«Придбав декілька примірників унікального видання: одне для своєї бібліотеки, решта — в подарунок. Дістануться книги тим, хто опише і підтвердить фотографією, відео чи іншим документом про найоригінальніший спосіб намагання фальсифікації виборів теперішніми політиками і кандидатами», — написав Михайло Володимирович. «Можете вже на Банкову відсилати», — жартома прокоментував один із дописувачів. Користувачі соцмережі поки що не наводять фактів порушень, але з кожним днем боротьба за президентське крісло стає гострішою, тож, можливо, раднику міністра доведеться ще й докупити книги. На цьогорічних президентських виборах міністр внутрішніх справ Арсен Аваков доручив Михайлу Апостолу контролювати дотримання законодавства у Західній Україні. Інші регіони моніторять Володимир Філенко — Центр та Північ, Іван Варченко — Схід та Південь, керує штабом наш земляк Іван Стойко. Згадані радники є координаторами поліції щодо обміну інформацією про можливі правопорушення на виборах президента, що відбудуться 31 березня.
Тернопільщина: п’ять виборчих округів, 1182 дільниці
Для проведення президентських виборів у Тернопільській області створено п’ять округів: у Тернополі, Збаражі, Зборові, Теребовлі та Чорткові, підготовлено 1182 виборчі дільниці. Чергуватимуть на виборчих дільницях і патрулюватимуть населені пункти у день голосування 1847 працівників поліції та військовослужбовців Нацгвардії України.
— Правоохоронці забезпечуватимуть належний процес волевиявлення, фіксуватимуть порушення, пов’язані з виборами, а також нестимуть відповідальність за зберігання виборчої документації. За десять днів до початку виборів поліція перейде на посилену службу, — заявив під час «круглого столу» з представниками громадськості начальник ГУНП в Тернопільській області Олександр Богомол. — Правоохоронці разом із представниками місцевого самоврядування обстежили приміщення виборчих дільниць області. Сім із них — в аварійному стані, що унеможливлює проведення там голосування. Ці дільниці у селах Нараїв Бережанського району, Бережанка Лановецького району, Возилів Бучацького району, Вікторівка Козівського району, Червень Підгаєцького району, Забара Шумського району та в Підволочиську. Ми звернулися до органів державної влади з проханням привести їх в належний стан. Для реагування на звернення громадян в день виборів створені слідчо-оперативні групи.
Агітація: в законі чи поза законом?
Від початку нинішньої президентської виборчої кампанії в Україні порушено вісім кримінальних проваджень за недотримання законодавства, на Тернопільщині поки що нема кримінальних справ. До органів поліції області на даний час надійшли звернення громадян про 22 факти можливих адміністративних правопорушень щодо виборчого законодавства.
— В основному звернення стосуються виготовлення та розповсюдження агітаційних матеріалів, котрі не містять відомостей про друкарню, інформацію про відповідальних за випуск осіб, — зазначив Олександр Богомол. — За заявленими фактами складено чотири адміністративні протоколи, їх скеровано до суду, вісім заяв направлено на реагування до поліції Києва, оскільки підприємець, якому належить бігборд, зареєстрований у столиці, ще чотири факти на розгляді, бо відповідальні за порушення особи за межами області, за двома зверненнями інформація не підтвердилася, інші — розслідують.
Правоохоронці — аполітичні, ми не втручаємось у виборчий процес, а лише забезпечуємо громадський порядок і реагуємо на правопорушення. Будемо супроводжувати візити усіх кандидатів у президенти на Тернопільщину з метою уникнення провокацій.
Під час «круглого столу» також виступили представники громадської мережі «Опора», які здійснюють незалежне спостереження за виборами президента.
— Ми зафіксували близько десятка фактів можливих порушень правил ведення агітації в області, звернулися до правоохоронців, тож сподіваємося, що ці випадки будуть розслідувані, справи згодом розглянуті в суді, а винних осіб притягнуть до відповідальності, — повідомила координатор громадської мережі «Опора» на Тернопільщині Ольга Галушка.
