Неділя, 20 квітня 2025
• У Зарваниці вшанували пам’ять отця Василя Поточняка • Двоє жінок потрапили під колеса автомобіля у Теребовлі • У Тернополі запрацював інноваційний центр реабілітації для захисників і захисниць • У Тернопільському ставі знайшли тіло 79-річної жінки • Пластуни Тернополя відзначили 113-ту річницю першої присяги • Жінка з Теребовлянщини втратила майже на 50 тисяч гривень • 6-річний хлопчик вибіг на дорогу та потрапив під колеса авто • «Я і нині з вами»: у Тернополі відбулася урочиста академія з нагоди відзначення Року митрополита Андрея Шептицького • Нехай музика відтворює довкілля: в Тернополі оголосили Всеукраїнський музичний конкурс • Василіянський монастир у Бучачі — найкраще фото Тернопільщини у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024» • «Тернопільщина вражає 2025» туристичний форум об’єднав експертів і крафтових виробників • 76 мільйонів на незаконному видобутку піску заробила відома будівельна фірма Тернополя • У Зарваниці відбудеться Хресна дорога за справедливий мир • Підприємець із Кременця самовільно будував кафе на… Замковій горі • Тернопільські танцівники – бронзові призери престижного світового чемпіонату • Діти з інвалідністю на Великдень водитимуть гаївки в етнопарку на Тернопільщині • На війні загинув працівник Західноукраїнського національного університету Андрій Луцик • «Чотири рази мене ледь не вбили». Гвардієць на псевдо Меч про бої на Донеччині, віру та гумор на війні (ВІДЕО) • Поет Сергій Жадан провідав воїнів у лікарні в Тернополі • Понад 17 тисяч доларів взяв поліцейський на Тернопільщині за… “квиток” для ухилянта
Українська пісня чужа для… українських музикантів?

Автор: Опубліковано: 15 Квітня о 16:34 7


Почалося все з того, що депутати різних фракцій зареєстрували у Верховній Раді законопроект №3822. Ініціював його міністр культури В’ячеслав Кириленко.


Уже майже тиждень у соцмережах не вщухають дискусії про «список 55-ох». Якщо імена Потапа та Насті Каменських у цьому списку жодних емоцій не викликають, то  те, що до нього потрапили Андрій Хливнюк та Джамала, щонайменше дивує.

А почалося все з того, що депутати різних фракцій зареєстрували у Верховній Раді законопроект №3822. Ініціював його міністр культури В’ячеслав Кириленко, запропонувавши змінити дві статті закону «Про телебачення та радіомовлення». Перша правка зобов’язує радіостанції формувати ефіри так, аби 50% музики у них було від українських авторів і виконавців. Причому 75% цієї кількості мають складати пісні державною мовою. Друга правка фактично забирає в радійників можливість хитрувати і виконувати запропоновану квоту за рахунок нічних ефірів.

Здавалося б, що тут не так? На радіо в Україні має звучати українська музика. Природно й зрозуміло. І українські музиканти мали б від такої ініціативи тішитися й підтримати її. Але ж ні, 55 українських виконавців та гуртів написали звернення до В’ячеслава Кириленка та народних депутатів, у якому просять не вводити 50% квоту для українських пісень на радіо. Серед підписантів, зокрема, Джамала, Андрій Хливнюк, Дмитро Шуров, Alloise, гурт Dvoe, Тіна Кароль, Світлана Лобода, Ірина Білик, Віктор Павлік, Віталій Козловський, гурт Lama, Наталія Могилевська, гурт The Hardkiss, Злата Огнєвич, Олексій Потапенко (Потап), Руслан Квінта, «Табула Раса», Ірина Федишин  та інші.

