Тарифні «подарунки» від уряду під ялинку
НАК “Нафтогаз України” днями запропонував населенню купувати газ за “гарантованою” ціною — це нібито має убезпечити від різкого зростання вартості тарифів ЖКГ. Однак в експертному середовищі переконані: ціна на газ буде рости, а отже, зростатимуть і тарифи.
Як зазначає авторитетне видання “Економічна правда”, у разі відсутності транзиту з 1 січня ціни на газ можуть зрости до 12 900 грн. При цьому урядові ініціативи з “фіксованою ціною на газ для населення” експерти прямо називають профанацією і “димовою завісою”. Адже більшість газу закуповують промислові підприємства, виробники комунальних послуг, для яких немає фіксованих цін. Тобто вартість блакитного палива за мовчазної згоди уряду може зрости приблизно на 40 %. Водночас з наступного року НКРЕКП планує у два етапи підвищити тарифи на послуги розподілу газу для 44 обласних газопостачальників. Перше підвищення ціни планується вже на 1 січня 2020 року. Це ще додаткових 2,5 % від ціни “Нафтогазу”.
Єдиним засобом вберегти Україну від «газових стрибків» виконавчий директор НАК “Нафтогазу України” Юрій Вітренко назвав збільшення внутрішнього видобутку і підвищення енергоефективності. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook. Коментуючи ймовірне зростання ціни на газ, він прямо написав, що “так ми розплачуємося за некомпетентність і корупцію урядовців.”
Як вижити взимку? Тернопіль показує приклад
Місцеві громади з новими цінами на газ ставляться на коліна. У Тернополі порівняно краща ситуація, бо тут дев’ять років тому, з обранням міським головою Сергія Надала, почали реалізовувати комплексну стратегію з модернізації та енергоефективності.
Передбачаючи ситуацію, мерія робила все, щоб зменшити втрати тепла і споживання дорогого газу. Зокрема, відбувався перехід з чотирьохтрубної на двотрубну систему постачання тепла від котелень. У літньо-
осінній період багато хто з тернополян ремствував через розриті вулиці і двори. Але саме тоді проводилися роботи з прокладання нових комунікацій, котрі мають удвічі зменшити втрати тепла.
Крім того, вже протягом кількох років відбувається заміна устаткування у котельнях. Останнім великим об’єктом стала котельня на вул. Лесі Українки. В сукупності завдяки цьому на теперішній час досягнуто зменшення споживання газу на 35 % порівняно з періодом до реформи. І роботи тривають.
У житловому фонді встановлюються індивідуальні теплові пункти. У місті працює програма співфінансування з проведення утеплення будинків, коли 30 % робіт оплачують самі мешканці, а 70 % — виділяють з міського бюджету.
Як бачимо, з боку міської влади робиться все можливе для підвищення енергоефективності і зменшення витрат. Якби таких дій не проводили, тарифи могли б бути у три-чотири рази вищими з огляду на постійне підвищення цін на енергоносії.
І НАЙГОЛОВНІШЕ — за ініціативою міського голови Сергія Надала виконавчий комітет Тернопільської міської ради прийняв рішення про проведення перерахунку платіжок мешканцям громади за теплопостачання і гаряче водопостачання. Перерахунок буде здійснений за жовтень, листопад і грудень. За ці місяці суми нарахувань стануть меншими, а відтак тернополяни зможуть зекономити кошти на свята.
При відсутності заборгованості за послуги сума перерахунку зараховується в рахунок майбутніх платежів. У випадку, якщо в споживачів є заборгованість, то сума перерахунку їм зарахується в рахунок погашення існуючої заборгованості.
Перерахунок платіжок КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» проведе автоматично, тому мешканцям не потрібно додатково нікуди звертатися.
Прийняти програму просто. Складніше — виконати
По Україні є непоодинокими випадки, коли такі програми з енергоефективності, як у Тернополі, не працюють належним чином. Наприклад, нещодавно у Черкасах підрядник не зміг вчасно, до зимового періоду, завершити роботи з утеплення горища багатоквартирного будинку, бо не отримав вчасно кошти від місцевої ради. Тепер мешканці побоюються, що зимова негода зруйнує те, що було зроблено…
Треба сказати, що у таких питаннях, як впровадження енергоефективності, багато залежить від налагодженої роботи на місцях. У Тернополі є чіткий план, згідно з яким крок за кроком робиться все можливе, щоб тепло залишалося доступним людям. У цьому найбільша заслуга мера. Порівняно з іншими громадами у нас краща ситуація навіть на фоні того, що ані кожен з нас, ані місцеве самоврядування не можуть визначати чи контролювати тарифи.
Микола Тисменець
Джерело: НОВА Тернопільська газета