За фальсифікацію виборів «світять» 7 років тюрми
Кожен повнолітній громадянин може голосувати тільки за себе, інші варіанти — порушення. Якщо, скажімо, хтось захоче взяти бюлетень і проголосувати за родича, який за кордоном, відповідатиме перед судом. Покарання за таке правопорушення — від штрафу до тюрми. Якщо фальсифікація виборів спланована, порушникам загрожує від 5 до 7 років ув’язнення. Так, торік у грудні мешканку Одещини засудили за підкуп виборців на 5,5 року тюрми — це один із рідкісних випадків в Україні, коли посадили за виборчий злочин.
— Проблема нашої країни — відсутність відповідальності за правопорушення, тому громадяни втрачають віру в справедливість. За нашими спостереженнями, багато людей не будуть брати участі у нинішніх виборах, бо не вірять у їх чесність, — зазначила громадський омбудсмен захисту виборчих прав в Тернопільській області від громадської мережі «Опора» Ольга Мазаєва. — Завдання омбудсменів — забезпечити чесні, прозорі вибори, тому співпрацюємо з правоохоронними органами та усіма сторонами виборчого процесу. Я особисто буду контролювати розслідування протиправних дій на виборах аж до винесення вироку суду. На попередніх виборах по окремих порушеннях справи дійшли до суду, але засуджені отримали поблажливі вироки — умовні терміни або обійшлися штрафами.
— На попередніх виборах було порушено 28 кримінальних проваджень, 10 із них дійшли до суду. Серед порушень — перешкоджання здійсненню виборчого права, підкуп виборців, фальсифікація виборчих документів і підсумків голосування, незаконне використання бюлетенів, знищення виборчої документації, — повідомила представник слідчого управління ГУНП в Тернопільській області Наталя Проців.
Через вибори засудили кочегара, сторожа, вчительку…
— Якщо на минулих виборах поліція не мала доступу до бази даних щодо перетину кордону мешканцями нашої області, то півроку тому ми отримали такий доступ і тепер за 30 секунд можемо з’ясувати, чи особа в Україні, чи за кордоном, тому застерігаємо голосувати за когось. Кримінальна відповідальність за такий злочин сувора. Думаю, ніхто не хоче сісти в тюрму через фальсифікацію на виборах, — наголосив Олександр Богомол.
В Єдиному державному реєстрі судових рішень є декілька вироків щодо порушень на Тернопільщині на місцевих виборах 2015-го року. Так, суд покарав мешканця села Гутисько Бережанського району на п’ять років позбавлення волі, але з випробувальним терміном — два роки. Як відомо з матеріалів справи, кочегар сільської школи був на виборах членом дільничної комісії і видав невстановленій особі кілька бюлетенів, які були заповнені й опущені до виборчої скриньки. Покарання за фальсифікацію виборів отримала й мешканка села Остап’є Підволочиського району — сторож місцевої школи. Будучи членом виборчої комісії, вона незаконно видала односельчанці бюлетень для голосування за сина, який був за кордоном. Суд зобов’язав її сплатити штраф 3400 гривень. Член виборчої комісії у селі Потутори Бережанського району видала місцевому мешканцю бюлетень замість його сина, який був в Одесі. Суд оштрафував її на 1700 гривень. Засудив і згаданого виборця з Потуторів — він змушений був сплатити 850 гривень штрафу. Судимість через порушення під час виборів має і вчителька з села Острів, що біля Тернополя. Як член комісії вона незаконно видала бюлетень односельчанці для голосування за її доньку, котра перебувала за кордоном. Суд визначив члену комісії покарання у вигляді позбавлення волі на п’ять років, але замінив на випробувальний термін на один рік. Двоє мешканців села Новосілка Бучацького району — пенсіонер та безробітний — порвали свої бюлетені, за що суд виніс їм покарання — обмеження волі на три роки з іспитовим терміном…
Проте усі ці факти виглядають безневинними витівками на фоні того, що очікуємо на прийдешніх виборах. Нині щоденно чуємо про підготовку до масових фальсифікацій, використання адмінресурсу та скуповування голосів. А тому, шановний Михайле Володимировичу, запасайтесь Євангеліями!
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: вибори, ГУНП в Тернопільській області, Михайло Апостол, Олександр Богомол