Активісти ГО «Вільні люди», «Правого сектору», Молодіжного Націоналістичного Конгресу та ВО «Автомайдан. Тернопільський осередок» прийшли до медичного центру, щоб звернути увагу на те, що його керівництво нібито надає психологічну реабілітацію учасникам АТО, хоча досі невідомо, хто ж, власне, скористався їхньою допомогою. А медцентр, власником якого була дружина заступника голови Служби безпеки України в Тернопільській області, тим часом отримав за це чималу суму з державного бюджету – 250 тис. грн.
А почалося все з того, що торік активісти ГО «Вільні люди» почали моніторити державні закупівлі, пов’язані з психологічною реабілітацією бійців. Загострило увагу ще й те, що у ЗМІ періодично з’являлася інформація щодо відмивання державних коштів саме на цьому виді допомоги.
– На сайті, де містяться офіційні дані про тендерні закупівлі, ми побачили, що медичний центр «Віасан» виграв тендер на суму 250 тисяч гривень у липні 2015-го й зобов’язався провести курс психологічної реабілітації учасникам АТО, – розповідає керівник ГО «Вільні люди» Іван Ковалик. – Угоду про оздоровлення бійців центр підписав 18 грудня 2015 року, а вже через десять днів подав акти виконаних робіт, де йшлося про те, що реабілітовано сто учасників АТО. А згідно із умовами угоди, бійці мали би проходити курс психологічної реабілітації два тижні з розрахунком 40 годин на одну особу.
Така інформація не могла не зацікавити активістів і вони почали своє розслідування. За допомогою звернулися до правоохоронних органів, щоб у рамках кримінального провадження знайти бійців, які нібито проходили психологічну реабілітацію.
– Ми спілкувалися з різними державними структурами, – додає Іван Ковалик, – але жодна із них не направляла учасників АТО на реабілітацію до «Віасану». Спілкувалися також з психологами, які на волонтерських засадах у Тернопільській області надають психологічну допомогу бійцям. Вони також про це нічого не знали. Телефонували до бійців з Тернопільщини, які знаходяться у нашій базі даних, але й вони не проходили психологічної реабілітації у «Віасані».
Однак, незважаючи на ці всі беззаперечні докази, в ГУНП у Тернопільській області відмовили в порушенні кримінального провадження і 12 жовтня цього року активісти звернулися до обласної прокуратури, яка тепер займається даним розслідуванням.
– Після того, як прокуратура порушила кримінальне провадження, ми спілкували з працівниками «Віасану», які просили нас забрати заяву, – каже активіст. – Але у нас була, як, власне, й досі є єдина умова – надати органу досудового розслідування список учасників АТО, які проходили реабілітацію. Якщо ці люди підтвердять, що справді проходили реабілітацію, то у нас питань більше не виникне. А що ми натомість отримали? 5 листопада цього року директор клініки «Віасан» продає свою фірму громадянам Узбекистану, надає списки учасників АТО написані почерком, зрозуміти який не можливо, нема також адреси, де проживають бійці, їх контактних телефонів. І ми вкотре вимагаємо, щоб медичний центр «Віасан» надав органу досудового розслідування списки учасників АТО так як цього вимагає досудове слідство.
Але знову ж таки не все так просто, адже, як вдалося з’ясувати активістам, продавши клініку «Віасан», її колишня власниця створила нову фірму «Віасан Group», лише зареєстрована вона тепер на її 21-річного сина.
– А це вже юридична махінація для того, щоб орган досудового розслідування не зміг вести слідчі дії, зокрема, не можуть бути проведенні ні обшуки, ні виїмки документів, тому що це вже інша юридична особа, – переконаний Іван Ковалик. – До того ж, якщо в результаті досудового розслідування, буде доведено, що медичний центр «Віасан» не надав психологічної реабілітації бійцям, то збитки з нього стягнути буде вже неможливо – клініка належить громадянам іншої держави. Тому ми вимагатимемо, щоб збитки були стягнуті безпосередньо з винуватиці.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Іван Ковалик, активіст, бійці, Віасан, кошти, СБУ, Тернопіль, учасники АТО