Повноваження їх встановлювати (коригувати) має управління транспорту, комунікацій та зв’язку міської ради Тернополя. Це норма законодавства України. Якщо ж міська влада піддасться на провокацію деяких «зацікавлених» юристів і суддів, то це загрожує обернутися для Тернополя транспортним колапсом. Ні місто, ні громадський транспорт просто не «потягнуть» тарифів 2014 року.
Історія питання
Справа в тому, що недавно Тернопільський окружний адміністративний суд розглянув позов до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, в якому міститься вимога визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №819 від 30.10.2018 року «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів автомобільним та електричним транспортом в м. Тернопіль». Причому прийняте рішення обгрунтовується лише формальними підставами недотримання процедури прийняття регуляторного акту. Тобто, судді просто придерлися до формальностей, не розглянувши питання по суті.
А факти промовисті:
- Тарифи на перевезення пасажирів автомобільним та електричним транспортом у Тернополі від 30 жовтня 2018 року приймались за результатами громадських обговорень із подальшим проведенням аудиту та отриманням експертного висновку фірмою «ТерАудит».
- Судом не надано належної оцінки діям органу місцевого самоврядування, не враховано прав суб’єктів господарювання у сфері пасажирських перевезень, зокрема, не залучено останніх до участі у справі при прийнятті рішення, яке безпосередньо впливає на їхні обов’язки, права, свободи та інтереси, а натомість надано перевагу абстрактним твердженням позивача, який вбачає порушення у формальній процедурі.
Наразі розгляд спору перебуває у Верховному Суді.
Для Тернополя готують «херсонський сценарій»
Судячи з усього, окремі юристи та судді, які беруть участь у питанні скасування тарифів на проїзд у громадському транспорті Тернополя, взяли за приклад ситуацію у Херсоні, яка склалася там наприкінці 2018 року. Херсон тоді практично «зупинився», а міська влада стала заручником горе-активістів і перевізників.
У листопаді 2018 року після призупинення судом рішення виконкому про новий тариф у розмірі 6 гривень автотранспорт у Херсоні просто перестав функціонувати. Тоді найбільш заповзятливі фірми встановили власний тариф – 8 гривень і навіть надрукували нові квитки. Якщо ж хто відмовлявся платити таку суму і добивався справедливості, то йому перевізники просто хамили і виставляли з автобуса. Врешті-решт завершилося все тим, що мешканцям Херсона довелося платити за проїзд більше, ніж у 2018 році визначила міська рада.
Так херсонські судді й активісти зіграли «на користь громади», а реально – на користь перевізників. Тоді ж, восени 2018-го, схожі процеси відбувалися і в Тернополі. Ситуацію врятувала тверда позиція міського голови Сергія Надала, який зумів знайти важелі впливу на перевізників і не допустив транспортного колапсу в місті.
Сьогодні у Тернополі відбувається друга спроба доведення громадського транспорту до колапсу.
Як має діяти міська рада Тернополя?
У даній ситуації міська рада Тернополя має всі конституційні підстави вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції (ст.145) і законів України, зокрема, на підставі волевиявлення членів громади – проведених загальних зборів. Згідно зі статтею 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», міська влада має забезпечувати баланс інтересів суб’єктів господарювання, громадян і держави. У випадку встановлення вартості проїзду в громадському транспорті такий баланс забезпечується.
Перекладаючи з юридичної мови на просту, це означає, що після консультацій з громадськістю і перевізниками міська рада має всі повноваження встановлювати тарифи на проїзд у громадському транспорті. Це її конституційне право.
Теперішні тарифи на транспорт у Тернополі не викликають будь-якого негативного резонансу в суспільстві, вони цілком прийнятні як для як мешканців територіальної громади – споживачів послуг, так і для суб’єктів господарювання у сфері пасажирських перевезень. Відміна ж даних тарифів призведе до відмови перевізників здійснювати надання послуг у сфері пасажирських перевезень, що викличе громадське збурення і призведе до паралічу життєдіяльності міста.
Допустити таке міська рада Тернополя не може. Це проти здорового глузду, інтересів громади і Конституції України.
Діючі тарифи будуть збережені, а транспортного колапсу не буде!
Користуючись своїм правом, яке гарантоване Конституцією і Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», міська рада Тернополя має всі законні підстави для збереження діючих тарифів. Комунальний транспорт Тернополя буде функціонувати в незмінному на сьогодні режимі і при діючих тарифах!
— У тролейбусах – 5 грн. при розрахунку «Картою тернополянина» або проїзним квитком, 6 грн. – при розрахунку готівкою або банківською карткою.
— У маршрутках – 6 грн. при розрахунку «Картою тернополянина» або проїзним квитком, 7 грн. – при розрахунку готівкою або банківською карткою.
— Зберігаються всі пільги на проїзд для учнів, студентів та інших категорій.
Петро Іванишин
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: вартість проїзду