Зокрема, зобов’язалися до 2030 року щонайменше на 30 % підвищити енергоефективність у своїх містах. Церемонія відбулась у рамках Європейського тижня сталої енергії в Україні, а однією з головних подій заходу була презентація практичного досвіду Тернополя у реалізації програм з підвищення енергоефективності.
Тернопіль є одним з перших українських міст, які серйозно підійшли до питання енергоефективності. Міський голова Сергій Надал, виступаючи перед учасниками міжнародної конференції “Угода мерів та енергоефективність будівель: вчора, сьогодні, завтра”, окреслив проблеми, з якими зіткнулося місто на початку реформи.
“Місто мало розбалансовану систему центрального опалення. Близько третини мешканців міста відключилися від централізованого опалення станом на 2010 рік, тоді як витрати на виробництво тепла і гарячої води не зменшилися. Загальна протяжність комунікацій складала 148,5 км. Більшість з цих комунікацій були побудовані ще у 1960-80-их роках. Ми мали величезні втрати тепла на шляху від виробника до споживача. У такому стані Тернопіль підійшов до реформи, яка й дотепер триває”, — зазначив у своєму виступі Сергій Надал.
Реформу енергоефективності Тернопіль розпочав із детального аудиту системи теплопостачання і розробки стратегії
У цій ситуації міська влада розпочала реформу з детального аудиту системи теплопостачання і розробки стратегії. Для цього в рамках проекту Світового банку «Україна — трансформаційне підвищення енергетичної ефективності у містах» у Тернополі провели аналіз енергоспоживання усіх секторів та визначили пріоритетні напрямки розвитку й модернізації. Було підготовлено План дій зі сталого енергетичного розвитку м. Тернопіль до 2020 року. Відтоді цей план покроково реалізується.
Розвиток та модернізація системи централізованого теплопостачання м. Тернопіль, за словами Сергія Надала, включає три основні елементи: програму енергоефективності, програму енергозбереження та програму термомодернізації будівель житлового фонду міста на 2015-2020 роки. Загалом в оновлення системи теплопостачання планується інвестувати протягом найближчих шести років понад 2 млрд. грн.
“У рамках цих програм здійснюється перехід до двотрубної системи (замість чотирьохтрубної), коли гаряча вода готується безпосередньо на індивідуальних теплових пунктах в будинках, а не на центральних бойлерних, — поділився досвідом Сергій Надал. — Відтак після завершення відповідних робіт впродовж опалювального сезону гаряча вода буде подаватись цілодобово. Там, де ця система працює, вже є економія тепла і коштів від 30% до 50% у рік. Наступний наш крок — зменшення залежності від дорогого газу і перехід на виробництво тепла з біомаси та інших альтернативних видів палива. Загальна інвестиція на це складає 72 млн.грн., що дозволить зменшити залежність міста від вартості газу і збільшити вплив громади на тарифну політику.”
Тернопіль отримає сучасну систему віддаленого керування і моніторингу теплопостачання
Ключовим елементом нової системи виробництва тепла та гарячої води стане централізована система на основі технологій SCADA. Розповідаючи про це на згаданій міжнародній конференції, Сергій Надал зазначив, що впровадження системи віддаленого керування і моніторингу процесу теплопостачання (SCADA) у поєднанні з установкою ІТП дозволить запровадити систему спостереження за роботою теплових мереж з центрального диспетчерського пункту в режимі реального часу та із врахуванням погодних умов. У свою чергу, це дозволить визначати оплату за фактичне споживання в місцях загального користування та стимулювати мешканців до спільного впровадження енергоефективних заходів. «Ми будемо розуміти у режимі реального часу, де у нас можуть виникнути проблеми і як їх оперативно вирішувати”, — підкреслив Сергій Надал.
Мерія також запровадила програму співфінансування для проведення термомодернізації житлового фонду. “Для популяризації заходів з енергоефективності міською радою прийнята Програма термомодернізації будівель на умовах співфінансування, а також відкрито Ресурсний центр підтримки ОСББ з питань чистої енергії. Таким чином, до енергоефективності залучається вся міська громада, а реалізовані проекти дозволяють говорити про суттєву економію витрат тепла і коштів споживачів», — наголосив Сергій Надал.
При цьому, як він відзначив, протягом останніх кількох років вдалося зменшити споживання газу комунальним підприємством «Тернопільміськтеплокомуненерго» на 16,9 млн. кубічних метрів та скорочено споживання електроенергії на 2989 Мвт/год. Це — суттєва економія, що має величезне значення в умовах, коли саме витрати на виробництво тепла займають левову частку місцевих бюджетів. Відтак така схема реформи з енергоефективності може бути впроваджена і в інших містах України.
Зазначимо, що під час конференції позитивну оцінку впровадженню енергоефективних технологій у Тернополі дали представники міжнародних партнерів міста, зокрема, Європейського банку реконструкції та розвитку, Міжнародного банку реконструкції та розвитку, програми Європейського партнерства заради енергоефективності та захисту навколишнього середовища (ESP). Як відомо, ці організації вже багато років співпрацюють з мерією Тернополя у питаннях реалізації проектів з впровадження енергоефективних технологій. А тепер вони наочно бачать конкретні результати такої співпраці, яку цілком можливо і важливо поширити на всю Україну.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: енергетика, Сергій Надал, Тернопіль, ТМР