Четвер, 21 листопада 2024
• Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію • Понад 400 маскувальних сіток відправили на фронт волонтери із Великої Березовиці • Аварія у Тернополі: автомобіль “Toyota” проїхав на червоний сигнал світлофора • Понад 12 млн гривень взяв киянин за неякісні спальні мішки для тернопільських шкіл • Молодь із Борщева проводить благодійні ярмарки для підтримки воїнів • “Ділки” з Тернопільщини незаконно переправляли чоловіків через кордон • На Тернопільщині жінки складають половину кандидатів до лав Сил оборони • “Її вишиванки – гордість усієї родини”. Віра Присіч із Тернопільщини відсвяткувала 90-річчя • Артистці з Бережан Інні Калинюк присвоїли високе звання • Трагедія у Копичинцях: третя смерть через гриби… • Тернопільські поліцейські врятували 72-річну тернополянку • У пожежі на Кременеччині загинув чоловік • У Тернопільській духовній семінарії відбулася зустріч освітян та священників • П’яний водій у Тернополі повалив дорожній знак • “Зібрали рекордну суму”. У школі на Тернопільщині провели благодійний ярмарок • Працівники Тернопільської митниці склали 62 протоколи про порушення митних правил • 13 громад стали новими учасниками «Марафону лип» від «Контінентал»
«За борги за комуналку можуть арештувати автомобіль і банківські рахунки»

Автор: Опубліковано: 22 Вересня о 11:06 47


У Тернополі більшість споживачів комунальних послуг здійснює вчасну і повноцінну оплату послуг з постачання теплової енергії та гарячого водопостачання.


Однак є категорія громадян, які накопичують заборгованість, порушуючи законодавство. Якщо збільшується сума боргу, то ускладнюється робота КП «Тернопільміськтеплокомуненерго». У час війни має бути взаємовідповідальність між надавачами комунальних послуг і споживачами. Про ситуацію з оплатою за тепло і гарячу воду тернополянам «НОВІЙ…» розповіла начальниця служби збуту теплової енергії КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Наталія Красіцька.

— Наталіє Олегівно, є інформація, що в Україні з січня 2022-го борг за комунальні послуги зріс із 81,4 млрд до понад 140 млрд гривень. Яка ситуація в Тернополі? Скільки на даний час тернополяни заборгували КП «Тернопільміськтеплокомуненерго»?

— Нині маємо 140 мільйонів гривень боргу. Така сума дорівнює вартості наданих послуг нашим підприємством у середньому за 2-2,5 місяця під час опалювального сезону. Безумовно, що через борг ускладнюється робота підприємства, тому стараємося достукатися до боржників і спонукати їх все оплатити. Заборговані кошти могли б бути спрямовані на придбання газу, на поточні ремонти мережі тощо. Важко назвати кількість боржників серед наших користувачів, бо їх число постійно змінюється. Нині абонент є боржником, в завтра — ні. Є такі, що відразу сплачують всю суму боргу після того, як виконавча служба забере автомобіль на штрафмайданчик, або коли людям потрібно продати квартиру чи переписати майно.
Війна — це нестабільність, яка впливає на різні сфери життя, але в Тернополі ми ще у відносній безпеці. Живемо у своїх домівках, працюємо, маємо в оселях газ, світло, воду, тепло. Проте хтось відповідально платить за комунальні послуги, а хтось — ні. Комунальники міста попри різні виклики докладають багато зусиль, щоб взимку в квартирах було тепло. Тому й очікуємо, що споживачі будуть теж свідомими. У час війни наше підприємство не підвищувало тарифи на комунальні платежі. Остання зміна — у грудні 2021-го з одноставкового тарифу ми перейшли на двоставковий. При одноставковому абоненти оплачували всю вартість за теплопостачання взимку, а при двоставковому розподілили платіж на абонплату на увесь рік.

— Як працюєте із боржниками, щоб забезпечити повноцінну роботу підприємства?

— Якщо абонент тривалий час не оплачує за отримані послуги, то спершу ми телефонуємо і просимо погасити борг. Згодом до нього навідуються наші контролери. Як не прикро, але їх часто зустрічають агресивно. Не допомагають бесіди і роз’яснення — надсилаємо досудове попередження. І якщо після цього не надходить оплата від споживача, звертаємося з позовом до суду. Орієнтуємося не так на суму боргу, як на період неоплати. Після судового розгляду, окрім суми боргу, користувачу доводиться заплатити також судовий і виконавчий збори. Судовий збір становить 2648 гривень (прожитковий мінімум для працездатних осіб), а виконавчий — 10% від суми боргу. Виходить чимала сума, яку доцільніше було б використати на оплату за комунальні послуги. Найбільш законослухняні споживачі — пенсіонери, завжди все вчасно оплачують. Кожен тернополянин мав би з такою ж відповідальністю ставитися до своїх обов’язків.

