Відвирували пристрасті, відгриміли аплодисменти, мов у калейдоскопі, змінили одна одну вісім оригінальних, неповторних, унікальних вистав. Розійшлася публіка, опустів партер, закрили завісу… Що ж, XVI Всеукраїнський фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют» — уже історія. Проте історія, яку… приємно згадати! Бо ж якщо «Львів+вересень» — це Форум видавців, то вересень у Тернополі — це Театр…
І з плином часу багаторічний «роман із Мельпоменою» у файномістян не зменшує обертів: тернопільська публіка на компліменти та оплески акторам та режисерам не скупиться, а вони, у свою чергу, запевняють, що наші театрали — найуважніші, найвдячніші, найвідданіші, і узагалі — най-най!.. Але публіка-публікою, а на «Театральних вечорах» упродовж останніх років працює не одне, а аж два журі: не лише театралів, очолюване лауреатом Національної премії України ім. Тараса Шевченка, академіком Федором Стригуном, а й журналістське. І кожне з них визначило та відзначило власних фаворитів. І хоча перших премій для «дебютантів» у кількох номінаціях (а саме — за кращу режисуру, сценографію та музичне вирішення вистави) професійне журі не присудило, все ж увагою та добрим словом нікого із гостей фестивалю (нагадаємо, пофестивалити до Тернополя цьогоріч приїхали театри зі Львова, Луцька, Коломиї, Чернівців, Києва та Хмельницького) не оминули. Отож, диплом «За режисуру другого ступеня» отримав режисер Чернівецького Молодого драматичного театру Іван Данілін (вистава «Одруження»), диплом «За режисуру третього ступеня» вручили Артему Вусику — режисеру-постановнику вистави «Джалапіта» (Перший академічний український театр для дітей та юнацтва, м. Львів). Цю ж постановку відзначили і за пластичне вирішення.
Кращим акторським ансамблем стали актори Львівського академічного театру ім. Леся Курбаса з вистави «Ножі в курях, або Спадок Мірошника», а диплом «За головну жіночу роль» повезе із «Вечорів…» додому акторка Коломийського академічного обласного драмтеатру ім. І. Озаркевича Олександра Філімонова (за роль Тетяни у виставі «У неділю рано зілля копала»).
Диплом «За головну чоловічу роль» отримав Ігор Натанчук за роль Робера у виставі «Жінки – це ще ті бестії» Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т. Шевченка. До слова, саме ця постановка отримала «Приз глядацьких симпатій» від журналістського журі, очолюваного головним редактором журналу «Літературний Тернопіль», заслуженим діячем мистецтв України Богданом Мельничуком. Журналістське журі також нагородило дипломом «Талант у квадраті» драматурга і режисера Богдана Гнатюка – автора та режисера резонансної вистави «Кафе «Республіка». Власне, у цьому випадку смаки обох журі збіглися — Богдан Анатолійович отримав ще й спеціальну відзнаку «Мистецька надія».
У завершальний день фестивалю — неділю, 23 вересня, — очільник Тернополя Сергій Надал привітав молодих режисерів, постановників, акторів та поціновувачів театрального мистецтва із завершенням події, що уже стала справжнім театральним святом. «Я пишаюся тим, що таке свято щороку відбувається у нашому місті. Без «Театральних вечорів» вже не можливо уявити Тернопіль, адже фестиваль став справжньою візитівкою нашого міста в Україні та світі, — зазначив Сергій Надал. — Саме у Тернополі відроджуються славні традиції тернопільського театру. Ще у 1915 році молодий актор Лесь Курбас разом з друзями по Тернопільській гімназії заснував театр, що називався «Тернопільські театральні вечори». Театр був шалено популярний. Сучасні «Тернопільські театральні вечори» — це вшанування геніїв театру минулого, возвеличення митців сучасності та майданчик для старту нових метрів театру».
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: театральні вечори, Тернопіль