Краще, ніж у Європі!
Світлі сяючі коридори, ошатні сучасні палати з найновішим лікувальним та діагностичним обладнанням, кваліфіковані працівники… Де це — у Польщі? Чи, може, Німеччині?.. Ні, це в Тернопільській обласній комунальній клінічній психоневрологічній лікарні. Тут усе не просто, як у Європі, а… набагато краще!
— Наш заклад є зразком клініки європейського рівня як за умовами перебування, так і за новітніми технологіями лікування, — зазначає головний лікар Володимир Шкробот, який, власне, і є генератором позитивних змін у лікарні та основним рушієм їх втілення, а також кавалером ордена «За заслуги», що прирівнюється до звання Герой України. — Уже звичною справою стало як відкриття нових відділень (як, скажімо, не пишатися відкриттям центру нейрореабілітації, з появою якого у мешканців нашої області, які перенесли інсульт, з’являється надія на повернення до повноцінного життя?!), так і регулярне осучаснення вже існуючих.
Але найцінніший скарб нашої лікарні — це люди. Сьогодні у нашому закладі сформувалася потужна команда однодумців — лікарі, медсестри, молодші медичні спеціалісти, технічний персонал, — усі ті, хто утворив і складає цілісний організм однодумців, хто щодня доводить своїм професіоналізмом, патріотизмом та ентузіазмом, що здатні якнайкраще виконувати свою місію. Персонал лікарні (а це майже тисяча людей!) працює, немов злагоджений годинниковий механізм! Разом нам вдалося зробити чимало яскравих і цікавих речей, досягти нових висот. Так, упродовж останніх дев’яти років Тернопільську обласну психоневрологічну лікарню визнавали найкращою серед 140 лікувальних установ аналогічного профілю в Україні! У нашому закладі ми втілили все найкраще, що бачили в Польщі, Німеччині та в колег у Києві. Згадаймо перші реконструкції і реструктуризації, створення нових відділень у час, коли вважалось, що КТ, МРТ, водолікарня — це міф і утопія… Нині усе це успішно функціонує на базі нашої лікарні. За останні десятиліття нами пройдено славний шлях: стараннями нашого персоналу та за допомогою меценатів ми створили суперсучасну лікарню, аналогів якій в Україні, повірте, точно не знайти!
Минуле…
*Початком організації психіатричної служби в області був 1952 рік, коли за рахунок перепрофілізації дермато-венерологічних ліжок на Загребеллі (околиця Тернополя) було відкрито чоловічий психіатричний відділ обласної лікарні на 25 ліжок, а в селі Мишковичі колишнього Микулинецького, нині Тернопільського району – психіатрична жіноча лікарня – спершу на 40, а потім на 65 ліжок (гол.лікар В.П.Тищенко). У відділі в лікарні працювали 3 психіатри і 2 невропатологи за сумісництвом.
*У 1954 році психіатричне відділення Тернопільської обласної лікарні перейменовано в психіатричну лікарню (гол. лікар В. М. Пономаренко), а в с. Буданів колишнього Буданівського, а нині Теребовлянського району відкрита третя психіатрична лікарня області.
*У 1956 році всі стаціонарні психіатричні хворі області переведені в Буданівську психіатричну лікарню, де в цей час було розгорнуто 300 ліжок з профілізацією відділень (чоловічий, жіночий, соматичний психіатричний і наркологічний). Створений у тому ж році обласний психоневрологічний диспансер (головний лікар А.Г. Радомисельський) очолив позалікарняну психіатричну службу, що дало можливість забезпечити диспансерний нагляд за хворими і позитивно позначилось на використанні психіатричних ліжок.
*Підвалини стрімкого розвитку психоневрологічної служби на Тернопіллі започаткували наприкінці 60-их років минулого століття, коли така знакова постать в історії медицини, як професор Олександр Адріанович Ярош зініціював перед тодішніми можновладцями розв’язання назрілої проблеми, а саме — побудови спеціалізованого медичного закладу — обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні. Керівництво медичної галузі, вся медична спільнота краю активно доклалися до того, аби психіатрична лікарня з приміщення барачного типу трансформувалася в потужний сучасний лікувальний заклад, де надають психіатричну, неврологічну та нейрохірургічну допомогу мешканцям області та міста.
Сьогодення…
*У 2001 році лікарню очолив Заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доктор філософії Володимир Васильович Шкробот. Хірург вищої категорії, талановитий фахівець-новатор, невгамовний і всюдисущий організатор та ентузіаст. Він не навчений відпочивати, інколи видається, що роботі присвячує себе цілодобово, а тому стала вона для нього хобі. Під керівництвом Володимира Васильовича лікарня кардинально змінила свій вигляд, ставши обличчям сучасної медицини.