— Яку відповідальність передбачає законодавство за порушення грошового зобов’язання перед комунальним підприємством?

— Несплата боргу за комунальні послуги — це порушення Житлового кодексу України, Цивільного кодексу України і закону «Про житлово-комунальні послуги». Якщо абонент попри попередження не сплачує борг, ми передаємо матеріали до юридичного відділу, який звертається до суду. Судове рішення направляють у виконавчу службу, яка порушує провадження і вносить нашого абонента до Єдиного реєстру боржників.
— Доводилося чути, що під час війни заборонено судитися у справах, пов’язаних із комунальними послугами. Чи є якісь обмеження?
— Воєнний стан, на щастя, не сильно вплинув на роботу нашого підприємства. На Тернопільщині все функціонує в звичному режимі від початку масштабного вторгнення росії в Україну. Комунальні установи надають повноцінні послуги. У нашому підприємстві можна зробити повірку лічильника, оплатити за послуги в касі або онлайн. Судовий позов — один із заходів зобов’язання боржників погасити борг, який ми застосовуємо.

— Чи може КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» припинити надання житлово-комунальних послуг громадянам у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі?

— Централізована система теплопостачання і водопостачання — це велика мережа, яку не так просто зупинити на певній ділянці. Власне тому ми не припиняємо надання послуг певним абонентам, щоб не створювати незручності для інших мешканців багатоквартирного будинку. Електроенергію простіше вимкнути в окремому помешканні. З нашими послугами все значно складніше.

— Чи можуть за борги виселити із квартири?

— За 28 років роботи у КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» не пригадую, щоб за борги когось із тернополян виселяли з власного помешкання. Теоретично це можливо, але ніхто до такого крайнього заходу не вдається. Стягуванням боргу займається виконавча служба — передусім арештовують банківські рахунки, транспортні засоби. Це спонукає людей погасити потрібну суму. В нас був випадок, що багатодітна сім’я роками не оплачувала за комунальні послуги. Коли ж діти підросли і почали поділ майна, змушені були погасити весь борг. Зобов’язань не уникнути.

— Який механізм реструктуризації боргу за тепло і гарячу воду?

— Якщо користувач не має змоги відразу оплатити всю суму боргу, то може укласти договір реструктуризації. У таких випадках завжди ідемо назустріч людям. Проте найчастіше з проханням укласти договір реструктуризації звертаються тоді, коли хочуть скористатися субсидією. При наявності заборгованості громадянам відмовляють у наданні субсидії. Проте якщо упродовж двох місяців користувач і надалі не погашає борг, то розриваємо договір реструктуризації. Це водночас тягне за собою відмову в субсидії. Договір реструктуризації укладаємо здебільшого на пів року, але розглядаємо кожен випадок індивідуально. Якщо споживач старається вирішити питання боргу, то ми не квапимось подавати його до суду, адже не знаємо до кінця сімейних обставин. Усі ми — громадяни однієї країни, мусимо проявляти людяність, підтримувати одні одних. Але кожен повинен пам’ятати про свої обов’язки. «Тернопільміськтеплокомуненерго» просить тернополян вчасно оплачувати за послуги, щоб взимку в оселях було тепло.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

У Чортківській громаді чергова болюча втрата - 19 листопада зупинилося серце 54-річного військовослужбовця Павла Савки із села Росохач....


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Головний сержант — командир гармати 45-ої окремої артилерійської бригади Збройних Сил України, мешканець с. Кровинка Теребовлянської громади Віталій Сирляк відтепер повний кавалер ордена «За мужність»...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:01


У Чортківській міській раді високу посаду обійняла переселенка із Запоріжжя Алеся Васильченко...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 10:00


У понеділок, 18 листопада, внаслідок ракетного обстрілу обʼєктів енергетики, за розпорядженням НЕК «Укренерго» на Тернопільщині запроваджується графік погодинних вимкнень...


Рубрика: , Опубліковано: о 22:04


Уже понад рік у Великій Березовиці, що біля Тернополя, плетуть маскувальні сітки і відправляють на фронт...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:00



Теми дня
20 Листопада
17 Листопада
15 Листопада
12 Листопада