Не дивно, що «закон Кириленка» найбільше не сподобався радійникам. Вони вважають, що проект є популістським і не враховує особливостей індустрії. Найкраще їхню позицію прокоментував відомий блогер Олександр Клочан: «Може, один зі ста 100 людей завчасно готує флешки в авто перед поїздкою. Решта просто сідають в авто і вмикають радіо. І все. Різниця є лише на виході після всього цього. Люди стають або розумнішими, або жлобами, сєпарами чи патріотами, вихованими чи матюкливим бидлом. Тож думка про втрату від реклами — хибна. Вони просто інші, ці бізнесмени на радіо. Вони не українці, їм українське чуже — і тому вони видумують різний брєд, щоб лишень не вискакувати з свого світочку».

Ключова фраза — «їм українське чуже» — все пояснює. Але невже українське чуже й українським музикантам?! Чому й вони вважають пропозицію міністра Кириленка популістським кроком, який «намагається розділити українців за мовною ознакою, працює проти єдності в суспільстві та є неприпустимим в умовах, коли країна протистоїть зовнішній агресії».

Втім, дехто з них уже змінив свою думку. Скажімо, днями Віктор Павлік написав на своїй сторінці у Фейсбук: «Прошу вибачення у всіх за свій вчинок. Не догледів, що підписую…».

А Джамала взагалі стверджує, що нічого не підписувала! «Останніми днями з’явилося багато коментарів стосовно нібито моєї позиції щодо квотування українського продукту на радіо. Я спочатку навіть не зрозуміла, звідки взялася ця інформація, тому що особисто до мене ніхто з жодними питаннями з цього приводу не звертався. Тому я чесно усім відповідала, що це фейк, — зізналася вона. — Виявляється, що певна організація на власний розсуд оприлюднила перелік виконавців, які виступили проти ініціативи міністра культури. Зі мною це не узгоджували. Мій продюсер Ігор Тарнопольский справді брав участь в обговоренні цієї ініціативи і критикував її положення, але і він нічого не підписував. Через те, що мене постійно просять прокоментувати це, довелося вивчити цей законопроект. Можу сказати, що він далекий від ідеального, і, на мій погляд, потребує вдосконалення по багатьох пунктах. Вважаю також, що цією справою повинні займатися не артисти, а представники радіоіндустрії, депутати, журналісти та суспільні діячі».

Власне, обговорення механізмів збільшення частки пісень українською мовою в радіоефірі триває. Очевидно, що ще не раз будуть висловлюватися і ті, хто виступає за впровадження квот, і противники таких заходів.

«Сьогодні прочитала в одного діяча шоу-бізнесу, що ті, хто виступає за збільшення україномовної музики в ефірі… фашисти! — обурюється Олена Мозгова. — Ні, ви вдумайтеся! Фашист — той, хто хоче вмикати радіо і чути більше рідної мови в своїй країні! Я вважаю закон про квотування недосконалим і таким, що потребує доопрацювання. Окрім квот, потрібні також певні преференції радіостанціям, які підтримують українську музику. Зрозуміло, що потрібен конструктивний діалог, але точно не з такими, як той «дєятель». І не забувайте слова Володимира Івасюка: «Ми, українці, з колиски стаємо націоналістами, якщо матері співають нам українські колискові. Тому нас перевиховують у концтаборах».

Нагадаємо, що наразі існує норма, яка обумовлює, що у радіопрограмах музичні твори українських авторів і виконавців повинні становити не менше 50% загального щотижневого обсягу мовлення.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

У Марійський духовний центр "Зарваниця" вшанували пам’ять світлої постаті нашої Церкви — отця Василя Поточняка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 21:00


Три дорожньо-транспортних пригоди на дорогах Тернопільщини трапилося 15 квітня...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:55


У Тернополі запрацював новий інноваційний реабілітаційний центр RECOVERY – простір відновлення і турботи для військових, які зазнали поранень під час бойових дій...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:52


Бездиханне тіло жінки в Тернопільському ставі за три метри від берега 13 квітня побачили перехожі...


Рубрика: , , Опубліковано: о 18:00


Тепла атмосфера, щирі усмішки дітей та непохитний дух патріотизму – саме так у Тернополі відзначили «День першої пластової присяги»...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:12



Теми дня
16 Квітня
14 Квітня
10 Квітня
9 Квітня
5 Квітня