Уже тисячі вірян помолилися в нещодавно освяченому «Українському Єрусалимі», що в Марійському духовному центрі у Зарваниці. З усіх куточків нині приїжджають туди люди, аби побачити унікальну святиню. Освятив комплекс Глава УГКЦ блаженніший Святослав. Серед почесних гостей були хранитель Святої землі о. Франческо Паттон та вікарій Святої землі о. Добромір Яштал, які прибули на запрошення архиєпископа і митрополита Тернопільсько-Зборівського Василія Семенюка. Закордонні гості привезли до Зарваниці камінь із Гробу Господнього, який вмонтували в «Український Єрусалим».
— На наших очах і нашими грішними руками здійснилося Боже діло. Ми урочисто прикликали благодать Святого Духа для того, щоб освятити місце, яке є копією града Єрусалима, — місце, яке наш народ вже назвав «Українським Єрусалимом», — зазначив блаженніший Святослав. — Немає в Україні кращого місця для «Українського Єрусалима», ніж у Зарваниці. Це місце, яке сам Господь через свою Непорочну Матір обрав як місце зустрічі з українським народом, що вибраний Богом 1030 років тому в Хрещенні святого рівноапостольного князя Володимира. …Тут лунатиме молитва за мир в Україні, адже мир є даром, який Господь пошле нам за нашими молитвами».
Будівництво «Українського Єрусалима» розпочалося влітку 2014-го. За рік спорудження святині було завершено. Побачивши зведення унікальної пам’ятки, люди пропонували свою допомогу, жертвували кошти на будівництво. До комплексу ввійшли копія Гробу Господнього, Голгофа — гора, на якій розіп’яли Ісуса Христа, Оливний сад, де Ісус молився перед арештом, Сходи Покаяння, якими Ісус Христос підіймався на суд до Пилата, купіль Ветезда, де оздоровлювалися хворі, Левові ворота та Вежа Давида.
— Якщо поглянути в контекст життя християн, то побачимо, що кожен народ прагне мати певні святині, які є на Святій Землі, щоб відчувати через них та їх копії духовний зв’язок зі Святою Землею, — каже референт зовнішніх зв’язків Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ отець Іван Січкарик. — Природно, що кожна людина прагне доторкнутися до тих місць, де ступав Господь, тому присутність у Зарваниці цього комплексу, зокрема копії Гробу Господнього, є важливим моментом зростання у вірі для кожного християнина, який туди приходить. Це найперше і найголовніше. Ідея спорудити даний комплекс виникла, коли митрополит Василій Семенюк та отець Володимир Фірман перебували у німецькому Айхштетті, де й побачили копію Гробу Господнього. Невдовзі делегація Тернопільсько-Зборівської єпархії побувала на Святій Землі, де зустрілася з хранителем Святої Землі Франческо Паттоном, який опікується християнськими святинями. Саме він дав дозвіл на спорудження в Україні копії Гробу Господнього.
Будівництво розпочали влітку 2014-го року. Консультантом з архітектури був Михайло Нетреб’як, нагляд за будівельними роботами здійснювали отець Любомир Зозуляк, який має відповідний фах, а також скульптор Роман Вільгушинський, дизайн споруд і ландшафту — Соломії Зозуляк. Для будівництва використали вапняк, який після висушування не набирає вологи. Саме такий вапняк широко використовується при зведенні різних споруд у Малій Азії та Європі. Камінь брали з кар’єрів біля гори Лисоня та з Потуторів, що на Бережанщині. Коли збудували Гріб Господній, прочани висловили думку не зупинятися тільки на цій споруді, а розширити комплекс, пропонували свою допомогу, волонтерське служіння, тому поряд із Гробом Господнім постали нові споруди — Голгофа, Сад із дерев маслини, Святі сходи, купіль Ветезда, Ліонські ворота та Вежа Давида. Входячи в «Український Єрусалим», прочани переживатимуть зустріч із Христом через ці унікальні споруди. Кожна з «єрусалимських» будівель має біблійне розуміння, оскільки про них згадано у Святому Письмі. На кожній зі споруд є таблиця з назвою та цитата з Біблії, щоб віряни могли вибудувати відповідний зв’язок між ними та духовно пережити щось схоже на те, що відбувається під час Хресної дороги. В «Українському Єрусалимі» у Зарваниці потрапляємо у біблійний вимір, в історію спасіння людського роду та спасіння кожного з нас.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: "Український Єрусалим", Зарваниця