоші! Не обов’язково випікати триповерхові торти і витрачати на це кілька днів.
Повірте, святковою магією володіють найпростіші прянички та сухарики. Надія Бенькалович також пропонує вам спробувати урізноманітнити українську випічку італійськими смаколиками. Рецепти, якими вона люб’язно ділиться з читачами «НОВОЇ…», перевірила сама і не раз. Отож — затишних і смачних вам свят! І не забувайте, що найголовніша приправа абсолютно до усього, що ви робите для себе чи інших, — ваша любов. Не шкодуйте її ніколи!
Салат з руколи, помідорами чері та креветками
Невеличкий пучок руколи, 10-15 креветок середнього розміру, 50 г сиру пармезан, 150 г помідорів сорту чері, 3-4 шматочки батона, 3 ст. л. рафінованої оливкової олії, 1 ч. л. рідкого меду, 1 ч. л. французької гірчиці, 2 ч. л. бальзамічного оцту, зубець часнику, кунжут до смаку.
Передусім треба приготувати грінки. Шматочки батона збризнути оливковою олією та натерти зубцем часнику, а потім нарізати кубиками та підсушити у духовці. Руколу вимити та висушити за допомогою паперового рушничка. Покласти її у салатницю. Креветки відварити до повної готовності та очистити, якщо потрібно. Краще купувати морожені очищені креветки, тоді їх потрібно буде лише відварити. Далі порізати навпіл або на четвертинки помідори чері. Посипати усе це кунжутом. Якщо комусь більше смакує, то кунжут можна трохи підсушити на сковороді. Тепер приготувати соус. Для цього у піалі змішати рафіновану оливкову олію, бальзамічний оцет, викласти гірчицю у зернах, мед, сіль та перець. Вимішати соус до однорідного стану і додати у салатницю. Тепер — натерти на грубій тертці пармезан. Зверху — грінки із запеченого батона.
Ребра з чорносливом в апельсиново-медовому соусі
8-10 шт. реберець помити, вимочити, відлити воду, посолити та поперчити, викласти у каструлю. Нехай так маринуються 1-2 години. Тим часом вичавити сік з двох апельсинів, додати столову ложку меду, мелений сухий або тертий свіжий імбир, половину чайної ложечки кориці, дрібку тертого мускатного горіха. Усе це добре змішати та залити ребра зверху. Викласти на ребра 10 штучок чорносливу. Поставити каструлю на вогонь, нехай закипить. А відтак тушкувати ребра на маленькому вогні впродовж години-півтори. Не перемішувати їх у жодному випадку, інакше чорнослив може пристати до дна каструлі.
Корнети
(круасани по-італійськи)
Опара: 170 мл води, 15 г дріжджів, 250 г борошна. Усе змішати, накрити плівкою і залишити підходити у теплому місці на короткий час. До опари, що трохи підійшла, додати 2-3 ст. л. борошна і добре вимішати. Додати один жовток, 100 г
цукру, 1 ч. л. солі, 120 мл молока, ванільний цукор, цедру лимона, 30 г
м’якого масла. Борошна стільки, скільки потрібно, щоб замісити м’яке дріжджове тісто. Тісто залишити. Тим часом розкачати між двома аркушами пергаменту 270 грамів масла або маргарину. Далі розкачати тісто пластом і вкласти усередину масло. Згорнути його конвертом і покласти у холодильну камеру на 30 хвилин. Далі розкачувати його з іншого боку і знову складати у конвертик і класти у камеру. Цю процедуру повторювати ще двічі. Далі розкачати тісто уздовж прямокутником і розрізати трикутниками. Формувати корнетики. Коли вони підростуть, змащувати яйцем з молоком і відправляти у духовку. Випікати при температурі 160-170 градусів. Після того, як корнетики приготувалися, нарізати їх і наповнити заварним кремом, нутеллою, шоколадом чи іншими начинками.
Пряники медові
250 г борошна, 100 г м’якого масла, 100 г цукру, 0,5 ч. л. соди, 2 ст. л. меду, 1 яйце, мелені спеції: кориця, імбир, мускатний горіх тощо, можна взяти готову польську приправу, яка називається «Приправа до пєрніка». Замісити м’яке тісто. Розкачувати завтовшки 0,5 см та вирізати пряники. Пекти при температурі 160 градусів. Прикрашати білковою глазур’ю.
Кантучіні
250 г борошна, цедра 1 апельсина або лимона, 100 г мигдалю, 200 г
цукру, 2 яйця, 1 ч. л. порошку до печива, 25 г масла, ванілін, щіпка солі.
Замісити тісто, зробити дві довгі палички на кшталт батончиків (вони ще будуть рости). Пекти до рум’яності. Вийняти з духовки. Поки гаряче, порізати на шматочки і знову відправити в духовку на 15 хв.
Апельсиновий бісквіт
7 яєць, 1,5 скл. цукру, 2 скл. борошна, 1 пакетик порошку до печива (2 ч.л.), 1-2 апельсини, 0,75 скл. апельсинового соку, 0,25 скл. олії.
Спочатку натерти на дрібній тертці цедру з апельсинів. Вичавити потрібну кількість соку. Підготувати форму для випічки. Це треба зробити заздалегідь, оскільки тісто потрібно вилити у форму відразу після приготування. Відділити жовтки від білків. Жовтки викласти у більшу посудину, білки — у меншу. Білки поки що заховати у холод, а до жовтків додати 1 скл. цукру. Збивати, поки маса не побіліє і не стане більшою в об’ємі. Додати сік, олію, цедру. Перемішати. Збити білки в круту піну. Тоді додати 0,5 скл. цукру і ще збивати, поки піна не стане густою, тягучою. У посудину з жовтками додати борошно, порошок до печива та половину збитих білків. Легенько перемішувати рухами знизу вверх. Додати решту білків і знову легенько перемішувати. Вилити тісто у підготовлену форму і випікати при температурі 180 градусів упродовж 40 хв.-
1 год. Дуже ароматний та пишний бісквіт. Можна розрізати навпіл і перемастити улюбленим кремом чи мусом.
Яблучний пиріг з пудингом
Тісто: 450 г борошна, 250 г маргарину, 1 скл. цукру, 1 яйце, 2 жовтки, 2 ст. л. сметани, 1 ч. л. розпушувача.
Замісити тісто. Розділити на дві частини. Більшу покласти в холодильник, а меншу — в морозилку.
Начинка: 5-6 великих яблук, 2 ванільні пудинги, 4 ст. л. цукру, 600 мл молока, панірувальні сухарі.
Форму застелити пергаментом і змастити маслом. Тісто з холодильника розкачати, викласти у форму і поколоти виделкою. Покласти на 10 хв. у духовку при темп. 160 С. Вийняти і посипати сухарями або манкою для поглинання вологи з яблук. Або ж обкачати порізані яблука у крохмалі. Викласти їх на тісто. Заварити пудинг на молоці з цукром. Розвести пудинг у склянці холодного молока. Решту молока закип’ятити, ввести молоко з пудингом і на маленькому вогні довести до кипіння. Пудинг трохи загусне. Вилити гарячим на яблука. Зверху потерти тістом з морозилки. Випікати 50 хв. при температурі 180 С.
Надія Бенькалович,м. Тернопіль
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: рецепт номера