Тут було проведено докорінну реконструкцію лікарняних корпусів: зроблено шатрову покрівлю, утеплено неврологічний корпус, замінено систему опалення, водопостачання та каналізації у психіатричних відділеннях, замінено дерев’яні вікна на металопластикові енергозберігаючі, проведено капітальний ремонт палат покращеного перебування пацієнтів у всіх стаціонарних відділеннях (загальна кількість люкс-палат понад 40). Було створено обласний судинно-діагностичний центр (2003), відкрито центр ранньої медико-соціальної реабілітації інвалідів та учасників війни з органічним ураженням нервової системи (2004), відділення інтенсивної терапії кризових станів з цілодобовим анестезіологічним постом та необхідним обладнанням (2006), з 2009 року почало свою роботу оновлене фізіотерапевтичне відділення з новозбудованою водолікарнею, яка дозволила покращити реабілітацію пацієнтів як неврологічного, так і психотерапевтичного профілів, запроваджено тромболітичну терапію — єдину можливість на сьогоднішній день високоефективної допомоги при ішемічному інсульті, створено центр медико-психологічної реабілітації учасників АТО (2015), в квітні 2016 року на базі підліткового відділення відкрито відділення когнітивних розладів, аналогів якому немає в Україні. Цьогоріч було створено також потужний нейрореабілітаційний блок, оснащений на рівні кращих світових клінік.
Легко мовиться “поповнилася”, “придбано”, “відкрито”, “завершено”, “збудовано”, адже на все це потрібні величезні кошти. Лише людина з особливим авторитетом, наполегливістю і кипучою енергією може добитися такого. В добру хвилину сказати — Володимиру Васильовичу це вдається!
Нині в Тернопільській психоневрологічній лікарні працює близько тисячі осіб, із них 127 лікарів, з яких п’ятеро є кандидатами медичних наук, 325 молодших спеціалістів з медичною освітою і 325 молодшого медичного персоналу та 142 працівники господарсько-обслуговуючого персоналу. До складу медичного закладу входить 11 психіатричних та 4 неврологічні відділення, а також приймальне, інсультне, фізіотерапевтичне відділення, водолікарня, відділення інтенсивної терапії кризових станів, амбулаторно-поліклінічне, організаційно-методичне консультативне відділення, денний стаціонар неврологічного та психіатричного профілю, лабораторія, відділення функціональної діагностики та рентген-відділення. З фондом 825 ліжко-місць (з них 630 психіатричних і 195 неврологічних) та прилеглою територією близько 15 гектарів лікарня є найбільшим медичним закладом області.
…та плани на майбутнє
— У п’ятницю, 19 жовтня, великою урочистою академією у Тернопільському драмтеатрі ми відсвяткуємо ювілей лікарні, — каже Володимир Шкробот. — Приїжджає потужна делегація наших колег із Польщі та Німеччини, провідні українські фахівці та спеціалісти… Проте святкування святкуванням, а кожен новий день дає нам нові виклики. Я уже не раз звертався до керівництва області: посприяйте нам із фінансуванням, і ми створимо в Тернополі кращу лікарню в Європі… Хоча навіть нині нам нецікаво просто «виходити» на чийсь рівень, бо — чесно вам скажу — аналогів нашій лікарні як в Україні, так і у близькому зарубіжжі немає… І у матеріальній складовій, і в технологіях ми не пасемо задніх. Для «повного щастя» нам бракує хіба що ангіографа — унікального апарата, на якому видно усю карту судин потрібного органа чи частини тіла. За допомогою цього сучасного методу діагностики на базі лікарні можна буде продіагностувати і ліквідувати будь-яку патологію судин людського організму. Так, він коштує мільйони євро, і не скоро окупиться, але навіть одне врятоване за його допомогою життя є безцінним…
Ще у наших планах — збудувати нове модернове приймальне відділення лікарні, де був би апарат для повного біохімічного аналізу крові, комп’ютерний томограф… А узагалі моє кредо звучить так: «Якщо хочеш досягти максимального, прагни неможливого!»
ВІЗИТКА
Володимир Васильович Шкробот, головний лікар ТОККПЛ.
Кандидат медичних наук (1995), Заслужений лікар України (1999), нагороджений орденом Української Автокефальної церкви князя Острозького І ступеня (2001) та вищого ступеня (2011), дійсний член Української Академії економічної кібернетики (2002), доктор філософії (2011), повний кавалер орденів «За заслуги» (2004, 2007, 2017). Успішно займається науковою роботою: є автором 43 наукових праць, 20 рацпропозицій та 2 винаходів. Співавтор підручників «Атлас хірургічних маніпуляцій і операцій» (1997), «Шпитальна хірургія» (1999) та «Клінічна хірургія» (2000).
У 2014 році здобув вищу економічну освіту на базі Тернопільського державного економічного університету зі спеціальності «Адміністративний менеджмент» і отримав диплом з відзнакою магістра менеджера з адміністративної діяльності, організатор охорони здоров’я вищої кваліфікаційної категорії.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: лікарня, ювілей