Останнім часом багато запитань викликає розподіл плати за місця загального користування в під’їздах багатоквартирних житлових будинків (сходових кліток, підвалів, горищ і т.д.). Ця тема дуже актуальна для будинків, де мешкають власники квартир як з індивідуальним опаленням, так із загальним, а також мешканців гуртожитків. Дати відповідь на ці запитання мають нові договори з постачальником тепла, які обов’язково мають бути підписані до 1 травня 2020 р.
Наразі за площі загального користування платять лише мешканці, в квартирах яких загальне опалення, що, звісно, несправедливо, і виправити цю ситуацію може лише укладання нових договорів.
Нарахування — на всіх
Відповідно до вимог Закону, обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також на забезпечення функціонування внутрібудинкових систем опалення розподіляється також на власників (співвласників) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення.
Статтею 10 «Розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами» Закону передбачено, що розподіл між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг здійснюється відповідно до Методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Розподіл плати за теплову енергію, що надходить у будинок, в подальшому нараховуватиметься на усіх співвласників будинку, а не лише на споживачів послуг з централізованого теплопостачання, лише за умови вибору споживачами та подальших їх дій щодо оформлення вибраної нової моделі договірних відносин з підприємством.
Вузли комерційного обліку встановлять безкоштовно
Нині КП «ТМТКЕ» повідомляє усіх споживачів про намір безоплатного встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії, вузла комерційного обліку постачання гарячої води та вузла комерційного обліку холодної води для постачання гарячої води не пізніше, ніж за 30 днів після оприлюднення інформації на нашому сайті, згідно з постановою про Порядок інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку.
На виконання Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі – Закон), який набув чинності 2 серпня 2017. Відповідно до частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону оснащення вузлами комерційного обліку (тобто загальнобудинковими лічильниками) будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, в обов’язковому порядку зобов’язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж (тобто підприємство).
У разі ж, якщо власник (співвласники) будівлі не дає згоди або створює перешкоди встановленню вузла комерційного обліку в місцях вводу зовнішніх інженерних мереж у будівлю, оператор зовнішніх інженерних мереж, до яких приєднана (приєднується) будівля, може вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в/на якій обладнується вузол комерційного обліку, для встановлення та обслуговування такого вузла обліку. У такому разі порядок відшкодування витрат на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку, встановлений цією статтею, не змінюється.
Для чого потрібен спільний лічильник?
Слід зазначити, що комерційний прилад обліку теплової енергії обліковує всю теплову енергію, яку споживає будинок, враховуючи місця загального користування (сходові клітки, підвали, горища тощо) та допоміжні приміщення. Він враховує теплову енергію, яка витрачається на забезпечення функціонування внутрібудинкових систем (у тому числі тепловіддачу від так званих «транзитних стояків», які розташовані в квартирах, що обладнані індивідуальними системами опалення), тому для справедливого розподілу теплової енергії між всіма співвласниками будинку статтею 10 Закону передбачено, що розподіл між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг здійснюється відповідно до Методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
1 травня 2019 року в повному обсязі введено в дію Закон України від 9 листопада 2017 року «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно до нього здійснюватиметься перехід на нові договірні відносини між виконавцями комунальних послуг і споживачами. І в разі, якщо до 1 травня 2020 року співвласники багатоповерхівок не визначаться із типовими договорами, з ними автоматично укладуть індивідуальні (без обслуговування внутрібудинкових мереж).
Суть нового договору
Нова домовленість передбачає чотири види договорів:
– індивідуальний договір квартири, тобто кожен споживач укладає прямі договори з постачальниками послуг;
– індивідуальний договір будинку, при якому мешканці будинку вибирають уповноважену особу для взаємодії з постачальниками послуг;
– колективний договір, при якому мешканці будинку вибирають управителя або керуючу компанію, і вже вони за дорученням співвласників укладають договори з виконавцями комунальних послуг;
– ОСББ укладає угоду від імені всіх мешканців будинку.
Для укладення договору необхідно:
По-перше, скликати збори співвласників багатоквартирного будинку (порядок проведення регламентується Законом «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (стаття 10). Ініціювати збори можуть троє співвласників (тобто зібралися троє сусідів і оголосили про їх проведення). Якщо двічі мешканці будинку не збираються, протокол щодо обрання моделі договору можна скласти методом опитування, обійшовши квартири.
По-друге, мешканці мають обрати модель договору про теплопостачання. Рішення про договірні відносини вважаються ухваленими, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50% загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
По-третє, на зборах треба обрати уповноважену особу (це за умови обрання колективного договору). Ця особа стає своєрідним посередником між підприємством (надавачем послуг) і мешканцями. Далі потрібно оформити протокол зборів співвласників (загальна форма документа затверджена наказом Мінрегіону №203 від 25 серпня 2015 року). Далі з ним треба звернутися до виконавця послуг для укладення угоди (угод – якщо обрали індивідуальну модель відносин). Тут треба акцентувати: навіть якщо обирається індивідуальний типовий договір, треба скликати збори, про які згадано вище, і за це має проголосувати більшість.
Проте це лише роз’яснювальна робота – працівники підприємств-надавачів послуг не мають права організовувати збори замість споживачів, останні мають робити це самі.
Пресслужба КП «ТМТКЕ»
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: опалення