Вона не виступала на великій сцені, була студійною виконавицею, яка записувала рекламні ролики й саундтреки, але її вклад у збереження української пісні та духовності устократ вищий, аніж більшості наших доморощених чучундр-гопцадралів. Чому? Відповідь дуже проста. На відміну від них, вона любила Україну, де їй судилося побувати лише раз, по-справжньому.
Квітка записала всього два музичні альбоми, планувала ще третій, з колисковими. Та навіть цей кількісно невеликий доробок був чимось більшим, ніж просто дарунком своїй Батьківщині. Для співачки ці пісні стали виявом її ідентичності, концентрацією духовного досвіду предків.
Більшість пісень, які співає Квітка, відомі у виконанні інших співаків. Але ніхто не зміг «переспівати» її. Не лише тому, що у неї чарівний, навіть хвилюючий тембр голосу, витончене сопрано, що заворожує, але й завдяки потужній енергетиці її пісні.
Здається, що співачка, яка народилася за тисячі кілометрів від України, знає про українську пісню і відчуває українську душу краще, ніж етнічні мешканці. У цьому, напевно, один із феноменів Квітки. Її талантом зачаровувалися, бажали досягти її рівня, її інтерпретація народної пісні стала взірцем для інших виконавців. Про це із захопленням згадував в інтерв’ю українському радіо у Вінніпегу незадовго до смерті Назарій Яремчук: «Ще ніхто і ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка».
Дивно, але пісні, заспівані напівукраїнкою, з музичним супроводом американського композитора та симфонічного оркестру, звучать автентичніше за більшість українських аналогів і власне українських пісень. Можливо, через те, що душа співачки завжди належала Україні, хоча голос – Америці…
13 фактів про Квітку Цісик
- Народилася 4 квітня 1953 року в Нью-Йорку в родині українських емігрантів з Прикарпаття. Батько був скрипалем, тож не дивно, що і його діти — Марія та Квітка — отримали музичне виховання.
- Взяла собі псевдонім Kacey — Кейсі — за першими літерами імені та прізвища K.C. — Kvitka Cisyk.
- У дитячому віці відвідувала балетну школу та хор, де часто співала з Майклом Джексоном.
- Тривалий час відвідувала «Пласт». У 1969 році організувала з одинадцяти дівчат 30-го куреня імені Софії Галечко в Нью-Йорку Уладу пластунів юнаків та юначок (УПЮ) та протягом трьох років керувала співочим гуртом «Соловейки». Разом з гуртом у багатьох заходах пластунів, зокрема, й під час приїзду Верховного Архиєпископа Кардинала Йосипа Сліпого. Втім, через свою постійну музичну зайнятість Квітка потроху залишає «Пласт». Згодом, у зрілому віці, закладений в дитинстві вишкільний український фундамент відіграв чималу роль у творчій натурі співачки.
- У 1977-ому зіграла епізодичну роль подружки нареченої в комедійній мелодрамі «Ти світло мого життя». Однойменна пісня з цього фільму у виконанні Цісик отримала «Оскар» як найкраща звукова доріжка.
- Перший україномовний альбом Квітки Цісик «Пісні України» вийшов у 1980-ому. Альбом допомагав записувати її перший чоловік, композитор-аранжувальник Джек Корнер. Звукорежисером платівки був Ед Ракович, співвласник із Корнером студії Clinton Recording Studios. Згодом він став другим чоловіком співачки.
- Квітка Цісик 10 років була голосом автомобільної компанії Ford. Крім того, озвучувала реклами корпорацій Coca-Cola, American Airlines, Sears, Safeway, Starburst. У Ford Motor Company підрахували, що голос Квітки Цісик прослухали більше людей, ніж коли-небудь може жити на планеті, — 22 млрд.!
- Єдиний візит Квітки на історичну батьківщину предків відбувся у 1983 році. Разом із матір’ю вона побувала у Львові, інших містах Західної України. Після поїздки в її репертуарі з’явилися пісні Володимира Івасюка.
- У 1989 році в Нью-Йорку вийшов другий україномовний альбом «Два кольори», за вимовою Квітки на обох платівках стежила її мати.
- Заслужені гонорари та укладені угоди з відомими компаніями приносять сім’ї Квітки Цісик та музичного продюсера Едварда Раковича доходи, що дає змогу утримувати музичну студію — одну з небагатьох на той час у Нью-Йорку, а також мати власний будинок в одному з найпрестижніших районів міста — Централ Парку. На цій студії записують свої пісні відомі зірки світового масштабу — Мадонна, Джордж Бенсон, Шон Леннон, Френк Сінатра та ін.
- У 1991 році у подружжя народився син Едвард-Володимир, який став академічним піаністом.
- Квітка Цісик померла 29 березня 1998 року, не доживши п’ять днів до свого 45-річчя. Діагноз — рак грудей, з яким вона боролася важких сім років, хоча лікарі прогнозували, що після встановлення діагнозу вона проживе лише кілька місяців. 1994-го від цієї ж хвороби померла мати співачки Іванна Лев. Рак грудей за п’ять років після Квітки забрав з життя й її старшу сестру Марію.
- У 2010-ому у Львові на фасаді будинку №8, що на вулиці Глибокій, відкрили меморіальну дошку, присвячену Квітці Цісик. На табличці викарбувано: «У цьому будинку до 1944 року мешкала славетна родина Левів, у якій у 1953 році народилася відома американська співачка українського походження Квітка Цісик». Іменем співачки також назвали одну із вуличок Львова та відкрили невеличкий меморіальний музей.
Джерело: НОВА Тернопільська газета