Коли — до сліз, до німого крику, до мурашок по шкірі… Коли співає душа, а не людина. Тим не менше, цілком реальна та земна людина — українка кримськотатарського походження, 33-річна Сусана Джамаладінова, вона ж Джамала, взяла й виграла 61-ий пісенний конкурс “Євробачення”, чим змусила заговорити про себе всю Європу, підняла “на вуха” всю Україну й дала добрячого музичного копняка самозваному “старшому брату”. Молодець, словом, Джамала, що тут ще сказати?
Музи ідуть на війну
Хоча, власне, сказати можна дуже і дуже багато. Як ніхто не вірив не те, що у перемогу, а у більш-менш пристойний результат Джамали на “Євробаченні” ще тоді, коли вона перемогла у нацвідборі. І пісня, мовляв, “неформат”, і костюм дивний — нема сукеночки зі сповзаючими бретельками і “стразіками”, і навіть на підтанцьовці ніхто не “дьоргається”… Хто вона узагалі така, ця Джамала? Ні тобі легких до запам’ятовування пісеньок, жодного скандалу за спиною, жодного дуету з Кіркоровим. Натомість — повні змісту і досконалі за формою тексти, нестандартний п’ятиоктавний вокал і пісня — зроблена на совість і надовго.
Можливо, серед “стрибаючих” ритмів “Євробачення” композиція “1944” справді неформат. Можливо. Але це — наша позиція. Ми б дико виглядали, якби почали разом з усіма стрибати на сцені під попсові ритми. Ніби нічого не відбувається, ніби немає тисяч смертей, анексованого Криму й скривавленого Донбасу. Стрибати так, як стрибав російський співак Сірожа Лазарєв. Якщо абстрагуватись від країни, яку представляє колишній учасник гурту “Smash”, то у нього був непоганий, доволі типовий для “Євробачення” номер. Але якщо Джа сама написала свою пісню (причому про депортацію кримських татар вона знає не з підручників, а з реальної історії її родини), то Лазарєву його номер купили за грубі гроші за кордоном у іноземних композиторів. Більше того, російські політики офіційно виступали проти участі української конкурсантки, вимагаючи в організаторів “Євробачення” не допустити її до конкурсу через “політизацію” пісні. А ближче до фіналу, коли букмекери прогнозували Джамалі місце спершу у п’ятірці, а згодом у трійці переможців, активно поширювали плітки про те, що Держдеп США нібито проплатив голосування за Джамалу на “Євробаченні”. Тоді-то і стало зрозумілим: ми близькі до перемоги…
Чи зашлють Лазарєва до ГУЛАГу?
І в самій Україні, і в Європі до цього конкурсу ставляться по-різному. Здебільшого ж до нього взагалі ніяк не ставляться. Однак не було в Україні ажіотажу більшого за цьогорічний навколо “Євробачення” за всі 13 років, що наша країна бере в ньому участь. Двічі словами пісні розповісти перед багатомільйонною європейською аудиторією історію своєї родини — про депортацію кримських татар у 1944 році — погодьтеся, вартує дорогого. Однак Джамала прикувала увагу не тільки безпосередньо до свого виступу. Скажіть, чи багато українських політиків за якихось два останніх місяці мали можливість дати інтерв’ю журналістам The New York Times, Washington Post, Bild, The Times, Guardian та Spiegel? Так, британська The Guardian на першій шпальті розмістила фото Джамали із заголовком “Ти чуєш, Путін?!” Джамала своєю перемогою зробила більше, ніж сотні дипломатів та політиків.
Наша землячка виборола перемогу, обійшовши головну конкурентку із Австралії. За результатом голосування журі, яке визначало 50% від загального рахунку конкурсантів, українська співачка була на другому місці, отримавши 211 балів та поступаючись лише австралійці корейського походження Демі Ім, яка виконала пісню Sound of Silence.
Найвищу оцінку — 12 балів — Україні віддали журі Грузії, Боснії та Герцеговини, Данії, Молдови, Латвії, Сербії, Польщі, Македонії, Ізраїлю та Сан-Марино. За підсумками смс-голосування глядачів нам на 12-ки “розщедрилися” Польща, Сан-Марино, Італія,Чехія та Фінляндія, а 10 балів дали загалом глядачі 12-ти країн.
За підсумками оцінювання журі лідирувала співачка з Австралії – у неї було 320 балів, Джамала з 211 балами вийшла на друге місце. Але все змінилося, коли ведучі оголосили підсумки голосування телеглядачів. Незважаючи на те, що лідером телеглядацьких симпатій став Лазарєв (отримав 361 бал), переможницею “Євробачення’2016” стала Джамала (323 бали). У сумі (оцінки журі та телеглядачів) наша Джа отримала 534 бали. Друге місце посіла Австралія – співачка Демі Ім з результатом 511 балів, а Росія і її представник Лазарєв отримали третє місце з 491 балом. “Бідний хлопець! Тепер Владімір вишле його до ГУЛАГу?”— не втрималася від шпильки на адресу набурмосеного Сірожі французька телеведуча Маріан Джеймс.
Але найбільш несподіваним фактом “Євробачення’2016” стало голосування українських та російських глядачів. 12 балів від України для російського співака і 10 — від Росії для нашої Джамали — такого ніхто передбачити не міг. У момент, коли Джамала співала про те, як московити вигнали її народ з власної землі, коли наші хлопці захищали наш мирний сон і свободу ціною власного життя, “голубі міра внє палітікі” тупо есемесили за агресора. Зрештою, якщо після концерту Лободи в Тернополі можна уявити, хто в нас проголосував за Лазарєва і чому, то хто в РФ голосував за Джамалу? Люди, у яких ще не відібрали телефони?
Джамалять усі!
“Джамалять усі!” — уже який день гучне ДЖАзчання довкола євроконкурсу та його переможниці не покидає інтернет. Джамалу привітали чи не всі європейські лідери, відомі виконавці та митці — як-от Джастін Тімберлейк та авторка Гаррі Поттера Джоан Роулінг. Дійшло і до абсурдного: поки проросійські ЗМІ пустили в хід “важку артилерію” і поливають брудом перемогу українки, пояснюючи її причинами, одною шизофренічнішою за іншу (Пентагон проплатив, Україні Європа спеціально організувала перемогу, аби не давати фінансової допомоги, Лазарєва засудили, щоб поставити Росію “на колєні”, і т. д.), окупаційний проросійський уряд Криму люб’язно “запрошує” Джамалу змінити громадянство з українського на російське і повернутися до окупованого Криму, “назавжди закривши питання депортації”. Виглядає все це смішно і гидко. А що Україна? Українські політики вправляються у красномовстві і дістають із “загашників” фото із ДЖА — якщо ж його немає, терміново біжать виправляти ситуацію. Президент уже присвоїв співачці звання народної — як “невеликий комплімент від держави” і обіцяє присвоєння почесного звання Посла доброї волі ЮНІСЕФ. От тільки, будь ласка, не треба нікуди висувати Джамалу, не треба ставити її жодним номером навіть у найпристойнішому списку. Не треба звань — від народної до Героя України. Взагалі оголосити б мораторій на все це непотрібне шумовиння, дешеві “побрякушки” і божевільні нагороди. Поверніть Крим і достойно проведіть “Євробачення’2017”. А все інше… У Джамали є Пісня. В України є Джамала. Цього усім досить.
Джерело: НОВА Тернопільська газета