Бо ж що не фестиваль у файному місті, то рекорд! Не став винятком і цьогорічний X-ий ювілейний Всеукраїнський фестиваль національної вишивки та костюма «Цвіт вишиванки».
Упродовж двох днів — 12-13 травня — Тернопільський парк культури і відпочинку імені Шевченка цвів вишиванками. І не лише! А ще співав і танцював, «давав лиха закаблукам», натхненно майстрував, азартно торгував, апетитно пахнув різноманітними смаколиками… Словом, фестивалив на повну!
Як зазначив співорганізатор фестивалю Євген Філь, за два дні на сцені фестивалю виступили сотня мистецьких колективів області, свої рукотворні шедеври представили понад півсотні майстрів із більш ніж 10 областей України, а гостями фестивального дійства стали майже 10 тисяч тернополян.
А «на десерт» — рекорд: 350 депутатів усіх рівнів, об’єднавшись та убравшись у вишиванки, встановили новий рекорд України «Найбільша кількість депутатів усіх рівнів у вишиванках на одній локації» в категорії «Масові заходи».
— Такого рекорду не було ще в національному реєстрі рекордів, адже його учасниками, не організаторами, не партнерами, не засновниками, а саме учасниками стали депутати всіх рівнів у вишиванках, — зазначила керівник проекту «Національний реєстр рекордів України» Лана Вєтрова. — 350 депутатів Тернопільської, Львівської, Київської та Черкаської областей, об’єднавшись разом, створили нове досягнення України. Мені надзвичайно приємно, що цей рекорд відбувається на Тернопільщині, тут, де, мабуть, найбільше різноманіття вишиванкового цвіту!
Вишиваний рекорд, рушник та герб
— Чим насамперед є вишиванка для українця — оберегом, святинею, місточком між поколіннями чи красивим елементом одягу? Усім цим відразу! — переконаний Євген Філь. — Нині вишиванка переживає піднесення і відродження, адже українці згуртувалися так, як ніколи, з любов’ю підтримуючи власні традиції. Нині носити вишиванку стало не тільки патріотично, а й модно та ексклюзивно. Елементи української вишивки все частіше використовують в дизайні одягу, причому не лише українці — навіть голлівудські красуні залюбки одягають ніжну вишиту вдяганку.
Традиційна українська вишита сорочка — ще й унікальний творчий витвір, який у кожному регіоні країни має свої особливості, тематику і техніку виконання. І незалежно від того, який малюнок прикрашає українську вишиванку — червоно-чорний орнамент Волині, різнобарв’я гуцульської гладі чи стримана розкіш вишиванок південних та східних областей, через мову вишитих символів і кольорів українці здавна передавали прийдешнім поколінням та світу свою філософію та культуру.
У рамках фестивалю було репрезентовано понад 12-метровий вишиваний рушник єдності. До його вишивання долучилися умільці з усіх регіонів України, а також з діаспори Канади, Польщі та Німеччини. Він не має аналогів ні з точки зору кількості людей, які вишивали це дивовижне полотно, ні унікальності малюнка. З Тернополя рушник поїде на батьківщину Кобзаря, де його вишиватимуть черкаські майстрині. Окрім того, було визначено переможців конкурсу на кращий вишитий герб України, області, району, міста, селища та села.
Організатори дійства — Тернопільська обласна адміністрація, обласна рада, міська рада та Тернопільський обласний благодійний фонд «Цвіт вишиванки».
— Фестиваль «Цвіт вишиванки» уже став нашою доброю традицією і має неабияке значення не лише для Тернополя, а й для всієї України, — зазначив міський голова Сергій Надал. — Цьогорічний ювілейний фестиваль − це справжнє свято як для майстрів народної творчості, так і для поціновувачів всього українського. А ще дуже символічно, що він відбувається саме у День матері, адже більшість вишиванок зроблені дбайливими руками матерів…
— Українська вишиванка та українська матір — поняття взаємопов’язані, — переконаний заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації Юрій Юрик. — Вишиванка — це оберіг, який найкраще ідентифікує українців у цілому світі. Тернопільщина відома своїми унікальними національними строями на весь світ, а борщівська вишиванка взагалі претендує на зарахування до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Одним із символів процвітаючої України, безумовно, є вишиванка.
Вишиваного цвіту — по всьому світу!
Як зазначає незмінний режисер усіх десяти фестивалів «Цвіт вишиванки» Ігор Натолочний, у кожен рік свого проведення фестиваль мав власну «родзинку»: проводилися конкурси на кращий дитячий вишитий костюм, кращий вишитий весільний костюм, конкурс на найдовший чуб і найдовшу косу. Також уже чотири роки поспіль у рамках «Цвіту вишиванки» проводиться «фестиваль у фестивалі» «Вишиваночка» — дитячий конкурс, у якому мають можливість показати свої таланти наймолодші тернополяни. Під час святкування на території фестивалю діяла виставка майстрів народних художніх промислів, відбувалися майстер-класи, презентація вишитих рушників з 17-ти районів Тернопільщини, виступали художні колективи міста та області.
Відома тернопільська колекціонерка українського одягу, власниця унікальної колекції борщівських сорочок Віра Матковська демонструвала на фестивалі частину своєї «вишиваної» колекції.
— Приємно, що з кожним роком зростає інтерес тернополян до автентичної вишивки, — зазначає пані Віра. — І ще приємніше, що унікальне «чорне» борщівське вишиття не менш цікаве і світу. Так, незабаром я на запрошення української діаспори репрезентуватиму борщівську вишиванку у Греції. Буде виставка в Афінах, фотосесія в автентичних строях, яка згодом переросте у світлини для календаря…
Дуже хотілося б, щоб у Тернополі був музей нашої борщівської вишивки — як, скажімо, є музей писанки у Коломиї. Адже кілька надзбручанських сіл створили цілий пласт української культури. І ми до того безпосередньо причетні. Тому маємо подбати, аби зберегти його… Борщівські вишиванки впізнають у всьому світі, тож ми просто не маємо права втратити збережені у віках унікальні речі.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: «Цвіт вишиванки», фестиваль