У День Незалежності Україні у Тернополі офіційно відкрили пам’ятник українському державному та військовому діячеві часів Української революції, Голові Директорії УНР, отаману війська і флоту УНР Симону Петлюрі. Про своє ставлення до видатного національного діяча, його роль і значення в контексті історії й сучасності розповідає міський голова Тернополя Сергій Надал.
Ми пишаємося, коли нас називають «петлюрівцями»
Відкриття пам’ятника Симону Петлюрі у Тернополі – це повернення історичної правди, ще один крок до належного вшанування усіх визначних постатей України.
Сьогодні, через 100 років з часу Української революції, як ніколи, актуальні слова Верховного отамана УНР Петлюри: “Шукайте правди у своїй громаді. Держава — понад партії! Нація — понад класи!” Це — заклик до єдності і до патріотизму праці. Це — противага популізму і руїні. Це — своєрідний заповіт Петлюри українським партіям, українським політикам і українському народу сучасності. З огляду на це Симона Петлюру сміливо можна назвати одним з перших політиків-державників. Будучи українським державним, військовим та політичним діячем, він намагався у дуже складних умовах відновити українську державу і продовжував це робити в еміграції.
Тому постать Симона Петлюри – це один із символів незалежності України поряд з Іваном Мазепою та Степаном Бандерою. Без діяльності Верховного отамана Української Народної Республіки, без його боротьби проти російських окупантів, ніколи б не постала Українська держава. Не випадково вороги України називали й називають українських державників «мазепинцями», «петлюрівцями» і «бандерівцями». Але ми, українські патріоти і націоналісти, пишаємося цими назвами. Пишаємося і возвеличуємо наших Героїв!
Петлюра і Тернопіль
Мабуть, не всі знають, що діяльність Симона Петлюри напряму пов’язана з Тернополем. З 16 до 31 травня 1919 року Тернопіль де-факто був столицею Української Народної Республіки. Тут перебували Директорія, уряд УНР і сам Симон Петлюра. Для Української Народної Республіки то був один з найбільш критичних і важких періодів. Українські війська відступали під ударами російських окупантів. Тоді у лави знекровленої армії УНР влилося багато наших земляків — галичан і подолян. УНР відродилася, навіть перейшла від Тернополя у контрнаступ і воювала ще майже три роки.
Тому пам’ятник Петлюрі у Тернополі – це не лише возвеличення слави Верховного отамана. Це також возвеличення пам’яті всіх загиблих за волю України, які віддали своє життя за нас.
Крок до спорудження «Пантеону Героїв»
Я щиро вважаю, що відкриття таких пам’ятників – це лише етап до належного возвеличення пам’яті про наших Героїв. Завершиться він тоді, коли вони будуть поховані на Батьківщині. Коли буде створено «Пантеон Героїв». Усі вони, від Петлюри і до Бандери, мають бути перепоховані в Україні. Тоді почнеться справжнє відродження країни. Суспільство, яке давно визнало українських героїв, отримає офіційне визнання держави не просто у вигляді заяв і декларацій, а у вигляді реальних дій.
Вважаю також, що Тернопіль, зокрема, громада Тернополя заслужила, щоб такий Пантеон був саме у нашому місті. По-перше, 99% тернополян підтримують ідею створення у Тернополі «Пантеону Героїв», де будуть поховані герої України всіх часів. По-друге, у новітній історії України саме Тернопіль став центром національного відродження. Тут зароджувався Народний рух України, Товариство української мови, інші патріотичні організації.
Тернопіль пам’ятає і пишається своїми Героями, які вибороли для нас найдорожче – вільну й незалежну Українську державу. Нехай вони завжди будуть з нами.
Сергій Надал,
міський голова Тернополя
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Сергій Надал, Симон Петлюра, ТМР